Porównanie najmocniejszych foto-flagowców

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Porównanie 4 foto-flagowców Samsung S23 Ultra, iPhone 14 Pro Max, OnePlus 11 i vivo X90 Pro

Twórca kanału ASBYT przygotował obszerne porównanie możliwości aparatów czterech najbardziej liczących się foto flagowców na rynku: Samsung S23 Ultra, iPhone 14 Pro Max, OnePlus 11 i vivo X90 Pro. Ten ostatni nie miał jeszcze swojej europejskiej premiery, z tej czwórki to właśnie vivo X90 Pro jako jedyny ma największą, calową matrycę. Twórca porównał telefony w 10 kategoriach.

Wideo

Pod względem stabilizacji S23 Ultra oraz iPhone 14 Pro Max okazały się bezkonkurencyjne. OnePlus 11 i vivo X90 Pro trzymają jednak dobry poziom w przypadku 4K 30 fps. S23 Ultra najlepiej radził sobie z filmowaniem pod światło i flarą, a OnePlus 11 zachował najwięcej detali w cieniach. Zarówno iPhone jak i OnePlus mają wyraźnie cieplejszą kolorystykę.

W przypadku nagrywania wideo z HDR najlepszy okazał się Samsung S23 Ultra. OnePlus ponownie duży nacisk kładzie na zachowanie detali w cieniach, czasem kosztem prześwietlonych partii obrazu.

Wideo z przedniego aparatu

W tym wypadku OnePlus 11 i vivo X90 Pro wypadają zauważalnie słabiej. Mają gorszą stabilizacje i maksymalną rozdzielczość 1080p, podczas gdy iPhone 14 Pro Max i Samsung S23 Ultra umożliwiają nagrywanie dobrze stabilizowanego 4K z przedniej kamery. Cechą charakterystyczną iPhone jest zbyt czerwona twarz.

Zdjęcia selfie

iPhone ma najmocniej przetworzone zdjęcia selfie. Vivo i OnePlus trochę słabiej radzą sobie z sztucznie dodanym bokeh. Zwycięzcą zdjęć selfie według autora okazał się S23 Ultra, który wygląda najbardziej naturalnie i wycięcie postaci z tła jest najbardziej precyzyjne. Apple i Samsung rejestrują najwięcej detali. Za to vivo X90 Pro najlepiej radzi sobie z HDR z przedniego aparatu.

Zdjęcia portretowe

Tylko iPhone oferuje trzy domyślne powiększenia w trybie portretowym – 1x, 2x i 3x. Samsung przeskakuje od 1x do 3x, a OnePlus i Vivo w trybie portretowym oprócz powiększenia x1 mają tylko opcję x2.

Jeśli chodzi o zdjęcia portretowe w ruchu najlepszy okazał się vivo X80 Pro, który ma specjalny tryb do zdjęć portretowych tego typu. Samsung oferuje najwięcej detali.

Powiększenie zoom

Tutaj zwycięzca mógł być tylko jeden – to S23 Ultra. Pozostali producenci nawet nie próbują konkurować z Samsungiem. Co ciekawe, według autora filmu regulacja cyfrowego powiększenia poza zdefiniowanymi przez producenta domyślnymi zakresami jest lepsza w vivo i OnePlus niż w Samsungu. Łatwiej precyzyjnie ustawić dowolną wartość na tych właśnie telefonach.

Tryb kamery sportowej

Apple oferował do niedawna najwyższą rozdzielczość 2K w trybie superskutecznej stabilizacji, do najbardziej dynamicznych ujęć. Samsung jednak dogonił iPhone ’a pod względem skuteczności działania stabilizacji, a nawet okazał się lepszy umożliwiając nagrywanie w rozdzielczość 4K. Zarówno OnePlus jak i vivo w trybie ekstremalnej stabilizacji obniżają rozdzielczość do 1080p.

Wideo 8K

Apple jako jedyny nie oferuje możliwości nagrywania wideo w 8K. Samsung z kolei jako jedyny umożliwia nagrywanie 8K w 30 klatkach na sekundę oferując lepszą płynność. Zarówno OnePlus jak i vivo mają ograniczenie do 24 fps, jak ubiegłoroczne flagowce.

Zdjęcia nocne

Wszystkie cztery telefony reprezentują bardzo dobry poziom zdjęć nocnych. iPhone 14 Pro Max czasem miewa problemy z jasnymi punktami światła i flarą. Zwycięzcą jest vivo X90 Pro z największą matrycą i zaawansowanym trybem nocnym, znanym jeszcze z modelu poprzedniego.

Makro

iPhone 14 Pro Max ostrzy z najmniejszej odległości i oferuje największe powiększenie ze wszystkich porównywanych telefonów. Poziom pozostałej trójki jest zbliżony.

Zdjęcia ultraszerokokątne

Samsung i Apple mają najszerszy kąt widzenia, a vivo najwęższy. Tylko OnePlus 11 ma wyższą rozdzielczość 48 megapikseli aparatu ultraszerokokątnego, pozostałe telefony mają standardowe 12 megapikseli.

Podsumowanie

Podobnie jak w innych porównaniach wyłonienie jedynego zwycięzcy dominującego w każdej kategorii nie jest możliwe. Jeśli skupiamy się na zdjęciach codziennych to każdy flagowiec, nawet najtańszy OnePlus 11, oferuje bardzo dobre efekty. Wybrać najlepszy telefon dla siebie możemy dopiero wtedy, kiedy określimy na jakich cechach szczególnych nam zależy. W przypadku największych powiększeń będzie to Samsung, dla najlepszych zdjęć nocnych vivo. Gdy chcemy możliwe wiele niestandardowych trybów aparatu S23 Ultra okaże się nie do pobicia. OnePlus jest blisko czołówki z wyraźnie niższą od konkurentów ceną. Apple ma po swojej stronie cały ekosystem urządzeń i najlepsze zdjęcia makro. Decyzja należy więc jak zwykle do klienta.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: