Przewodniczący KRRiT: chcemy nadzorować polski internet, ale nie dla cenzury - dla praw i wolności

Newsy
Żródło: Sieci
Opinie: 0
Przewodniczący KRRiT: chcemy nadzorować polski internet, ale nie dla cenzury - dla praw i wolności

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski udzielił wywiadu prawicowemu tygodnikowi Sieci.

Przewodniczący w wywiadzie wypowiedział się m.in. o swoich zadaniach i obowiązkach, którymi są według niego pilnowanie, by nadawcy przestrzegali prawa i zasad współżycia społecznego. "Ktoś musi powiedzieć nadawcom, że będzie reakcja na język nienawiści, poniżanie współobywateli, grup społecznych, próbę promowania obrzydliwości, pornografii. I są już pierwsze efekty tych działań. Jeden z nadawców po nałożeniu na niego kary finansowej zrezygnował z polskiej wersji programu, który pod hasłem magii nagości prezentował treści uznawane za nieobyczajne" - zaznaczył Maciej Świrski.

"Opinie mogą być dowolne, ale fakty muszą być prawdziwe, nie mogą być wymyślane, nie mogą być fake newsami. Jeżeli środowisko dziennikarskie i nadawcy nie będą tej zasady pilnowali, ich wiarygodność będzie tylko malała. Podobnie jak trzeba przypomnieć o konieczności zwrócenia się do osoby, o której się opowiada, pisze z prośbą o odniesienie się do zarzutów, komentarz, zajęcie stanowiska. Ona ma prawo odmówić, ale musi mieć taką możliwość"  - podkreślił.

W wywiadzie dla "Sieci" Maciej Świrski został również zapytany o to, czy KRRiT powinna otrzymać możliwość nadzorowania także internetu. "Tak uważam. Nie po to jednak, by cenzurować, ale bronić praw Polaków i wolności słowa. Prawdziwie groźna cenzura to dziś bowiem ta, po którą sięgają wielkie koncerny technologiczne. One naprawdę mogą kogoś wyciszyć, wymazać i odebrać prawo głosu. Państwo polskie musi temu przeciwdziałać. Cenzura jest zakazana, a ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem cenzury w każdej formie" - zaznaczył.

Świrski 15 września 2022 został wybrany z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości przez Sejm w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na sześcioletnią kadencję. 10 października został jej przewodniczącym. Jest byłym rzecznikiem Piotra Glińskiego. Za swoją działalność został wyróżniony m.in. Zwiastunem Dobrej Nowiny przyznanym przez Akcję Katolicką. 

Pełna treść tego wywiadu jest tutaj

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: