Niedawno testowaliśmy tanie słuchawki Redmi Buds 5, które kosztują około 150 zł. Były to jedne z najtańszych słuchawek wyposażonych w system TWS. System tłumienia szumów nie działał w nich najlepiej. Teraz do nas trafiły Redmi Buds 5 w wersji Pro. Choć nazwa wskazuje, że powinny to być bliźniacze produkty, to jednak Buds 5 Pro różnią się od tańszych Budsów 5 niemal wszystkim. Przede wszystkim zupełnie inaczej wyglądają (są kopią Airprodsów Pro), a także zupełnie inaczej wygląda ich etui. Są to słuchawki znacznie lepsze, ale też dwa razy droższe.
Design Redmi Buds 5 Pro to kopia najbardziej popularnych słuchawek na świecie, czyli Airpodsów Pro. Dotyczy do designu etui i samych słuchawek. Jedynym wyróżnikiem jest to, że Budsy Redmi mają srebrny pasek na swoich bokach. Ten sam motyw jest obecny w tańszej wersji „bez pro”.
Nasze słuchawki miały odważny, niebiesko - fioletowy kolor. Na dole etui jest przycisk do parowania. Etui niestety nie wspiera ładowania bezprzewodowego.
Same słuchawki spełniają normę IP54, ale w materiałach dotyczących słuchawek jest taki fragment:
Należy unikać używania słuchawek podczas intensywnych ćwiczeń, ponieważ pot wydzielany podczas ćwiczeń może spowodować uszkodzenie urządzenia. W momencie zakupu produkt ten jest odporny na zachlapanie, wodę i kurz, jednak właściwości te nie są trwałe i mogą ulec pogorszeniu wraz z upływem czasu i codziennym użytkowaniem.
Jeśli chodzi o specyfikację, to Buds 5 Pro wykorzystują konstrukcję z dwoma przetwornikami. Są to basowy przetwornik 11 mm z tytanową membraną oraz piezoelektryczny, ceramiczny głośnik wysokotonowy 10 mm. Słuchawki mają certyfikat Hi-Res Audio Wireless i obsługują kodek audio LDAC przy częstotliwości próbkowania 24 bitów / 96 kHz. ANC tłumi szum do 52 dB. Tańsza wersja oferowała tłumienie do 46 dB. ANC na pewno nie jest najlepsze na rynku, ale daje radę. ANC działa w trzech trybach, ale poszczególne zmiany są prawie niezauważalne. Za działanie ANC odpowiadają 3 mikrofony. Jest także tryb transparentny. Ma on również trzy opcje działania do wyboru.
Słuchawki Redmi obsługujemy gestami, czyli musimy w nie pukać. Fizyczne przycisk w słuchawkach Jabra nadal są niedoścignione.
Aplikacja Xiaomi Earbuds jest dostępna zarówno dla systemu Android, jak i iOS. Jest prosta i wygodna w użyciu.
Jakość dźwięku Redmi Buds 5 Pro bardzo zaskakuje. Przetestowaliśmy je na specjalnej playliście Spotify do testowania słuchawek i nawet utwór Gosh, którego bas jest naprawdę bardzo wymagający (szczególnie dla tańszych urządzeń) brzmiał bardzo, bardzo dobrze. Słuchawki mają miły, niemeczący dźwięk i swoją charakterystyką bardzo przypominają Airpodsy Pro, które kosztują 3 razy drożej. W połączeniu z dużą wygodą w uszach i sprawnym ANC tworzy to całkiem dojrzały produkt w dobrej cenie. Może grają za dużo średnich tonów, ale da się to wyregulować w equalizerze w aplikacji. Z naszych testów wynika, że warto dopłacić do wersji Pro, szczególnie gdy nasze wymagania, co do jakości dźwięku są nieco wyższe od średniej w populacji.
Baterie Redmi Buds 5 Pro i bateria w etui gwarantują bardzo długie działanie tych słuchawek. Producent obiecuje nam 10 godzin odtwarzania na jednym ładowaniu i 38 godzin po doładowaniu z etui. Oznacza to, że słuchawki nie zawiodą nas nawet podczas najdłuższej podróży na drugi koniec świata. Dodatkowo 5 minut ładowania do kolejne 2 godziny działania. Warunkiem jest tylko to, aby bateria etui ładującego była na poziomie 20% lub wyższym.
Redmi Buds 5 Pro można kupić w Polsce za około 300 zł. Jest to bardzo dobra cena za słuchawki, które oferują nam jakość i wygodę porównywalną ze słuchawkami kosztującymi 2-3 razy drożej. Nowe Budsy mogą służyć z powodzeniem do słuchania muzyki, ale także do pracy, bo są bardzo wygodne i nie męczą nas nawet po długimi czasie. Można je parować zarówno z telefonami z Androidem (nie tylko z Xiaomi), ale także świetnie działają z iPhonami. Dobrze się przez nie rozmawia, a bateria zapewnia długi czas działania. Trudno znaleźć jakiekolwiek wady tych słuchawek.