Prawdziwe 5G wystartuje w Polsce jeszcze w grudniu - będzie zacięty wyścig

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Prawdziwe 5G wystartuje w Polsce jeszcze w grudniu - będzie zacięty wyścig

Polscy operatorzy chcą jak najszybciej uruchomić sieć 5G na nowych częstotliwościach pasma C.

Po otrzymaniu decyzji rezerwacyjnych sieci komórkowe będą musiały zgłosić do urzędu wnioski o pozwolenia radiowe dla każdej stacji bazowej z nowym pasmem. To może być główna przyczyna opóźnień włączania nowych nadajników, które pewnie w wielu lokalizacjach są już gotowe do pracy.

Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy sieci Orange, powiedział nam, że Orange będzie się starał uruchomić pierwsze nadajniki jeszcze w grudniu. Zależy to jednak od wielu czynników, także od spraw urzędowych, które nie do końca zależą od samego operatora.

Jakub Chajdak z biura prasowego T-Mobile napisał nam, że jego sieć chce umożliwić klientom dostęp do 5G w nowym paśmie najszybciej, jak to możliwe. T-Mobile przygotowania do uruchomienia sieci prowadzi już od dłuższego czasu i operator jest gotowy do włączenia pierwszych stacji natychmiast po przyznaniu pozwoleń radiowych.

Krzysztof SylwerskiPLAY również zapewnił, że jego operator jest gotowy do uruchomienia pasma C: Uruchomimy usługi 5G na częstotliwościach w paśmie C natychmiast po otrzymaniu decyzji rezerwacyjnej będącej wynikiem zakończonego procesu aukcji.

Arkadiusz Majewski z Plusa napisał nam: Prawdziwe 5G w Polsce już działa od 3 lat i jest to 5G Plusa, w zasięgu którego jest już 20 mln mieszkańców Polski. Oferowane przez Plusa 5G Ultra to już teraz internet mobilny o parametrach szybkości jak w przypadku światłowodu, bowiem jego maksymalna szybkość technologiczna wynosi do 1 Gb/s. Dzięki częstotliwości 3,6 GHz będziemy po prostu dalej rozwijać 5G Plusa. Agregacja nowego pasma z już użytkowanymi pozwoli zaoferować klientom usługę o jeszcze lepszych parametrach szybkości oraz zwiększyć pojemności sieci, dzięki czemu więcej klientów będzie mogło korzystać z niej w komfortowy sposób. Mamy już plan i harmonogram rozpoczęcia jeszcze w tym roku dołączania nowych częstotliwości do naszego 5G, natomiast szczegóły będziemy podawać po zakończeniu wszystkich formalności związanych z aukcją pasma C.

Wczoraj zakończyła się polska aukcja 5G. Jej wynik jest dostępny tutaj

Szczegóły wymagań jakości i pokrycia nową siecią znajdują się tutaj

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: