Przez kilka ostatnich lat Sagem wykonał wiele pracy, aby udoskonalić swoje telefony komórkowe. Wszyscy zapewne pamiętają np. MC912, który podobnie jak większość ówczesnych produktów Sagema nie cieszył się w Polsce dobrą sławą.
Dziś można powiedzieć, że wszystko się zmieniło. Marka Sagem jest coraz mocniejsza. Francuski producent stał się już numerem jeden na swoim rodzimym rynku. Sagem myX5-2 to natomiast kolejny model realizujący strategię małych kroków, czyli unowocześniania niezbyt dużym kosztem poprzednich produktów.
Telefon do testów otrzymałem w pudełku wraz z ładowarką, CD z oprogramowaniem oraz instrukcją (jeszcze po francusku, bo był to egzemplarz próbny).
Wygląd zewnętrzny
Wrażenia estetyczne podczas pierwszego zetknięcia z aparatem są pozytywne. Telefon ma duży czytelny, kolorowy wyświetlacz i prezentuje się bardzo ładnie. Obudowa wykonana jest z dobrej jakości materiałów. W dotyku, materiał obudowy sprawia wrażenie, jakby pokryty był delikatną warstwą antypoślizgową. Minusem obudowy jest delikatne skrzypienie w górnej części oraz łatwo zarysowująca się szybka wyświetlacza.
Telefon nie ma zintegrowanej z obudową baterii, tylna część obudowy mocowana jest nie na zatrzask, a na zasuwkę.
Do minusów obudowy można zaliczyć wykończenie klawiatury. Na szczęście to tylko wrażenie. Luzy w klawiszach rekompensowane są przez precyzyjność ich działania. Wciskanie odbywa się lekko i miękko, a klik jest dobrany idealnie. Sagem nie zastosował, coraz bardziej popularnego w nowszych aparatach joysticka, ale to chyba dobrze. Rozwiązanie z pięciokierunkowym klawiszem nawigacyjnym spełnia bardzo dobrze swoją rolę. Ogólnie rzecz biorąc używanie klawiatury tego telefonu to czysta przyjemność.
Jak można zauważyć nad klawiszem nawigacyjnym, znajduje się przycisk funkcyjny. Można do niego przypisać skróty do najczęściej używanych funkcji. Moim zdaniem to rewelacyjne rozwiązanie, tym bardziej, że do jednej strony przycisku przypisać można kilka funkcji. Wszystkie przypisane funkcje dostępne są w trybie czuwania telefonu pod wybraną przez nas stroną klawisza.
Telefon posiada port podczerwieni oraz aparat fotograficzny o rozdzielczości VGA (czyli 640x480 pikseli). Po prawej stronie znajduje się lusterko, pomocne przy robieniu fotografii samemu sobie. Obiektyw aparatu znajduje się pod tylną częścią obudowy, co zabezpiecza go przed zarysowaniem. Niestety w zagłębieniu tym zbiera się sporo brudu. Przydałaby się jakaś zaślepka.
O ile traktuję aparaty w telefonach jako gadżet, bo zdjęcia uzyskiwane z nich są marnej jakości, to Sagem miło mnie zaskoczył. Przykład zdjęć zrobionych aparatem załączam poniżej. Zdjęcia wykonane zostały w maksymalnej rozdzielczości. Dodatkowo można w aparacie ustawić rozdzielczość 160x120 (tzw. mobile format), a także tryb zdjęć nocnych lub krajobrazowych. Aparat wyposażony jest również w zoom cyfrowy x4 oraz samowyzwalacz (5, 10 lub 15 sekund).
Czasem przycisk funkcyjny ma takie same właściwości jak klawisz OK. Ale nie zawsze. Podczas robienia zdjęć, telefon pyta się czy zapisać zdjęcie. Po wyborze klawisza funkcyjnego "Save" zdjęcie zostanie zapisane w folderze Multimedia/My pictures, jeśli natomiast wybierzemy OK./Options/Save to zdjęcie zostanie zapisane jako MMS w folderze Drafts (Robocze). Niby wszystko jasne, tylko telefon nie informuje o tym, gdzie zapisał zdjęcie i na początku można się nieźle ich naszukać.
Telefon posiada bardzo ładny i przede wszystkim bardzo duży, kolorowy wyświetlacz, zawierający 65k kolorów. Standardowo przy wygaszeniu pojawia się cyfrowy zegar na czarnym tle. Wygląd wyświetlacza zaskakuje wieczorową porą. W trybie wygaszenia, ekran delikatnie się jarzy. Sprawdzenie godziny nie wymaga podświetlania dodatkowo wyświetlacza. Na poniższym zdjęciu widać efekt jarzenia przy wygaszonym zupełnie wyświetlaczu. Zegar w tym trybie "wędruje" po wyświetlaczu z góry na dół, co minutę przeskakując o jedną pozycję (góra ekranu, środek, dół). Telefon nie wymaga blokowania klawiszy, gdyż wyjść z tego trybu można jedynie poprzez wciśnięcie przycisku "czerwona słuchawka". Nie powinno być również problemów z pisaniem w nocy na klawiaturze. Całość klawiatury jest dobrze podświetlona.
Menu
Menu w telefonie jest obrazkowe, w pełni graficzne i działa szybko.
W menu głównym znajduje się 9 pozycji:
Gry,
Wiadomości,
Organizer,
WAP,
Aparat fotograficzny,
Książka telefoniczna,
Aplikacje,
Multimedia,
Ustawienia.
Gry
W standardzie mamy dwie gry. Pierwsza to "przygodówka" pod tytułem Gulo's Tale. Poruszamy się w niej Pokemonem, który jak można się domyśleć nazywa się Gulo, po labiryncie i unieszkodliwiamy różne stworki, mając do dyspozycji broń w postaci mydlanych baniek. Ogólnie całkiem sympatyczna gra.
Drugą grą jest Siberian Strike. Jest to typowa "strzelanka". Jeśli niektórzy pamiętają jeszcze "1942", to będą wiedzieli o co chodzi. Lecimy samolotem i strzelamy do wszystkiego co się rusza. Jeśli komuś to nie wystarcza, to zawsze można ściągnąć inne gry. My X5-2 obsługuje Javę.
Wiadomości
W tej grupie funkcji mamy dostęp do wiadomości MMS, SMS, skrzynki głosowej oraz wiadomości lokalnych. Możemy również utworzyć grupy odbiorców wiadomości, oddzielnie dla odbiorców MMS i oddzielnie dla odbiorców SMS. Tu jednak napotkałem na pewne ograniczenie. Nie można do takiej grupy dodać osób z książki telefonicznej, znajdującej się na karcie SIM.
Tworzenie wiadomości nie przysparza najmniejszych problemów. Telefon wyposażony jest w słownik T9. Podczas pisania wiadomości mamy do wyboru kilka ciekawych opcji, które rzadziej występują w telefonach komórkowych. Możemy formatować pisany tekst, prawie jak w edytorach tekstu na komputerze. Do wyboru mamy trzy wielkości czcionek, możliwość wyrównania tekstu (do lewej, do prawej lub wyśrodkowania), określenia stylu tekstu (normalny, pogrubiony, podkreślony, kursywa, przekreślony). Dodatkowo możemy użyć zoom-u w wiadomości, dzięki czemu pisany tekst będzie wyraźniejszy.
W czasie pisania wiadomości, w górnym lewym rogu, pojawia się nam licznik znaków.
Oczywiście Sagem myX5-2 posiada również raporty doręczenia.
W telefonie możemy zapisać do 100 wiadomości SMS, natomiast liczba możliwych do zapisania MMS ograniczona jest przez wbudowaną dynamiczną pamięć wewnętrzną, która jest dzielona na różne aplikacje.
Organizer
Właściwie funkcja ta nie odbiega od standardowych rozwiązań w innych telefonach. Istotną różnicą jest możliwość ustawienia przypomnienia głosowego. Gdy telefon powiadomi nas o zdarzeniu zapisanym w organizerze, możemy odsłuchać wiadomość jaką tam wcześniej nagraliśmy. Taka notatka głosowa może trwać do 1 minuty. W organizerze mamy możliwość ustawienia sobie budzika, ale nie jest to typowy budzik. W tym przypadku musimy zaprogramować zdarzenie (umówiony termin, spotkanie, urodziny, zdarzenie, wakacje, podróż), następnie określić czas początku i końca, powtarzalność (nigdy, codziennie, w dni pracujące, weekend, co tydzień, co dwa tygodnie, co miesiąc, co rok), czas alarmu (wyłączony, razem z początkiem zdarzenia, 5 min przed, pół godz. przed, godzinę przed, dzień przed). Niestety innego sposobu na ustawienie budzika np. w dni pracujące nie mamy.
WAP
Przeglądarka działa stabilnie, a zaimplementowany w telefonie GPRS sprawia, że interesujące nas informacje możemy ściągnąć bardzo szybko.
Aparat fotograficzny
Po uruchomieniu tej opcji telefon przechodzi do trybu aparatu fotograficznego. Jak już pisałem wcześniej zainstalowany w telefonie aparat sprawuje się naprawdę dobrze. Sterowanie aparatem odbywa się za pomocą klawisza nawigacyjnego. Kursory: lewy i prawy służą do wyboru trybu pracy: zdjęcia nocne, krajobrazowe, normalne, pionowe i poziome. Kursorami góra i dół możemy ustawiać zoom: x2 lub x4.
Książka telefoniczna
Pojemność książki w telefonie ograniczona jest jedynie wielkością pamięci wewnętrznej aparatu. Do pozycji w książce telefonicznej możemy przypisać: imię, nazwisko, trzy numery telefoniczne, dwa adresy e-mail, adres URL, adres zamieszkania, nazwę firmy, komentarz, dzwonek oraz zdjęcie. Zdjęcie oczywiście możemy załączyć rzeczywiste, wykonane wbudowanym w telefon aparatem lub wybrać jedną z grafik umieszczonych fabrycznie. To prawdziwa pełna personalizacja.
Aplikacje
Pod tym tytułem ukryte są takie funkcje jak: kalkulator (prosty, jedynie podstawowe funkcje), konwerter walut, alarm, timer, lista "to do" oraz serwisy.
W większości telefonów przy opcji alarmu, możemy ustawiać sobie powtarzalność. W MyX5-2, alarm można ustawić jedynie na codzienny. Tak już wspomniałem, żeby ustawić sobie budzik w trybie budzenia w dni robocze, musimy skorzystać z organizera.
Przydatną funkcją jest funkcja drzemki, znana skądinąd z Nokii.
Multimedia
W tym katalogu zapisywane są zdjęcia i dźwięki. O ile zdjęcia zapisywane są w formacie .jpg, o tyle z dźwiękami jest gorzej. Nagrane przez telefon dźwięki są w formacie .amr. Co prawda jest możliwość wgrania do telefonu dźwięków formacie midi, ale jest to tylko możliwość teoretyczna. Jeśli chodzi natomiast o brzmienie takiego dźwięku w telefonie, to inna sprawa. Dźwięki w tym formacie w Sagemie myX5-2 są niemalże nierozpoznawalne. Szkoda, bo większość telefonów z dzwonkami polifonicznymi, używa właśnie tego formatu. Nie ma problemu natomiast z obsługą formatu wave. Z tym, że automatycznie musimy się liczyć z większym zapotrzebowaniem takich utworów na pamięć.
Ilość pamięci na dźwięki i zdjęcia jest ograniczona jedynie wielkością pamięci telefonu, a mamy jej do dyspozycji 4MB. Niby dużo, ale nie do końca. Pamięć ta jest dzielona na wszystkie aplikacje. Jedno zdjęcie w maksymalnej rozdzielczości zajmuje około 50 kB, tyle samo mniej więcej zajmuje nagranie około 20 sekund dźwięku. Można więc łatwo obliczyć na ile naszej pamięci wystarczy. Pamięć w telefonie dzielona jest pomiędzy: zdjęcia, dźwięki, zdarzenia wpisane do organizera i listy "to do", Javę oraz MMS i książkę telefoniczną.
Ustawienia
W tym katalogu mamy szereg funkcji konfiguracyjnych. Tu możemy ustawić dźwięki połączeń, SMS, MMS, wiadomości lokalnych, faksu, klawiszy, alarmu bądź też nagrać własny utwór korzystając z recorder'a.
Do dyspozycji mamy ponad 40 wbudowanych fabrycznie melodii w pełni polifonicznych o całkiem przyjemnym brzmieniu. Są między nimi dźwięki zwierząt np. krowy, psa, kruka, żaby, kota itp. Dzwonki są również dosyć głośne. Wibracje są ciche, ale niestety brakuje im siły.
Kolejnym elementem, który możemy skonfigurować jest wyświetlacz. Do wyboru mamy trzy skórki, tapety (kilkanaście oraz możliwość wgrania kolejnych), wygaszacze ekranu (również możliwość ściągnięcia), ustawienie kontrastu ekranu, deaktywacji/aktywacji loga operatora oraz ustawienie trybu oszczędzania energii (podświetlenie całego telefonu lub tylko wyświetlacza przez określony czas).
Podsumowanie
Sagem myX5-2 generalnie zyskał moje uznanie. Jakości rozmów w skali 1-10 dałbym 8. Na plus telefonu należy zaliczyć duży i czytelny, kolorowy wyświetlacz. Dodatkowo telefon wyposażono w bardzo dobrą baterię, która przy umiarkowanym korzystaniu potrafi wytrzymać około 6 dni. Nie ma również problemu z tzw. "trzymaniem" zasięgu. Kiedy dołożymy do tego dobrej jakości polifoniczne dzwonki oraz aparat fotograficzny, to mamy do dyspozycji naprawdę świetne urządzenie.
Można ponarzekać na brak Bluetooth-a, ale jak na razie nie ma zbyt wielu urządzeń na rynku obsługujących ten standard, a te, które są, straszą jeszcze ceną. Port podczerwieni w pełni zaspokaja potrzeby komunikacyjne, przeciętnego "Kowalskiego".
Można mieć jedynie zastrzeżenia do skrzypienia obudowy oraz braku kompatybilności z dźwiękami, w formacie MIDI. Telefon jest bardzo dobrym produktem Sagem-a, mogącym swobodnie konkurować z telefonami bardziej cenionych producentów na naszym rynku.
Bogate wyposażenie telefonu przy, jak się spodziewam, niższych cenach od konkurencyjnych modeli, na pewno przyciągnie sporą rzeszę klientów.
Dane techniczne
Waga: 96 gram,
Wymiary: 107x46x19 (wys./szer./gr.),
Bateria: 920 mAh LiIon,
Czas czuwania/ rozmów: 370h/ 4h 45min,
Wbudowana pamięć wewnętrzna: 4MB,
Obsługa formatów audio: iMelody, Midi, wave,
Obsługa formatów graficznych: wbmp, bmp, png, gif, animowany gif, jpegEMS, .3gp.