Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-5 (5 - dobry)
Wstęp
Kiedy Samsung zaprezentował pierwszy model Galaxy Note - smartfonu z rysikiem, spotkał się z sporą falą krytyki. Wiele osób mówiło, że telefon jest za duży – miał wówczas 5,3 cala, a rysik jest domeną przeszłości, kiedy ekrany dotykowe były jeszcze zbyt niedokładne i zbyt małe, aby obsługiwać je palcem. Okazało się, że ten telefon zdobył zaskakująco duże uznanie wśród bardziej wymagających użytkowników. Minął jakiś czas i mamy w naszych rękach już trzecią wersję smartfonu, który zapoczątkował modę na duże ekrany. Samsung zdołał w tym czasie dopracować każdy element i trzeba przyznać, że jest to smartfon naprawdę godny uwagi, zwłaszcza dla najbardziej wymagających użytkowników. Jest najlepszy w swojej klasie.
Główne wady i zalety smartfonu Samsung Galaxy Note 3
Zalety:
Wady:
Zestaw – ocena 5
Tym razem zestaw dostarczany z telefonem jest inny niż zwykle. Note 3 jest pierwszym telefonem, który trafił w moje ręce posiadającym kabel w standardzie USB 3.0. Oznacza to, że gniazdo w telefonie jest inne niż w przypadku wszystkich pozostałych smartfonów. W praktyce powinno to zapewnić znacznie szybsze kopiowanie plików z i do pamięci telefonu. Całe szczęście, że gdy zapomnimy oryginalnego kabla, telefon możemy naładować również zwykłą ładowarką z gniazdem micro USB. Do telefonu pasują kable dostarczane z dyskami zewnętrznymi działającymi w standardzie USB 3.0, a wiec gniazdo w telefonie nie jest mniejsze niż standardowe. Sama ładowarka posiada standardowe gniazdo USB i można do niej podłączyć każdy kabel USB.
Oprócz ładowarki w zestawie są słuchawki dokanałowe. Są to przyzwoitej jakości słuchawki, które można znaleźć również w innych modelach telefonów Samsunga. Posiadają pilota z mikrofonem i trzema przyciskami, do regulacji głośności i odbierania połączeń lub pauzowania odtwarzanej muzyki.
Obudowa – ocena 5
Największą zaletą obudowy telefonu są bardzo wąskie ramki wokół wyświetlacza. Za ich sprawą telefon z ekranem 5,7 cala jest niezauważalnie większy od niektórych modeli telefonów z ekranem 5 calowym. Warto podkreślić, że Note 3 mimo większego ekranu od swojego poprzednika, jest cieńszy, lżejszy, a resztę wymiarów zachował bez zmian. Przy tak dużym urządzeniu każdy milimetr się liczy, a w przypadku Note 3 telefon jest tak mały jak to tylko możliwe przy tak dużym ekranie. Dodatkowo przyciski do obsługi systemu, czyli opcje, wstecz i Home zostały, wzorem innych telefonów tego producenta, umieszczone pod wyświetlaczem, a więc nie zajmują na nim dodatkowego miejsca. Podsumowując: wygląd frontu urządzenia po prostu zachwyca.
Ocena pozostałych elementów obudowy zależy od preferencji i priorytetów użytkownika. Samsung postawił na praktyczność, niekoniecznie na wygląd. Tył telefonu przypomina notes obszyty skórą, jest nawet zamarkowany ślad po szwie. Zdejmowana klapka jest lekko gumowana, dzięki czemu telefon leży dobrze w ręku i nie wyślizguje się. Srebrne krawędzie z malutkimi rowkami również przypominają założone strony notesu, ewentualnie jego oprawę.
Jakość wykonania jest taka, jak na najwyższy model telefonu przystało - nic nie trzeszczy, wszystko jest dobrze spasowane. Mimo wszystko moim zdaniem tył telefonu nie robi tak dobrego wrażenia jak aluminium czy szkoło. Te materiały są jednak dużo cięższe i mniej praktyczne, bo bardziej podatne na zarysowania czy odciski palców.
Warto również dodać, że w prawym dolnym rogu obudowy jest miejsce na nieodłącznego kompana Note – rysik. Jest on dobrze dopasowany do obudowy telefonu i zarówno można być spokojnym, że nie wypadnie i nie zgubi się jak i można go bez problemu wyjąć. Więcej o rysiku będzie w opisie jego działania.
Ekran – ocena 6
Ekran Note 3 to klasa sama w sobie, ustanawia on poziom, do którego mogą być porównywane inne wyświetlacze dostępne na rynku. Nikogo już chyba nie zaskoczy, że posiada on rozdzielczość 1080 x 1920 co przy dużej przekątnej ekranu przekłada się na gęstość pikseli na poziomie 386 PPI. Jednak sama rozdzielczość nie oddaje charakteru tego ekranu. Obraz jest bardzo kontrastowy i jeżeli trzeba, bardzo jasny, czytelny nawet w ostrym świetle. Do tego kąty widzenia są po prostu rewelacyjne. Można patrzeć na telefon z dowolnej strony, a cała jego zawartość pozostaje nie tylko czytelna, ale prawie nie zmieniona w porównaniu do patrzenia na wprost.
Dodatkowo wrażenie poprawia bardzo wąska ramka wspomniana wcześniej. W efekcie niemal cały front telefonu zajmuje piękny obraz. Robi to naprawdę duże wrażenie, które ciężko porównać z jakimkolwiek innym telefonem. To trzeba po prostu na żywo zobaczyć.
W tym miejscu należy podkreślić, że na tak dużym ekranie można zrobić naprawdę więcej niż na mniejszych odpowiednikach, nawet o tej samej, wysokiej rozdzielczości. Strony WWW czy strona A4 w PDF są czytelne bez powiększania, chociaż oczywiście litery będą dość małe. Można więc przeglądać różnego rodzaju dokumenty. Oglądanie filmów jest na nim na tyle wygodne, że przyjemnie się z niego korzysta nawet w domu, zamiast 7 calowego tabletu, a nie tylko w podróży. Jest także możliwość uruchomienia dwóch aplikacji obok siebie z podzieleniem ekranu w dowolnych proporcjach. Mówiąc krótko, powiedzenie „duży może więcej”, jest w tym przypadku całkowicie zgodne z prawdą.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6
Note 3, jak na najwyższy model przystało, wyposażony został w najlepsze dostępne obecnie podzespoły. Mowa tu o czterordzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 800 taktowanym zegarem 2,3 GHz i aż 3 GB pamięci RAM. Bez wdawania się w niuanse benchmarków można bezpiecznie stwierdzić, że jest to najszybszy dostępny sprzęt na rynku, choć telefonów z tym procesorem jest więcej np. LG G2 i Sony Xperia Z1. Tak czy inaczej jest to najwyższa półka.
Wydajność jest nie tylko wystarczająca do obsługi filmów 1080p, ale również do nagrywania i odtwarzania materiałów w czterokrotnie wyższej rozdzielczości 4K. Nikogo więc nie powinno zdziwić, że każda aplikacja będzie działała płynnie i bez problemów, pomimo wysokiej rozdzielczości ekranu. Wszelkie problemy z wydajnością, jeżeli w ogóle gdziekolwiek dadzą się zauważyć, muszą mieć swoje źródło w optymalizacji aplikacji, nie w mocy obliczeniowej. Tego telefonu po prostu nie da się „zamulić” dużą ilością otwartych aplikacji.
Do tego urządzenie jest wyposażone w od 16 do 64 GB wbudowanej pamięci. W przypadku testowanego egzemplarza było to 32 GB. Jeżeli do najwyższej pojemności dodać kartę micro SD również o pojemności 64 GB, użytkownik będzie miał do dyspozycji niebagatelne 128 GB pamięci.
System , nakładka systemowa– ocena 5
Note 3 otrzymał najnowszego Androida jaki był dostępny w momencie jego premiery, czyli wersję 4.3. Mimo, że właśnie rozpoczęła się aktualizacja telefonów Nexus do Androida 4.4, to nawet wersja 4.3 jest w tej chwili dostępna tylko dla nielicznych urządzeń. Jedna z istotniejszych funkcji Androida 4.3 to obsługa Bluetooth LE, który jest wykorzystywany przez inteligentne zegarki i inne akcesoria, które zdobywają właśnie popularność. Pojawiają się nawet zapięcia rowerowe, które zamiast klucza korzystają z tej technologii.
Nakładka systemowa w przypadku Note 3 jest bardzo istotna bowiem bardzo poszerza funkcjonalność czystego Androida. Sam TouchWiz, znany z innych telefonów tego samego producenta, posiada dziesiątki dodatkowych funkcji, takich jak obsługa gestów wykonywanych bez odtykania do ekranu, czy gesty wykonywane całym urządzeniem. W Note 3 pojawia się dodatkowo rysik i jego obsługa zintegrowana z całym systemem oraz obsługa dzielenia ekranu umożliwiająca uruchomienie dwóch aplikacji na raz, co pozwala wykorzystać dużą powierzchnię ekranu.
Większość funkcji wspólnych dla najnowszego TouchWiz opisaliśmy przy okazji ostatniego testu Samsung Galaxy S4 Active. Przeglądając wspomnianą recenzję można dowiedzieć się na czym polega przełączenie piosenek czy przewijanie strony WWW wykonując gesty w powietrzu nad telefonem, jakie funkcje oferuje odczytanie położenia palca nad ekranem, oraz jakie gesty można wykonać całym urządzeniem. W tej recenzji skupię się przede wszystkim na tym, czego inne telefony Samsunga nie posiadają.
Pióro – ocena 6
Jak wspomniałem wcześniej, pióro ma swoje miejsce w prawym dolnym rogu obudowy i jest cały czas pod ręką. Jego położenie jest odczytywane na pewną odległość ponad ekranem. Jest to odpowiednik AirView dla samego palca i w opcjach telefonu można wybrać, czy decydujemy się funkcję uaktywnić dla rysika czy ręki.
Tym razem obsługa pióra została zintegrowana z całym systemem, nie ma więc znaczenia gdzie aktualnie znajduje się użytkownik w strukturze systemu, gdy wyjmuje pióro ze schowka. Po wyjęciu pióra automatycznie pojawia się na ekranie podręczne menu, które można również wywołać w każdym momencie wciskając guzik znajdujący się na rysiku pod palcem. Menu zawiera 5 pozycji dedykowanych wykorzystaniu rysika.
Notatka akcji – wybranie pierwszej opcji wywołuje prosty notatnik, w którym można odręcznie notować i rysować. Największa wartość dodana tej aplikacji polega na niemal całkowicie bezbłędnym rozpoznawaniu pisma odręcznego, nawet jeżeli ktoś, tak jak ja, pisze jak kura pazurem. I tak dla przykładu zanotowany numer telefonu możemy jednym kliknięciem wybrać, aby pod niego zadzwonić, dodać go do kontaktów, czy wysłać do niego SMS. Zapisany adres e-mail można od razu wykorzystać w wiadomości, adres można wyszukać na mapie, słowo wyszukać w internecie czy wreszcie dodać nowe zdania. Najważniejsze, że nie spotkałem się z frustrującą koniecznością ciągłego poprawiania rozpoznanych znaków. To po prostu działa. Przydatne dla każdego kto ma odruch odręcznego notowania, np. podczas rozmowy telefonicznej.
Album z wycinkami – w tym trybie można obrysować dowolny fragment ekranu w celu jego wycięcia i zapisania na później. Wycinek zostanie zapisany zarówno w formie obrazu, a także tekstu, jeżeli takowy znajdował się w wycinanym fragmencie. Można tak zbierać fragmenty stron WWW. Przy okazji zostanie zaznaczone z jakich stron fragment został wycięty. Wszystkie wycinki trafiają do Albumu z wycinkami gdzie można je przeglądać, a także dodać im tagi czy opis. Warto zaznaczyć, że wyodrębnianie tekstu działa w systemowej przeglądarce, a w Chrome niestety nie.
Pisanie po ekranie – to stosunkowo prosta funkcja. Wykonuje zrzut ekranu i pozwala po nim swobodnie rysować i notować, a po wszystkim zapisać.
S Szukacz - pozwala szybko przeszukać całą zawartość telefonu, w tym wszystkie notatki wykonane za pomocą pióra, uwzględniając rozpoznawanie zapisanych liter i znaków. Szczególnie jest to przydatne, gdy użytkownik korzysta z pozostałych funkcji pióra i zapisuje dużą ilość informacji w postaci wycinków i notatek. Wyszukiwanie uwzględnia też kontakty, pliki zapisane w telefonie czy historię przeglądarki. Słowem co tylko się da.
Okno rysika - pozwala narysować na ekranie dowolnej wielkości prostokąt, a następnie wybrać jedną z 8 podręcznych aplikacji, która zostanie otworzona w oknie wielkością dopasowanym do odręcznie narysowanego prostokąta. W praktyce jednak do pewnego stopnia proporcje i wielkość oryginalne aplikacji musza być zachowane, aby aplikacja miała jakikolwiek sens i dała się obsługiwać, dlatego dowolność jest tutaj mocno ograniczona. W efekcie ciężko dopatrzeć się praktycznego zastosowania tej funkcji.
Dzielenie ekranu – ocena 5
Dzielenie ekranu pozwala otworzyć dwie aplikacje, tak aby każda z nich zajmowała połowę ekranu. Później te proporcje można zmienić, jednej aplikacji przydzielając więcej miejsca, a drugiej mniej. W celu otworzenia dwóch aplikacji obok siebie należy skorzystać z wysuwanego od lewej krawędzi podręcznego menu. W ten sposób można jednocześnie czytać wiadomość e-mail i korzystać z kalkulatora, lub oglądać wideo na YouTube i robić notatki i tak dalej. W przypadku niektórych aplikacji systemowych, np. przeglądarki, można otworzyć dwa okna tego samego programu, ale z różna zawartością. Nie jest to jednak możliwe w przypadku Chrome.
Pary programów z których często korzystamy możemy zapisać i otwierać oba jednym kliknięciem, uwzględniając preferowane proporcje dzielenia ekranu. Dla osób często korzystających z tej funkcji pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i niepotrzebnych kliknięć.
Duża przekątna ekranu Note 3 powoduje, że dzielenie wyświetlacza na dwie części ma jak najbardziej sens i osobom aktywnie korzystającym z telefonu poza biurem i dostępem do komputera wyraźnie ułatwi życie.
Wprowadzanie tekstu – ocena 6
Note 3 obfituje w różne sposoby wprowadzania tekstu. Standardowa klawiatura została rozszerzona o dodatkowy rząd, zawierający cyfry, na wzór klawiatury komputerowej. Znacznie przyspiesza to wprowadzanie tekstu przeplatanego liczbami. Na tak dużym ekranie nie odbyło się to ani kosztem wielkości klawiszy, ani kosztem miejsca na ekranie.
Klawiatura posiada opcję pisania przeciągnięciami, odrywając palec tylko pomiędzy wyrazami. Słownik radzi sobie bardzo dobrze. Słowa potraktowane autokorektą albo nie znajdujące się w słowniku zostaną podkreślone, co pozwoli ustrzec się przed ewentualnymi pomyłkami i przyspiesza wprowadzenie korekty. Propozycje słownika są przywołane nie tylko dla nowych słów, ale również dla tych już wpisanych, jeśli ponownie zostaną dotknięte palcem.
Można zmniejszyć wymiary klawiatury ściskając ją do jednego z boków telefonu, co ułatwi pisanie jedną ręką osobom o niedużych dłoniach. Jest także opcja klawiatury pływającej, która można umieścić w dowolnym miejscu na wyświetlaczu.
W zasadzie w standardowej klawiaturze brakuje tylko opcji szybkiego dostępu do przecinka, znaku zapytania i wykrzyknika, które jednak są proponowane w polu autokorekty, po wpisaniu kropki.
Drugą opcją jest możliwość ręcznego pisania po ekranie za pomocą rysika. Nie byłoby to żadną nowością, gdyby nie niezawodnie działanie rozpoznawania pisma odręcznego. Można pisać całe zdania bez dokonania ani jednej korekty. Oczywiście efekt mogą się różnic w zależności od charakteru pisma, ale z nieczytelnym pismem telefon również wydaje się radzić sobie bez problemów.
Trzeci rodzaj to dyktowanie głosem z transkrypcją na tekst na ekranie, który podobnie jak pismo odręczne, działa zadziwiająco sprawnie i pozwala dyktować całe zdania. Tutaj głównym problemem wydaja się być znaki interpunkcyjne. Przedyktowanie wykrzyknik zostanie zapisane jako „wykrzyknik” a nie jako „!”.
Podsumowując, każdy znajdzie coś dla siebie, a wszystkie sposoby wprowadzania tekstu charakteryzują się dużą niezawodnością i świetnym słownikiem. Pisanie na tak dużym ekranie jest po prosty szybkie i przyjemne.
Obsługa telefonu jedną ręką – 4
Głównie za sprawą niewielkich ramek wokół ekranu, obsługiwanie Note 3 jedną ręka jest zasadniczo możliwe, chociaż nie zawsze wygodne. Gdyby jednak okazało się, że ktoś ma z tym problem z powodu drobnych dłoni czy innych przyzwyczajeń może włączyć specjalną opcję obsługi telefonu jedną ręką. Umożliwia ona zmniejszenie powierzchni ekranu wykorzystanej przez interfejs, a więc zasadniczo wszystkiego co jest na ekranie. Użytkownik sam może określić w którym miejscu zmniejszone okno ma się znajdować i jakiej ma być wielkości. Minimalna wielkość interfejsu na oko odpowiada przekątnej mniejszej od 4 cali.
Funkcja ta pozwala pogodzić sprzeczne światy jakimi są duży ekran, świetnie sprawdzający się przy multimediach, czytaniu, przeglądaniu WWW czy dzieleniu na dwie części, z obsługą jedną ręką przez osoby o mniejszych dłoniach. Warto dodać, że można przełączyć się między pełnym a zmniejszonym ekranem jednym szybkim gestem wykonywanym od krawędzi ekranu, bez wchodzenia w opcje. Nie oznacza to jednak, że tak duży telefon każdemu przypadnie do gustu
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 6
Note 3 to jeden z najgłośniejszych telefonów pod względem zarówno zwykłej rozmowy jak i w trybie głośnomówiącym. Do tego jakość dźwięku wydaje się być subiektywnie bardzo wysoka. Jakby tego było mało, podobnie jak S4 Active, telefon pozwala „profilować” słuchawki, poprzez pytanie się użytkownika czy słyszy dźwięki o określonej częstotliwości, aby później zamaskować ich słabości.
Aplikacja telefonu jak i książka adresowa są bogate w funkcje, pozwalające gestem przeciągnięcia palca albo samego gestu przyłożenia telefonu do ucha wybrać numer, czy przypisać skomponowany wcześniej samodzielnie wzór wibracji do konkretnego kontaktu. Możliwości są naprawdę duże i ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Jest to po prostu dobry telefon, w sensie obsługi usług głosowych.
Zdjęcia – ocena 5+
Note 3 zaskakująco dobrze radzi sobie jeżeli chodzi o robinie zdjęć i nagrywanie filmów. Zacznijmy od zdjęć. Matryca ma rozdzielczość 13 megapikseli, co nie jest dzisiaj szokującą wartością dla telefonu. Liczy się jednak jakość, a nie ilość. Zdjęcia z telefonu Samsunga są zaskakująco szczegółowe, ostre i jak na telefon dość mało zaszumione, przynajmniej w dobrych warunkach oświetleniowych. Telefon może spokojnie konkurować z tańszymi aparatami kompaktowymi.
Dodatkowo posiada cały wachlarz automatycznych trybów, które wykraczają poza proste sceny. Mamy do dyspozycji zdjęcie z ruchomymi elementami w postaci GIF, zdjęcie składające się z kilku osobno wykonanych zdjęć nałożonych na siebie, tryb pozwalajmy usuwać osoby poruszające się w tle fotografowanego obiektu czy wybrać wyraz twarzy. Nieźle spisywał się tryb HDR pozwalający poszerzyć zakres tonalny. Zadziwiająco dobrze działało również robienie panoram sferycznych, chociaż jest dość czasochłonne, bo wymaga wykonania wielu zdjęć.
W zasadzie jedynym minusem robienia zdjęć jest brak jakiegokolwiek trybu pozwalającego na manualna kontrolę nad parametrami zdjęcia. Tutaj wymagający fotografowie będą zawiedzeni i będą musieli sięgnąć po aplikację niezależną. Domyślnie wszystkim zajmuje się automat.
Przykładowe zdjęcia:
Nagrywanie filmów – 6
Nagrywanie filmów doczekało się osobnej kategorii, bowiem Note 3 jest pierwszym telefonem testowanym przez nas, który potrafi nagrywać nie tylko filmy w rozdzielczości 1080p, ale również w czterokrotnie wyższej rozdzielczości 4K. Co prawda telewizory i monitory potrafiące wyświetlać tak wysoką rozdzielczość są wciąż kosztowną rzadkością, to jednak dwa filmy nagrane w identycznych warunkach wykazały, że film 4K nawet na zwykłym ekranie Full HD wygląda na bardziej szczegółowy i ostrzejszy, niż film 1080p. Aby zobaczyć jak wygląda film w tak wysokiej rozdzielczości na YouTube w opcjach rozdzielczości należy wybrać Original, ponad opcją 1080p i nie zapominać, że kompresja stosowana przez YouTube zabija część szczegółów.
Tak wysoka rozdzielczość nagrywania zapewnia również dwukrotny, bezstratny zoom cyfrowy podczas nagrywania filmów Full HD.
Mimo wszystko nagrywanie w najwyższej rozdzielczości proponuję zostawić na szczególne okazje, bowiem tego rodzaju filmy zajmują dużo pamięci w telefonie - prawie trzy razy więcej niż filmy Full HD, które i tak do małych nie należą. Z tego względu 26 sekundowy film 1080p zajmuje około 50 MB, a tej samej długości film 4K już 150 MB, co w przypadku niecałych 30 sekund wydaje się dość rozrzutne, w przypadku codziennego wykorzystania.
Przeglądarka – ocena 5
Przeglądarki w telefonie Samsunga są dwie. Jedna to przeglądarka systemowa, a druga to Google Chrome. Należy pamiętać, że tylko przeglądarka systemowa wspiera wszystkie funkcje telefonu, takie jak gesty Air Gesture pozwalające przewijać stronę o całą wysokość ekranu i tylko w przypadku przeglądarki systemowej można otworzyć dwa okna obok siebie. Można więc powiedzieć, że z punktu widzenia producenta, to przeglądarka systemowa powinna być domyślnym wyborem użytkownika.
Chrome dla odmiany lepiej wspiera synchronizację z kontem Google i przeglądarką na komputerze, ale nie pozwala korzystać ze wszystkich dobrodziejstw telefonu.
Bez względu na zastosowaną przeglądarkę, surfowanie po internecie na tak dużym ekranie o wysokiej rozdzielczości jest prawdziwą przyjemnością i pozwala poradzić sobie bez kłopotu również ze stronami niemobilnymi. Wszystkie treści są czytelne i nawet dłuższe przeglądanie internetu nie powoduje zmęczenia.
Odtwarzacz wideo – ocena 5
Systemowy odtwarzacz wspiera następujące formaty wideo: MP4/DivX/XviD/WMV/H.264/H.263. Zabrakło więc wsparcia dla MKV. Oprócz tego pozwala regulować prędkość odtwarzania filmu, pozwala robić zrzuty ekranu i wykadrować wideo tak, aby pozbyć się czarnych pasów, jeśli film został nagrany w innych od standardowych proporcjach.
To co należy podkreślić, to jak pięknie prezentują się materiały w wysokiej rozdzielczości na ekranie Note 3. Zabrzmi to może dziwnie, ale oglądanie filmów na telefonie może być prawdziwą przyjemnością, w pewnych kategoriach. Obraz jest przepięknie szczegółowy i kontrastowy. Niby niewielka różnica wielkości przekątnej robi dużą różnice w praktyce. Będąc w podróży można spokojnie obejrzeć film pełnometrażowy, a i oglądanie filmu przed snem w łóżku może okazać się miłym relaksem.
Aplikacje producenta – ocena 5
Większość bajerów w przypadku telefonów Samsunga została wbudowana w sam system, a nie rozdrobniona pomiędzy dziesiątki osobnych aplikacji. Są jednak aplikacje, które warto wymienić osobno.
SketchBook Pro for Galaxy – jest to płatna aplikacja, którą każdy może znaleźć w sklepie Google Play, która dla użytkowników Galaxy Note 3 jest dostępna za darmo. Jest to zaawansowany program o dużych możliwościach, który pozwala na wszelkiego rodzaju szkicowanie, malowanie i rysowanie. Potrafi symulować wiele narzędzi artystycznych, mieszać kolory, dodawać warstwy i wiele więcej. Przede wszystkim jednak w pełni wspiera rysik i wykorzystuje rozpoznawaną przez niego siłę nacisku.
S Note – pozwala tworzyć wiele notatników, każdemu nadając oryginalny widok okładki składającej się z dowolnej grafiki, zdjęcia czy rysunku umieszczonego wewnątrz notatnika. Oprócz odręcznych rysunków i pisma na stronach notatnika można umieszczać notatki głosowe, obrazy, filmy, mapy, nasze wycinki z „Albumu z wycinkami”, symbole a także wykresy, które automatycznie zostaną przetworzone z odręcznie rysowanych na takie przypominające wykresy z Excela.
Są też aplikacje Samsunga znane z innych modeli telefonów, takie jak S Health, monitorujący aktywność i żywienie użytkownika, Group Play, który pozwala łączyć telefony w jeden większy ekran, bądź w zestaw stereo składający się z kilku telefonów-głośników, dyktafon, tłumacz czy kalkulator.
Bateria – 5+
Bateria w telefonie Samsunga ma imponującą pojemność 3200 mAh co według producenta przekłada się na 21 godzin rozmów. Możemy również liczyć na grubo ponad 10 godzin oglądania filmów non stop i niewiele mniej podczas przeglądania internetu. W praktyce oznacza to, że nawet podczas intensywnego wykorzystania telefon powinien spokojnie, z zapasem doczekać końca drugiego dnia. Użytkownicy korzystający z telefonu umiarkowanie, czyli większość z nas, może spokojnie liczyć na trzy dni działania. Biorąc pod uwagę wielkość i jasność ekranu, który zawsze konsumuje najwięcej energii, to świetny wynik. Większość telefonów, mimo wolniejszych procesów i mniejszych ekranów działa znacznie krócej.
Podsumowanie
Samsung Galaxy Note 3 to telefon wyjątkowy, bo nie posiadający bezpośredniej konkurencji. Chociaż nie ma ani największego ekranu, ani największej jego rozdzielczości, ani nie jest jedynym telefonem z piórem na wyposażeniu, zestawienie jego parametrów powoduje, że jest to urządzenie naprawdę dopracowane i nie posiadające wyraźnie słabych stron. Wyświetlacz robi powalające wrażenie, co potęgują super wąskie ramki wokół niego, obsługa rysika jest dopracowana, dzielenie ekranu pozwala zrobić więcej, a całość uzupełnia świetny aparat nagrywający filmy 4K. Mając taki telefon można spokojnie zrezygnować z posiadania tabletu, a na ograniczony okres nawet z komputera. Pozostaje pytanie czy akceptujemy telefon o takich rozmiarach. Tutaj nie ma sposobu, aby wszystkich zadowolić. Jako osoba testująca muszę powiedzieć, że spokojnie mogę używać takiego telefonu na co dzień, a noszenie go w kieszeni spodni nie sprawia większego problemu. Z drugiej strony zdaje sobie sprawę, że są osoby, które nigdy takiego rozmiaru nie zaakceptują. Cóż, moim zdaniem sporo tracą. Nie pozostaje nic innego jak tylko gorąco polecić ten telefon każdemu, kto jest gotów się na niego zdecydować.