Niedługo zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy - będzie w aplikacji

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0

Aplikacja mObywatel wzbogaciła się o usługę mPojazd. To odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu oraz informacja o aktualnej polisie OC.

mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna wydawana przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Z mPojazd mogą teraz korzystać mogą wszyscy właściciele  lub współwłaściciele pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.

W aplikacji nie wyświetlą się samochody firmowe, wypożyczone, czy leasingowane.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

W nowym module są także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Usługa mPojazd dostępna jest dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android (6.0 wzwyż).

Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem podobnego modułu dla aplikacji przeznaczonej na telefony z iOS-em.

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury przygotowuje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców. To zmiany prawne, które pozwolą na zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. W konsekwencji czego do smartfonów będzie mogła trafić kolejna usługa dla kierowców, która odzwierciedli posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami. Prace nad zmianami są skomplikowane i wciąż trwają, dlatego jest zbyt wcześnie, by wskazywać konkretną datę ich wprowadzenia.

Użytkownicy czterech kółek na stronie www.Gov.pl mogą sprawdzić stan konta z punktami karnymi, przeglądać historię swojego pojazdu, czy pobrać jego dane, sprawdzić, czy autobus, którym wybiorą się w trasę - jest bezpieczny.

mObywatel iOS – usługa: mTożsamość

mObywatel Android (6.0 wzwyż) – usługi: mTożsamość, mPojazd, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka

mObywatel na telefony z Androidem - tutaj

mObywatel na telefony z iOS-em - tutaj

  

  

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: