Boni postuluje zmianę terminu rejestracji kart prepaid

Newsy
Opinie: 19
Michał Boni

Projekt ustawy antyterrorystycznej zakłada obowiązek rejestracji kart pre-paid do 2 stycznia 2017 roku. Ogromna liczba kart, które należy zarejestrować, i niefortunny termin przypadający na przełom roku mogą utrudnić całą operację.

Dodatkowy miesiąc mógłby pozwolić na sprawniejsze jej przeprowadzenie i rząd powinien wziąć to pod uwagę – przekonuje europoseł Michał Boni.


Polscy konsumenci, którzy bardzo dużo korzystają z pre-paidów, będą musieli z nich zrezygnować. Pre-paidy z punktu widzenia prowadzenia śledztwa, ochrony przed różnymi przestępstwami, także terroryzmem, są niedobre, bo utrudniają identyfikację. Obowiązek rejestracji wydaje się więc potrzebny, natomiast będą oni mieli stosunkowo krótki czas na zmianę swojego sposobu używania telefonów komórkowych – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Michał Boni, europoseł, były minister administracji i cyfryzacji.

Dodaje, że termin 2 stycznia 2017 roku, do którego posiadacze telefonów na kartę będą musieli zarejestrować karty, jest też mało fortunny. Biorąc pod uwagę fakt, że większość Polaków załatwia sprawy na ostatnią chwilę, może to spowodować paraliż telekomunikacyjny.

Polacy przesyłają rozliczenie podatkowe dopiero w ostatnim tygodniu kwietnia, podobnie może być i w tej kwestii, a okres świąteczny dodatkowo to utrudni. Oznacza to, że nagle na początku roku ludzie, którzy zapomną o obowiązku zmiany statusu i rejestracji pre-paidu, będą narażeni na to, że nie będą mogli korzystać z telefonu komórkowego, bo operatorzy wyłączą im wszelkie połączenia – przekonuje Boni.

Dlatego też zdaniem byłego ministra administracji i cyfryzacji dobrym pomysłem byłoby wydłużenie czasu na rejestrację o miesiąc. Pozwoliłoby to nie tylko osobom korzystającym z kart na uniknięcie problemu, lecz także ułatwiłoby życie operatorom, którzy w ten sposób zyskają czas na przygotowanie akcji informacyjnej.

Zmiana umowy z klientami wymaga dobrego przygotowania i dobrej akcji promocyjno-komunikacyjnej dokonanej przez operatorów. Z drugiej strony to jest także inny model biznesowy, w związku z tym z każdym klientem trzeba nawiązać kontakt, przedstawić mu warunki nowego porozumienia, dać czas do namysłu i szansę wyboru rozwiązania. Taka troska o konsumenta powinna tutaj być – ocenia Boni. – Wydaje mi się, że rząd powinien to wziąć pod uwagę i wyrazić zgodę na przedłużenie terminu w końcowych etapach pracy nad ustawą antyterrorystyczną.

Szacuje się, że obecnie na rynku działa ok. 25 mln kart. Ich rejestracja to duże wyzwanie logistyczne dla operatorów, zwłaszcza że ustawa nakłada na nich szereg innych obowiązków, m.in. dostarczania na własny koszt informacji potrzebnych organom ścigania, blokowania na żądanie władz określonego kontentu internetowego czy uruchamiania na własny koszt na żądanie władz tymczasowych instalacji radiokomunikacyjnych w określonych lokalizacjach i na określony czas.

Jeśli chcemy, żeby wszyscy byli zadowoleni: państwo, bo będzie miało te nowe rozwiązania i nie będzie pre-paidów, klienci, bo zamiast pre-paidów będą mieli świadomość, jaką usługę wybierają i z czego mogą korzystać, oraz operatorzy, bo wprowadzą te rozwiązania na czas, to przesunięcie w czasie tego rozwiązania jest potrzebne – przekonuje Michał Boni.

Opinie:

Opinie archiwalne (19):

Komentuj

Komentarze / 19

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  ziutaas pisze: 2016-05-31 08:35
  Autorytet co dokonał cyfryzacji administracji na skalę dorsza pitery ...
  4
 • Users Avatars Mini
  Pablo pisze: 2016-05-31 09:19
  Obudził się...kiedy jego zdanie nic nie znaczy. Przez 8 lat grzał posadke przy kierowniku...
  2
 • Users Avatars Mini
  PiotrusPan pisze: 2016-05-31 09:50
  Czy to nie on przypadkiem zdecydował o wprowadzeniu tych debilnych informacji o cookies gdy wchodzimy na strony internetowe?
  3
 • Users Avatars Mini
  brum pisze: 2016-05-31 10:54
  TAJNYM WSPÓŁPRACOWNIKOM MÓWIMY: DOŚĆ. BYŁ MINISTREM CYFRYZACJI I JAK TO DZIAŁA ????? MOŻE TERAZ TEŻ JEST CZYIMŚ AGENTEM JAK TW w SB ?
  -1
 • Users Avatars Mini
  ryszard pisze: 2016-05-31 12:07
  a nie prościej ustawę wrzucić do śmietnika? jak na razie mamy w kraju serie alarmów i "bombowców". prowokacjami PiS musi jakoś uzasadnić słuszność ustawy...
  -1
 • Users Avatars Mini
  pabloki pisze: 2016-05-31 13:23
  Noooo... ale on po polsku mowi bo wiadomo że polacy lubią wszystko odkładac na ostatni moment i on pewnie chce żeby odłożyć ta ustawę do zamrażarki tylko przeciez nie może wprost tego powiedzieć. Poza tym w innych krajach nie kupisz pre paid bez rejestracji i działa tam pre paid dalej . Zarejestrowany numer to nawet wygodniej w BOKU .
  0
 • Users Avatars Mini
  asf pisze: 2016-05-31 16:29
  Ma rację koleś, polskie społeczeństwo jest jakie jest. Ta niepotrzebna,bezsensowna rejestracja nikomu nic nie da, pisowskie "służby" będą miały szybszy dostęp do danych obywateli (wg. ich definicji -terrorystów), namierzenie telefonu było i jest proste bez rejestracji.
  3
 • Users Avatars Mini
  Lisu pisze: 2016-05-31 17:30
  Czyli wszystkie kraje gdzie wymagana jest rejestracja są "pisowskie". Z podobnymi wywodami chorych umysłów mam do czynienia w szopienickim centrum psychiatrii :)
  -1
 • Users Avatars Mini
  x pisze: 2016-05-31 18:58
  jak jest termin rejestracji do 2 stycznia kiedy mamy czerwiec czyli pół roku to pół roku to jest za mało czasu dla ludzi żeby zarejestrować numer?
  0
 • Users Avatars Mini
  Lisu pisze: 2016-05-31 19:24
  Jako pacjent oczywiście - elektorat pisu
  5
 • Users Avatars Mini
  Lisu pisze: 2016-05-31 21:43
  Elektorat platformy ląduje w klinikach dla cięższych przypadków niż szopienicki oddział dla nerwowo chorych, tudzież w więzieniach za POspolite przestępstwa.
  -2
 • Users Avatars Mini
  ahahaa pisze: 2016-05-31 21:54
  Ludzie, opamiętajcie się ! Ktoś, kto będzie chciał użyć karty sim do bardzo brzydkiej akcji załatwi sobie taką kartę bez problemu. Ta ustawa to chory pomysł Jarosława i Maciera - oni chcą za wszelką cenę wprowadzić zamordyzm i inwigilację. Po jaką cholerę już zlikwidowali karty bankowe prepaid ? Ano po to żeby kontrolować przepływ kasy, Prowokacje pisowskie że niby atak na autobus czy posterunek są widoczne gołym okiem, że ustawa bardzo potrzebna, ludzie otwórzcie oczy i myślcie sami - to nie boli !
  1
 • Users Avatars Mini
  Lisu pisze: 2016-05-31 22:48
  O, widzę że pojawił się następny z zespołem paranoi udzielonej :D człowieku, dlaczego nie drzesz mordy z powodu konieczności rejestracji abonamentów i telefonów stacjonarnych - rejestracja wymagana od dziesiątek lat. Popadliście platfonsy w zbiorowy obłęd. Żal mi was, bo wiem że tego wyleczyć się nie da.
  -1
 • Users Avatars Mini
  darek były pisze: 2016-06-01 15:30
  ale kto ma nie zarejestrowaną taka kartę? ile tak naprawdę jest takich kart? przecież to nie wszystkie karty !!!! każdy normalny człowiek posiadający taka kartę i tak ja zarejestruje i to od razu ponieważ jest to gwarancja np. reklamacji , zwrotu pieniędzy które z konta zniknęły itp. każdy kupując telefon komórkowy przechodzi rejestracje wiec w czym ten problem???
  0
 • Users Avatars Mini
  darek były gej pisze: 2016-06-01 19:27
  Dlatego niczego nie rejestruję
  3
 • Users Avatars Mini
  asf pisze: 2016-06-01 22:26
  A ja i moja rodzina zarejestrowała wszystkie prepaidy dzieciom a dotośli mają abonamenty.
  -1
 • Users Avatars Mini
  Lisu pisze: 2016-06-02 17:10
  A ja wywaliłem ten syf play, mój idol konus ma w innej działającej sieci.
  2
 • Users Avatars Mini
  Lisu pisze: 2016-06-04 13:32
  A ja wywaliłem ten syf orange, bo nie można mieć numeru w tej samej sieci co śmieciarze i niedomyci alimenciarze.
  0
 • Users Avatars Mini
  kontrola pisze: 2016-06-04 17:37
  to społeczeństwo trzeba kontrolować, inaczej sami możecie poczytać ile przekrętów robią politycy i mafie, im najbardziej przeszkadza rejestracja numerów
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: