Rynek broadband w Europie

Newsy
Żródło: Komisja Europejska
Opinie: 0

Internet szerokopasmowy w Europie wciąż szybko się rozprzestrzenia – w ciągu roku sieć rozbudowano w sumie o ponad 11 mln szybkich łączy. Jak wynika z ogłoszonego dziś przez Komisję Europejską sprawozdania, w lipcu br. już 24 procent mieszkańców UE posiadało stały, szerokopasmowy dostęp do Internetu w porównaniu do 21,6 proc. odnotowanych w lipcu 2008 r. W sprawozdaniu wskazuje się ponadto na rosnącą dynamikę rozwoju szerokopasmowego dostępu do sieci za pośrednictwem telefonii komórkowej w skali całej Europy – rynek ten od stycznia zanotował 54-procentowy wzrost przy średnim poziomie rozpowszechnienia wynoszącym obecnie 4,2 procenta. Łącza szerokopasmowe oferowane w Europie charakteryzują się ponadto coraz wyższymi prędkościami przesyłu. Prędkość pobierania plików z sieci na poziomie przynajmniej 2 megabitów na sekundę (Mbps), pozwalającą na korzystanie z Web 2.0 i transmisję materiałów wideo, zapewnia już 80% europejskich łączy, co oznacza 5-procentowy wzrost w stosunku do ubiegłego roku.

Ogłoszone dziś przez Komisję nowe dane statystyczne wskazują, że w ubiegłym roku liczba łączy szerokopasmowych wzrosła ponownie na całym terytorium UE (średnio o 10,7% w okresie od lipca 2008 r. do lipca 2009 r. – niezależnie od słabnącej koniunktury gospodarczej). Według stanu z dnia 1 lipca 2009 r. w Unii Europejskiej było ponad 120 mln stałych łączy internetowych, z czego aż 11,5 milionów zainstalowano w okresie od lipca 2008 r.

Światowymi liderami w upowszechnianiu sieci szerokopasmowej pozostają Duńczycy i Holendrzy – blisko 40% ludności obu krajów cieszy się szerokopasmowym dostępem do sieci, – jednak tempo wzrostu spada tym bardziej, im bliżej do nasycenia rynku. Jak wskazują statystyki OECD z maja 2009 r., dziewięć krajów Unii wyprzedziło USA, gdzie upowszechnienie szerokopasmowego dostępu do Internetu sięga 25,8% i gdzie odnotowuje się już pewne spowolnienie wzrostu. Są to: Dania (37,3%), Holandia (36,2%), Szwecja (31,3%), Finlandia (30,7%), Luksemburg (28,8%), Wielka Brytania (28,4%), Francja (27,7%) i Niemcy (27,5%), a od niedawna również Belgia (27,5%). Warto nadmienić, że w przypadku Luksemburga i Portugalii tegoroczna stopa wzrostu (odpowiednio: 18,3% i 11,7%) była nawet wyższa niż w roku 2008.
Przeciętny udział w rynku dominujących operatorów telefonii stacjonarnej w UE jest stabilny i utrzymuje się na poziomie około 45% (od nawet 80% na Cyprze, przez 67% w Luksemburgu i Finlandii, aż po zaledwie 27% w Wielkiej Brytanii). Tym niemniej udział dominujących operatorów w rynku łączy szerokopasmowych (w tym również w odniesieniu do hurtowej odsprzedaży łączy) zdradza oznaki strukturalnego spowolnienia – z korzyścią dla konkurencji w dziedzinie bazy infrastrukturalnej (receptą okazuje się dzielenie pętli lokalnych, otwierające potencjalnym konkurentom dostęp do sieci). Udział w pełni uwolnionych pętli lokalnych i dzielonych linii dostępowych sięga już dziś 71,4% ogółu cyfrowych linii abonenckich (typu DSL, ang. Digital Subscriber Line) – wobec 65,2% przed rokiem. Wzrost liczby uwolnionych pętli lokalnych, jakkolwiek już nie tak szybki jak w ubiegłym roku, odbija się na rynku odsprzedaży – to jest niskobudżetowej formy oferowania dostępu dla nowych podmiotów, którego udział, wynoszący przed rokiem 18,2%, skurczył się do 10,6% cyfrowych linii abonenckich. Stopniowo rosnąca skala inwestycji, za którymi stoją nowi operatorzy telekomunikacyjni przyczynia się do zaostrzenia konkurencji na rynku łączy szerokopasmowych.

W najnowszym sprawozdaniu Komisji wskazano poza tym, że obywatele UE korzystają dziś ze znacznie większych prędkości przesyłu danych i lepszej jakości łączy szerokopasmowych niż rok temu. Prędkości przekraczające 2 Mbps (pozwalające na oglądanie materiałów wideo na żywo) osiąga dziś aż 80% łączy internetowych w UE (75% przed rokiem). Ponad 15% łączy (o 10% więcej niż przed rokiem) obsługuje już prędkości powyżej 10 Mbps. Dzięki większym prędkościom przesyłu klienci otrzymują zasadniczo większy wybór usług lepszej jakości po niższej cenie w przeliczeniu na megabity danych.

Najszerzej stosowaną technologią szerokopasmowego dostępu do sieci pozostaje standard cyfrowych linii abonenckich typu DSL – w całej Europie jest ich już aż 94 mln. Dostęp do łączy światłowodowych dla odbiorców domowych wzrosł w okresie od lipca 2008 r. do lipca 2009 r. o 40%, ale oferowany jest jak dotąd w niewielu państwach i stanowi obecnie nie więcej niż 1,75% ogółu łączy. Największym odsetkiem łączy światłowodowych (w stosunku do liczby abonentów usług szerokopasmowych) może wykazać się Łotwa; druga w rankingu Szwecja ma za to najwyższą liczbę połączeń w tej technologii. Internet szerokopasmowy za pośrednictwem technologii komórkowej (umożliwiający zwykle dostęp do Internetu przy użyciu przenośnego komputera) wystartował szczególnie szybko w Austrii (13,8%), Szwecji (12,6%), Portugalii (10,8%) oraz Irlandii (8,3%). Obecny poziom rozpowszechnienia usług szerokopasmowych w Europie wynosi 4,2%, co oznacza wzrost o 54% od stycznia tego roku.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: