Prawdziwe 5G w PLAY wystartuje w tym tygodniu

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Prawdziwe 5G w PLAY wystartuje w tym tygodniu

Według nieoficjalnych informacji w tym tygodniu PLAY otrzyma swoją pierwszą paczkę pozwoleń radiowych dla stacji 5G działających w paśmie C.

PLAY jest gotowy do uruchomienia nadajników, więc zapowiada się, że w tym tygodniu ruszy kolejna polska sieć z prawdziwym 5G.

PLAY napisał nam w piątek:

Jesteśmy technicznie gotowi, żeby uruchomić 5G na nowo pozyskanych częstotliwościach. Czekamy obecnie na otrzymanie pozwoleń radiowych dla pasma C, wydawanych operatorom przez UKE. Liczymy, że pozwolenia otrzymamy w najbliższych dniach.

Sporą niespodzianką jest to, że wniosków o pierwsze pozwolenia nadal nie złożył Plus. Polkomtel, podobnie jak pozostali uczestnicy aukcji, opłacił już 15 letnie rezerwacje bloków pasma C.

Może to oznaczać, że Plus na razie będzie skupiał się na rozbudowie swojej sieci 5G Ultra wykorzystującej agregację pasm 2100 i 2600 MHz. Cellnex ostatnio podał, że Plus uruchomił w zeszłym roku 941 nadajników obsługujących 5G Ultra. Hiszpańska firma zdradziła także, że prowadzi rozmowy z Plusem nad rozszerzeniem zasięgu 5G Ultra w tym roku. W listopadzie Plus podawał, że stacje z 5G Ultra rozmieszczone są w 250 miejscowościach we wszystkich województwach i łącznie w zasięgu 5G Ulta Plusa jest 5 milionów osób,  a 20 mln może korzystać ze zwykłego 5G.

UKE podzieliło zobowiązania na dwie kategorie – ilościowe i jakościowe. Operatorzy po 3 latach będą musieli mieć przynajmniej 3800 stacji działających w paśmie C (każdy z nich). Zobowiązania jakościowo zostały szczegółowo rozpisane i dotyczą obszaru kraju, lokali mieszkalnych, dróg krajowych i szlaków kolejowych. Zobowiązania będzie można realizować dowolną technologią, a więc także dzięki zasięgowi i pojemności sieci 4G.

3800 stacji bazowych na obszarze całego kraju to:

  • 400 stacji bazowych na obszarze gmin z liczbą mieszkańców od 10 tysięcy do 20 tysięcy osób;
  • 700 stacji bazowych na obszarze gmin z liczbą mieszkańców powyżej 20 tysięcy do 50 tysięcy osób;
  • 300 stacji bazowych na obszarze gmin z liczbą mieszkańców powyżej 50 tysięcy do 80 tysięcy osób

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: