Poznańska policja uruchamia system lokalizacji pojazdów oparty na GPRS sieci Plus GSM

Newsy
Żródło: Plus GSM
Opinie: 16

Poznańska Policja od 30 stycznia 2003 roku korzysta z nowoczesnego systemu lokalizacji pojazdów opartego na technologii GPRS w sieci Plus GSM. Na podstawie kilkumiesięcznych doświadczeń zostały potwierdzone wstępne założenia, z których wynika m.in., że wdrożony system skrócił czas dojazdu radiowozu na miejsce zdarzenia. Uruchomienie systemu lokalizacji pojazdów jest kolejnym etapem budowy Systemu Wspomagania Dowodzenia dla Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Uroczyste otwarcie systemu lokalizacji pojazdów odbyło się 28 kwietnia 2003 roku o godz. 11.00, w Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu, przy ul. Taborowej 22. W uroczystości wzięli udział: Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Zbigniew Chwaliński, Komendant Wojewódzki Policji insp. Henryk Tusiński, Dyrektor Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji mł. insp. Dariusz Nagański, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Prezydent Poznania Ryszard Grobelny, Wojewoda Województwa Wielkopolskiego Andrzej Nowakowski, Komendanci Powiatowi i Wojewódzcy Policji, Starostowie Powiatów, Komendanci Szkół Policji, sponsorzy systemu oraz przedstawiciele ComputerLand SA, Polkomtel SA oraz Optoscan. 

Wykorzystanie systemu lokalizacji pojazdów pozwoli poznańskiej Policji jeszcze skuteczniej niż dotychczas dbać o bezpieczeństwo mieszkańców Poznania. Nowy system skróci czas dojazdu patrolu interwencyjnego na miejsce przestępstwa. Dzięki specjalnym przyciskom antynapadowym umieszczonym w radiowozach zwiększy się również bezpieczeństwo policjantów. Bardzo istotną korzyścią ekonomiczną z wykorzystywania systemu lokalizacji pojazdów będzie oszczędność paliwa. Dyżurny będzie mógł teraz dokładniej planować, który radiowóz znajduje się najbliżej miejsca zdarzenia, dzięki czemu patrol Policji przyjedzie na miejsce przestępstwa nie tylko szybciej. Najważniejsze jest jednak to, że od tej chwili mieszkańcy Poznania będą mogli czuć się bezpieczni o każdej porze dnia i nocy.

Wdrożenie nowoczesnego systemu lokalizacji pojazdów w Poznaniu umożliwi funkcjonariuszom Policji wykorzystywanie nowoczesnych technologii informatycznych do podstawowych zadań służb policyjnych, czego efektem będzie usprawnienie procesów podejmowania decyzji operacyjnych oraz optymalizacja wykorzystania sił i środków. System lokalizacji pojazdów będzie pomagał w zarządzaniu pracą 150 pojazdów patrolowych. System został zbudowany na bazie zakupionego przez Komendę Główną Policji systemu mapy cyfrowej. Autorem i wykonawcą systemu jest ComputerLand SA, natomiast przy jego realizacji współpracowały firmy :
- w zakresie świadczenia usługi transmisji danych GPS z pojazdów do stanowiska kierowania KMP w oparciu o platformę GPRS - Polkomtel S.A. Plus GSM. Dodatkowo firma zapewniła łącze radiowe, - w zakresie dostawy urządzeń montowanych w pojazdach - Optoscan s.c.

W przyszłości system lokalizacji pojazdów stanie się integralną częścią systemu wspomagania dowodzenia, po rozbudowaniu o następne moduły takie na przykład jak: moduł rejestracji zdarzeń, moduł planowania służb, moduł integracji z systemami telekomunikacyjnymi. Otwarta specyfikacja systemu jest również przygotowana do integracji z radiowym systemem łączności cyfrowej TETRA.

System lokalizacji pojazdów w czasie rzeczywistym opartym o transmisje GPRS w sieci Plus GSM jednym z modułów systemu CoLombo ComputerLand SA. CoLombo umożliwia automatyzację i rejestrację procesów dysponowania siłami policyjnymi, wizualizację sytuacji operacyjnej wraz ze stanem sił i środków oraz multimedialną komunikację użytkowników systemu, sporządzanie analiz, raportów oraz wspomaganie procesu analizy i wnioskowania. CoLombo umożliwia również szkolenie funkcjonariuszy na szkolnych danych policyjnych i symulację zdarzeń, jakie mogą wystąpić w rzeczywistości.

Opinie:

Opinie archiwalne (16):

Komentuj

Komentarze / 16

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  minus pisze: 2003-05-12 16:07
  Hmmm... a czas jakiś temu policja chciała Plusowi odebrac koncesję bo źle się współpraca układała. A tu proszę... Kwestia prezesa..? ;) Tak tak - wiem że tam chodziło o co innego.
  0
 • Users Avatars Mini
  szymon_ pisze: 2003-05-12 16:15
  szkoda ze narazie tylko w Poznaniu, mniejmy nadzieje ze tak tez bedzie w innyich miastach oczywiscie wszystko zalzy od budzetu policji ktory nie jest za bogaty....
  0
 • Users Avatars Mini
  Athlon pisze: 2003-05-12 16:33
  No widzę ze Wielkopolska idzie w góre jeśli chodzi o zainteresowanie firm telekomunikacyjnych - wczesniej Błekitna Linia tylko w Poznaniu, teraz ten system tez tylko w Poznaniu - BRAWO gratulacje - tylko kiedy w innych regionach Polski ?
  0
 • Users Avatars Mini
  A_X_O_N pisze: 2003-05-12 16:50
  Gratuluje OptoScanowi wygranego przetargu. Brawo Mirek. Polkomtel ma konkurencję daleko za sobą jeżeli chodzi o technologie!
  0
 • Users Avatars Mini
  marek995 pisze: 2003-05-12 17:00
  Super sprawa!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  kruki pisze: 2003-05-12 17:11
  Gratulacje!!
  0
 • Users Avatars Mini
  WK pisze: 2003-05-12 17:29
  A dzielnicowi wciaz maja komorki w Idei... swoja droga niezle sie ten PlusGSM urzadzil (zapewne/byc moze poprzez powiazania w swiecie polityki - Rywin gate i pochodne "gate") Muzeum Narodowe, Poznanska Policja... Ciekawe co nastepne - Mac Donald's ???
  0
 • Users Avatars Mini
  Tyski Boss pisze: 2003-05-12 17:36
  Buhahah juz to widze jak to bedzie funkcjonowac pewnie wszytsko przepłacone bo watpie jak policje niestac na nowe samochody ba na bezyne do nich a na takie rzeczy stac!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  Dmin pisze: 2003-05-12 17:52
  A czy Idea nie wprowadziła podobnego systemu monitorowania pojazdów? Było niedawno coś na ten temat.
  0
 • Users Avatars Mini
  Dzabar pisze: 2003-05-12 18:49
  Widać wszedzie uklady :( Tylko po to by zdobyć kliiętów :)
  0
 • Users Avatars Mini
  paweln pisze: 2003-05-13 01:06
  Pieniążki...;)
  0
 • Users Avatars Mini
  berg pisze: 2003-05-13 12:23
  do Dmin:moj znajomy ma kilka salonow Ideii,ma tez kilka samochodow do ktorych wlasnie chcial sobie zalozyc alarmy oparte ma tej samej technologi i jakiez bylo jego zdziwienie kiedy dowiedzial sie ze wszystkie firmy ktore to zakladaja korzystaja tylko z plusa gdyz tylko on jest najbardziej niezawodny (to ich słowa)
  0
 • Users Avatars Mini
  Niebieski pisze: 2003-05-13 19:31
  WK juz niedlugo bedziesz mogl dzwonic do dzielnicowego na nr idei. Pozytywna siec gora. Wymiana kart dotyczy nie tylko ideii ale rowniez ery, a wszystko do + :) Gratulacje dla najlepszej i wszechstronnej sieci w Polsce.
  0
 • Users Avatars Mini
  ghostdog pisze: 2003-05-31 23:15
  oj jak ja nie lubie pyciarzy.Ale ze plus sie z nimi jednoczy i daje im system lokalizacji?WSTYD!
  0
 • Users Avatars Mini
  ghostdog pisze: 2003-05-31 23:23
  Dmin ale o to chodzi ze teraz jest z policja.no i pyciarze chca sie wypromowac stworzyc sobei lepszy wizerunek!
  0
 • Users Avatars Mini
  Kenner pisze: 2003-06-06 03:21
  Ten system powinien byc wdrazany w kazdym polskim miescie. Ile dzieki niemu mozna czasu zyskac lokalizujac dany pojazd policji. Jeszcze do niedawna takie systemy byly w sferze marzen, a tu prosze :)
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: