Polska chce szybkiego odłączenia Rosji od internetu

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Wystąpienie ministra Janusza Cieszyńskiego podczas Rady ITU w Genewie

Janusz Cieszyński wziął udział w posiedzeniu rady Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ITU – organizacji wyspecjalizowanej ONZ. Polski minister zaapelował o odłączenie Rosji od globalnej sieci.  Wezwał także wszystkie państwa do głosowania przeciwko członkostwu Rosji w Radzie ITU oraz do poparcia w jej miejsce członkostwa Ukrainy.

Minister powiedział: To okrucieństwo musi się natychmiast skończyć, a w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej gorąco apeluję do wszystkich krajów wolnego świata o odłączenie Rosji od globalnej sieci komunikacyjnej na tak długo, jak będzie to konieczne. Reputacja ITU jest nadszarpywana z każdym dniem, w którym ci, którzy niosą wojnę, zasiadają w tych izbach. Wzywam wszystkie państwa do głosowania przeciwko członkostwu Federacji Rosyjskiej w Radzie ITU i do poparcia Ukrainy, aby zajęła jej miejsce.

Minister pochwalił także operatorów i ocenił aktualną sytuację "telekomunikacyjną" na Ukrainie: Nie można stać bezczynnie, gdy brat lub siostra znajdują się w potrzebie. Mój kraj, Polska, przyjął ponad 2 miliony uchodźców, a świat telekomunikacji stanął po ich stronie, udostępniając im polski numer z darmowymi rozmowami i pakietami danych, aby mogli być w kontakcie ze swoimi mężami i ojcami, którzy zostali, aby bronić ojczyzny. Coraz więcej z nich przestaje odbierać telefony, ponieważ najeźdźcy odcinają łączność, bombardując stacje bazowe telefonii komórkowej i przecinając kable światłowodowe.

Poniżej pełna treść przemówienia:

Wystąpienie ministra Janusza Cieszyńskiego podczas Rady ITU w Genewie - 21 marca 2022

Panie Sekretarzu Generalny,

Wasze Ekscelencje,

Szanowni Delegaci, Koleżanki i Koledzy,

Pracując nad rozwojem stabilnych rozwiązań komunikacyjnych, dążymy do tego, aby na naszej planecie było jak najmniej białych plam bez dostępu do usług. Nawet podczas naszej sesji takie białe plamy pojawiają się na Ukrainie, gdzie rosyjskie bomby i pociski niszczą miasta Kijów, Charków, Mariupol, Chersoń i inne. Właściwie, aby być w pełni zgodnym z prawdą, należałoby je nazwać czerwonymi plamami, ponieważ spływają krwią niewinnych kobiet i dzieci.

Nie można stać bezczynnie, gdy brat lub siostra znajdują się w potrzebie. Mój kraj, Polska, przyjął ponad 2 miliony uchodźców, a świat telekomunikacji stanął po ich stronie, udostępniając im polski numer z darmowymi rozmowami i pakietami danych, aby mogli być w kontakcie ze swoimi mężami i ojcami, którzy zostali, aby bronić ojczyzny. Coraz więcej z nich przestaje odbierać telefony, ponieważ najeźdźcy odcinają łączność, bombardując stacje bazowe telefonii komórkowej i przecinając kable światłowodowe.

Cała ta infrastruktura musi zostać szybko odbudowana, a my powinniśmy zrobić dobry użytek z koalicji Partner 2 Connect Digital, która powstała niedawno dzięki staraniom Pani Doreen Bogdan Martin. Należy uruchomić mechanizm zobowiązań, a zbliżająca się Światowa Konferencja Rozwoju Telekomunikacji (WTDC) jest idealną okazją do zorganizowania specjalnego Okrągłego Stołu, który dopasowałby potrzeby do złożonych ofert. Dlatego wzywamy wszystkich zainteresowanych do okazania solidarności z tymi, którzy zostali odłączeni od sieci, ponieważ infrastruktura cyfrowa Ukrainy stała się celem dla rosyjskich pocisków.

To okrucieństwo musi się natychmiast skończyć, a w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej gorąco apeluję do wszystkich krajów wolnego świata o odłączenie Rosji od globalnej sieci komunikacyjnej na tak długo, jak będzie to konieczne. Reputacja ITU jest nadszarpywana z każdym dniem, w którym ci, którzy niosą wojnę, zasiadają w tych izbach. Wzywam wszystkie państwa do głosowania przeciwko członkostwu Federacji Rosyjskiej w Radzie ITU i do poparcia Ukrainy, aby zajęła jej miejsce.

Drodzy Delegaci, Koleżanki i Koledzy,

Ostatnie dni przyniosły setki ofiar wśród ludności cywilnej, która padła ofiarą rosyjskich zbrodni wojennych. Dlatego chciałbym zaproponować, abyśmy wszyscy uczcili ich pamięć minutą ciszy.

Dziękuję.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: