UKE stworzyło ranking operatorów stacjonarnych i mobilnych - wygrywają INEA i PLAY

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0

UKE poinformowało, że ponad 26 tys. użytkowników zarejestrowało się do certyfikowanego mechanizmu monitowania jakości dostępu do internetu.

System pozwala sprawdzić szybkość posiadanej usługi i dochodzić swoich praw, jeśli dostawca nie wywiązuje się z umowy.

Przez pierwsze pół roku użytkownicy wykonali ponad 17 tys. certyfikowanych pomiarów, a wszystkich ponad 260 tys. Średnia prędkość pobierania danych wyniosła 108,3 Mb/s w przypadku internetu stacjonarnego i 22,4 Mb/s dla internetu mobilnego. Prędkość wysyłania danych to odpowiednio 38,6 i 11,1 Mb/s.

Na podstawie 260 tys. pomiarów UKE stworzyło ranking operatorów stacjonarnych i mobilnych.

Dane są przygotowane we współpracy z firmą V-Speed, która przygotowała mechanizm.

Aplikacja PRO Speed Test weryfikuje, w jakich warunkach był realizowany pomiar. Sprawdza m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu w tle, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Mechanizm składa się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne, aplikacji WEB i mobilnych (działających na systemach Android oraz iOS). Zgodnie z prawem pomiar łącza stacjonarnego  wykonany za pomocą mechanizmu pozwala stwierdzić nienależyte wykonanie umowy i skuteczne dochodzenie roszczeń konsumenta wobec dostawcy usług. Natomiast z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki pomiarów uzyskane za pomocą aplikacji WEB oraz aplikacji mobilnych mają przede wszystkim walor informacyjny.

Z certyfikowanego przez Prezesa UKE narzędzia można korzystać od 1 grudnia 2018 roku. 

Wyniki:

Prezentacja:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: