Prezes TP S.A. na chacie WP

Newsy
Żródło: Wirtualna Polska
Opinie: 15

Marek Józefiak, prezes Zarządu TP S.A. był dziś gościem chata Wirtualnej Polski. Oto fragmenty dyskusji z internautami:

hellwalker: Mam pytanie: skąd wzięły się tak duże stawki przy opłatach za Internet? Inni operatorzy mają zupełnie inne.

M_Jozefiak: Już w najbliższym czasie, od czerwca zamierzamy uatrakcyjnić usługę Neostrady. Powstanie usługa Neostrada 512, wejdzie szereg produktów szerokopasmowych, których abonament miesięczny będzie na poziomie ok. 180 zł. Zakładamy zatem obniżenie ceny i zwiększenie jednocześnie szybkości transmisji danych. Rzeczywiście też uważamy, że ceny dostępu do Internetu są wysokie, i będziemy robić wszystko, żeby je obniżyć, ale zależy to od powodzenia reform restrukturyzacji, które przeprowadzamy w naszej spółce. Dzisiaj uważnie studiujemy porównania cen dostępu do Internetu w tej części Europy, bo jakiś punkt odniesienia trzeba wziąć i one są na poziomie trochę niższym niż w Czechach, i nieznacznie wyższym niż na Węgrzech. Benchmarki Europy Zachodniej są niższe, ale pamiętajmy, że tam rynek komunikacyjny zupełnie inaczej się rozwijał.

~ZNK: Z jakiego powodu wycofano dostęp do Internetu zwanym - SDI?!?!?!

M_Jozefiak: Nie wycofano, ta usługa jest nadal rozwijana. Podstawową jednak usługą będzie ADSL, szerokopasmowy dostęp, czyli Neostrada. Do końca roku 2004 zamierzamy przyłączyć pół miliona klientów.


~HENYC: Czy słyszał pan o zagrożeniu dla waszej firmy ze strony zakładów energetycznych, które przymierzają się do puszczania sygnału internetowego przez gniazdka z napięciem. Co pan o tym sądzi?


M_Jozefiak: Po pierwsze, uważam że tylko konkurencyjny rynek jest tym środowiskiem gdzie można mówić o postępie. Z każdej konkurencji będziemy się bardzo cieszyli, bo to będzie wyzwalało naszą energię. Co do samego technicznego rozwiązania, to jestem osobiście odrobinę sceptycznie nastawiony, ale to nie jest moje zmartwienie.

~olaf: Chciałbym się dowiedzieć, kiedy TP SA obniży (i to znacznie) ceny rozmów z komórkami?

M_Jozefiak: Bardzo mocno pracujemy nad tym tematem. On jest zależny od wzajemnych umów, jakie łączą TPSA z operatorami komórkowymi (ERA, Plus, Idea). Też uważamy, że stawki te są zbyt wysokie i ich obniżenie zależy od stosunku operatorów komórkowych do propozycji TPSA. Tym bardziej, że z początkiem tego roku stawki z telefonów komórkowych do telefonii stacjonarnej zostały drastycznie obniżone, ponad 50% i mam nadzieję, aczkolwiek nie śledzę tego, że rachunki telefoniczne spadły również o 50%.

~Johny: Czy będą zmiany w wysokości opłat abonamentowych do końca przyszłego roku ?

M_Jozefiak: Nie.


~sebek: Panie Prezesie, w 2001 r. grupa TP SA miała tylko 180 mln zł zysku netto. Jaki jest spodziewany za 2002 r. ?

M_Jozefiak: Większy.

~przemo: Witam pana! Jak TP SA zapatruje się na rozwój technologii VOIP?

M_Jozefiak: Dobrze. Upatrujemy w tym szansę na tańsze połączenia. Dzisiaj usługa ta budzi kontrowersje, ponieważ VOIP jako protokół do przesyłania danych służy również do transmisji głosu, trwają spory, czy tak powinno być, czy to jest właściwa klasyfikacja, zwłaszcza w kontekście prawnie zagwarantowanego do końca tego roku monopolu TP SA na połączenia międzynarodowe.

~-kasia: Niedawno rozpoczęli państwo pilotażową sprzedaż komputerów Qmpel? Czy popularność tej usługi wróży dobrze rozpoczęciu sprzedaży w całym kraju?

M_Jozefiak: Pilotaż przeprowadzony był w Gdańsku. Wyniki niestety nie są zachęcające, stąd będziemy musieli przeanalizować, czy w ogóle będziemy chcieli wprowadzić tą usługę.

~atak: Jak układa się współpraca z innymi operatorami telefonii np. Netią?

M_Jozefiak: Na przykład dobrze. Umowy z innymi operatorami są umowami biznesowymi, stąd częstokroć dochodziło, dochodzi i dochodzić będzie do różnych rozbieżności. Wszak dyskutujemy o pieniądzach. Ja jednak chcę zapewnić, iż TP SA bardzo poważnie chce traktować wszystkich graczy na rynku i w sposób partnerski ustalać warunki współpracy. Dla mnie konkurencja jest zawsze inspiracją i punktem odniesienia dla naszej sprawności. A trzeba też pamiętać, że operatorzy konkurencyjni są również w jakimś zakresie naszymi klientami, dlatego konkurencję traktujemy z dużym szacunkiem i bardzo poważnie.

~sender: Czy zapowiadane masowe zwolnienia pracowników TP SA w czasie tak wysokiego bezrobocia nie jest "nieludzkie"? Wiem, że pewnie myślą państwo w kategoriach wyników finansowych firmy, ale czy w takiej sytuacji nie należałoby z tym zaczekać?

M_Jozefiak: Nie mówmy o zwolnieniach, raczej o restrukturyzacji spółki, w tym restrukturyzacji zatrudnienia. Co ona ma przynieść? Przede wszystkim zmienić firmę w taki sposób, aby szybciej potrafiła odpowiedzieć na potrzeby klientów, generalnie mówiąc była przyjazna dla klientów. Ważne jest też, aby w czasie wzrastającej konkurencji w sposób wyraźny podnieść efektywność pracy, która przełoży się np. na tańszą ofertę dla klientów. Trzeba pamiętać, że na konkurencyjnym rynku zwycięży ten, kto potrafi przedstawić lepszą, ciekawszą ofertę dla klienta. Jeśli chodzi zaś o to, że restrukturyzacja zbiega się z wysokim bezrobociem, to spółka zaproponowała szereg aktywnych form przebiegu procesu restrukturyzacyjnego, jak outsourcing, outplacement, programy typu "Praca za pracowników", wypłata wysokich odszkodowań tym, którzy dobrowolnie odejdą. Kategorycznie protestuję przeciwko posądzaniu zarządu o bezduszność, czy niezrozumienie trudnej sytuacji. Prawdą jest, że program restrukturyzacji jest bardzo trudny, również w wymiarze ludzkim, ale bezwzględnie konieczny.

~Darth_Vader: W jaki sposób zamierzacie państwo konkurować z operatorami telefonii komórkowej?

M_Jozefiak: Po pierwsze, podnieść jakość obsługi klienta. Na razie nie ma mowy, aby telefonia komórkowa zagrażała nam, jeśli chodzi o ceny rozmów zamierzamy wprowadzać nowe plany taryfowe, i to co już wcześniej powiedziałem, przejście z systemu impulsowego na czas rzeczywisty. Ponadto mając w grupie również operatora telefonii komórkowej, jak i portal internetowy zamierzamy oferować usługi zintegrowane, których wartość będzie w mojej ocenie znacznie wyższa, niż to co będą mogli zaoferować operatorzy telefonii komórkowej.

~netia: Czy TP SA w dalszym ciągu będzie finansować rozwój Centertela, czy firma ta będzie sama pozyskiwać środki?

M_Jozefiak: Tak, będziemy finansować Centertel.

Opinie:

Opinie archiwalne (15):

Komentuj

Komentarze / 15

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  endrju pisze: 2002-05-16 00:37
  Ciągle upierają się przy takim wysokim abonamencie. Ciekaw tylko jestem czy oni wogóle robią wcześniej jakieś badania dotyczącego tego ile ludzi są skłonni zapłacić. pozdrawiam
  0
 • Users Avatars Mini
  Error pisze: 2002-05-16 00:48
  szkoda ze o tym czacie nie wiedzialem...juz ja bym sobie z prezesem pogadal :
  0
 • Users Avatars Mini
  Error pisze: 2002-05-16 00:49
  poza tym na wiele pytan odpowiedzial baaardzo wymijajaco...zenada
  0
 • Users Avatars Mini
  soja77 pisze: 2002-05-16 02:08
  Ja zauważyłem wiele sekwencji o pozytywnej konkurencji. Proszę mnie oświecić na jakiej płaszczyśnie ona się odbywa?: 1. w monopolistycznych zachowaniach w stosunku do niezależnych operatorów międzymiastowych - nałożona przez URT kara 350 mln zł. 2. w wyniszczaniu konkurencji na polu internetu, poprzez utrudnianie, ociąganie (dławiki) oraz odmowę zakładania łącz dzierżawionych, do czego TP S.A. jest zobowiązana ustawowo - 50 mln kary nałożonej przez URT 3. a może w nierównym traktowaniu operatorów komórkowych - złożony wniosek do URTiP przez Polkomtela i Era. a teraz wybrane cytaty z wywiadu: konkurencja jest zawsze inspiracją tylko konkurencyjny rynek jest tym środowiskiem gdzie można mówić o postępie konkurencję traktujemy z dużym szacunkiem i bardzo poważnie Reprezentuje w pewnym sensie konkurenta Te-psy i niech nikt mi nie mówi, że oczekiwanie miesiącami na decyzję ludzika w warszawie w błachej sprawie jest przejawem szacunku i powagi.
  0
 • Users Avatars Mini
  bajer pisze: 2002-05-16 02:42
  no troche koles sie nie wykazal - w sumie to koles tyle wody nalal , ze tepsa sporo zarobila na tych losiach co na chacie siedzieli i z nim gadali
  0
 • Users Avatars Mini
  nepomucen pisze: 2002-05-16 04:07
  heheheh pogadalbym sobie z nim. Chociaz ta firma nie swiadczy juz dla mnie uslug, to jest bezczelna w sposobie traktowania klientow i konurencji.
  0
 • Users Avatars Mini
  we pisze: 2002-05-16 15:50
  Coś mi tu śmierdzi monopolem...
  0
 • Users Avatars Mini
  wapsky pisze: 2002-05-16 18:06
  No szkoda, szkoda, ze to bez NASZ sie odbywalo... bajer - ZLOTA MYSL! :-)) pzdr
  0
 • Users Avatars Mini
  jarpol pisze: 2002-05-16 18:46
  heh Jak można było nuie nagłośnić takiego czatu, łakomego kąska dla wszystkich "miłośników" telepsa
  0
 • Users Avatars Mini
  mileh pisze: 2002-05-16 18:56
  Moim zdaniem jeśli jakiś duży kapitał zachodni nie zainwestuje w Polsce w tym sektorze nie można mówić o jakiejkolwiek konkurencji...
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-05-17 15:47
  DObrze wszyscy wiecie ze nie sposzcza z cen, a za jakis czas i tak podwyzsza , wiec bedzie trzeba placic wiecej! LIPA!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  bajer pisze: 2002-05-18 04:55
  aha - ja mam trzeszczacy telefon w tepsie (wczoraj go odlaczylem) od 15 lat i jedyny program lojalnosciowy za moje kosmiczne rachunki to podwyzszenie abonamentu ;-)))) pozdrowienia
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2002-05-18 20:28
  ladnie wypowiedziane wymijajace odpowiedzi
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-05-19 23:13
  Nie wiem wogole po co organizuje sie takie cos! Przeciez to nic ciekawego, bo i tak zawsze mowia i pisza to samo!
  0
 • Users Avatars Mini
  bajer pisze: 2002-05-20 03:18
  musza pokazac, ze maja jakis kontakt z klientami oprocz automatu gadajacego pod 0-800
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: