Poznańska policja korzysta z systemu ATM

Newsy
Żródło: ALMA SA
Opinie: 11

ALMA SA ukończyła budowę i wdrażanie sieci ATM dla poznańskiej policji. Zastosowane rozwiązanie ma zdecydowanie usprawnić pracę policji oraz zwiększyć bezpieczeństwo na terenie Poznania. Docelowo z systemu będą korzystać wszystkie jednostki związane z zarządzaniem sytuacjami kryzysowymi (policja, pogotowie 
oraz służby ochroniarskie). 

Realizację projektu ALMA SA - poznański integrator systemów informatycznych - rozpoczęła w listopadzie ubiegłego roku. W ramach kontraktu ALMA zbudowała sieć ATM, która stanowi również pierwszy etap wdrażania zaawansowanego systemu wspomagania decyzji SWD. Obecnie, do istniejącej sieci szkieletowej, przyłączane są kolejne transmisje video z najważniejszych obiektów usytuowanych na terenie Poznania oraz tych najbardziej narażonych na zagrożenia publiczne. Dzięki systemowi komputery poznańskiej policji połączone są w jedną sieć, umożliwiającą bieżącą wymianę informacji. 


Technologia ATM (Asynchroniczny Tryb Transmisji) stanowi uniwersalną platformę transmisyjną, pozwalającą na wszechstronne wykorzystanie, np. transmisję głosu, obrazu, przesyłanie danych, telemetrię oraz zdalne sterowanie - wszechstronność zastosowań jest największym atutem tej technologii. ATM charakteryzuje się również wysoką jakością transmisji, w szczególności w czasie rzeczywistym. 

Poznań jest pierwszym polskim miastem wojewódzkim, które zdecydowało się na wykorzystanie systemu cyfrowego, opartego na sieci szkieletowej ATM do celów transmisji danych. Mimo, iż stanowi on większy wydatek od systemów analogowych, jest bardziej funkcjonalny oraz znacznie praktyczniejszy i tańszy w rozbudowie. 

W standardowych systemach analogowych, które zastosowano na przykład na terenie Łodzi i Warszawy, w jednym włóknie płynie jedynie jeden sygnał video. Jak tłumaczy odpowiedzialny za realizację projektu ze strony ALMA, dyrektor pionu wykonawczego, Jarosław Ławicki, takie rozwiązanie znacznie utrudnia rozwój systemu:
- Wyobraźmy sobie sytuację, gdy w dowolnym punkcie miasta należy zainstalować dodatkową kamerę. W systemie analogowym należy w takim przypadku ponownie przekopać miasto i dołożyć kolejne łącze od kamery do odbiornika. W tym przypadku nawet w niedalekiej przyszłości system może stać się niewydolny. Do zbudowanego przez nas systemu szkieletowego można dołączać dowolną liczbę kamer i przesyłać sygnał do dowolnej liczby odbiorców.

Z systemu w pierwszej kolejności korzystają poznańscy policjanci, już przeszkoleni do obsługi urządzeń. Dla nich zostanie również wdrożony kompletny system wspomagania decyzji SWD, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa poprzez znacznie sprawniejsze zarządzanie poszczególnymi jednostkami policji:
- Chodzi o to, aby patrol policyjny jak najszybciej mógł znaleźć się w miejscu, gdzie aktualnie dzieje się coś złego - wyjaśnia Jan Janowski, naczelnik Wydziału Łączności Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Cały system, którego szkielet mamy już dziś, przyczyni się do usprawnienia działania policji miejskiej. W dzisiejszych czasach trudno bowiem wyobrazić sobie sprawne działanie policji bez szybkich i niezawodnych środków łączności. 

W zamierzeniach twórców systemu, ma on rozwiązać niektóre bolączki polskiego społeczeństwa. - Wyobraźmy sobie, że zostaje skradziony samochód. Kamery są w stanie nie tylko zarejestrować twarz złodzieja, ale także śledzić drogę jego ucieczki. Dzięki systemowi będzie miał małe szanse na powodzenie - zapewnia Jarosław Ławicki.

W przyszłości planowane jest dołączenie do systemu kolejnych służb miejskich (straż, pogotowie ratunkowe), a także prywatnych firm ochroniarskich.

Opinie:

Opinie archiwalne (11):

Komentuj

Komentarze / 11

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    suchylas pisze: 2002-09-02 14:11
    nieźle, sprawdzimy co się zmieni w praktyce
    0
  • Users Avatars Mini
    196906 pisze: 2002-09-02 14:27
    W prsaktyce teraz będzie gorzej bo wszystkich wyślą na szkolenia a jeśli nie to kasa w błoto bo 2 policjantów będzie wiedziało o co chodzi.
    0
  • Users Avatars Mini
    dziobek pisze: 2002-09-02 14:48
    ale jak szybciej przyjada lub zareaguja to ok
    0
  • Users Avatars Mini
    196906 pisze: 2002-09-02 14:50
    przyjdą pewnie szybciej ale czy zareagują?
    0
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2002-09-02 16:47
    Dla policji to rewela, ale co z ta druga strona barykady!???? Jakis czas temu policja we Wrocku (nie wiem jak gdzieindziej), zostala wyposarzona w osprzet eryka, ktory znacznie utrudnil podsluchiwanie rozmow przez radiostacje, a przy okazji znacznie utrudnil prace laweciarzom! Zeby podlaczyc sie do rozmowy nalezy sie zalogowac do systemu, a po zalogowaniu w centrali nowy user jest jak na dloni i mozna albo go odlaczyc, albo namierzyc i powitac w sadzie!
    0
  • Users Avatars Mini
    marek pisze: 2002-09-02 19:59
    a czy to ma jakis zwiazek z numerem alarmowym 112? a kiedy bedzie tak wygladala policja w calej Polsce?
    0
  • Users Avatars Mini
    qbul pisze: 2002-09-02 20:15
    myśle, że policji przyda się system wspomaganie decyzji, bo jakoś nie mam przekonania do tego, który funkcjonował dotychczas ........ pozdr
    0
  • Users Avatars Mini
    ghostdog pisze: 2002-09-03 00:12
    Niezle ale kolomnie na posterunku jak sie idzie tamtedy wieczorem to slychac jak pisza pyty na maszynach raporty itp. paranoja i my chcemy do UE.Jak ich nielubie pyt to mogli by im dac kompy i ulatwic prace!Pozdro!
    0
  • Users Avatars Mini
    CYPIS pisze: 2002-09-03 01:12
    no własnie niech mówią jak bedzie w całej polsce ale na początek dobry i poznań :/
    0
  • Users Avatars Mini
    jkac pisze: 2002-09-03 15:46
    Jezeli zadziala to bardzo dobrze i czekam na rozszerzenie akcji.
    0
  • Users Avatars Mini
    pawezi pisze: 2002-09-22 19:54
    zobaczymy jak z tym poradzi sobie policja jesli sie uda to powinno sie to rozszezyc na cała polske
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: