Samsung Galaxy Z Fold 6 - nasze pierwsze wrażenia prosto z prezentacji w Warszawie

Newsy
Opinie: 0
Samsung Galaxy Z Fold 6 - nasze pierwsze wrażenia prosto z prezentacji w Warszawie

Samsung pokazał szóstą generację swoich składanych smartfonów. Chociaż składaki to wciąż niewielka nisza rynkowa, to została stworzona od zera właśnie przez koreańskiego producenta. Podobnie jak w przypadku serii S24 mamy do czynienia z niewielkimi zmianami, dzięki którym nowa generacja ma wspiąć się na wyżyny doskonałości formy. Choć brzmi to pretensjonalnie, to pod wieloma względami udaje się lepiej niż można się było spodziewać, podobnie jak było w przypadku modelu S24 Ultra. I w podobnym stylu jak w Ultrze zmienił się design Folda 6.

Teraz telefon jest bardziej prostokątny, ma całkiem płaskie krawędzie i jest niemal pozbawiony zaokrągleń na rogach. W tej prostocie bryły jest coś pociągającego, tak jak w S24 Ultra. Trzeba wziąć telefon do ręki, aby to w pełni docenić, bo zdjęcia tych wrażeń nie oddają w pełni. Fold 6 w przeciwieństwie do nowego Flipa 6, zmniejszył swoje rozmiary i wagę na tyle znacząco, że od razu daje to wyczuć w ręku. Do najcieńszych i najlżejszych foldów konkurencji, np. Honor Magic V2, trochę mu jeszcze brakuje, ale nie czułem, aby był dla mnie istotny czynnik w podjęciu decyzji, który smartfon chciałbym używać.

Oprócz designu są jeszcze dwie istotne zmiany – zewnętrzny wyświetlacz i procesor. W przeciwieństwie do Motoroli (dotyczy to bardziej Flipa, bo Motorola nie ma Folda w ofercie) Samsung w swoich składakach sięga po bezkompromisowo najszybszy procesor Snapdragon 8 Gen 3. Jak zdążyliśmy się przekonać, wydajność tego procesora może różnić się w zależności od telefonu o 30%, więc przed testami wydajności i throttlingu ciężko powiedzieć coś więcej oprócz samej specyfikacji.

Samsung Galaxy Z Fold 6 - nasze pierwsze wrażenia prosto z prezentacji w Warszawie

Dużo ważniejszy jest nowy zewnętrzny ekran. Ma przekątną o jedną dziesiątą cala większą niż poprzedni model – 6,3 zamiast 6,2 cala. Zmiana wydaje się niewielka, ale dotąd zewnętrzny ekran Folda był zbyt wąski, żeby komfortowo korzystać z niego, jak ze zwykłego smartfonu. Było to odczuwalne choćby podczas pisania na klawiaturze. Teraz ta niewielka zmiana ma szansę to zmienić. Pierwsze wrażenie jest takie, że jest dobrze, ale musiałbym dłużej poużywać telefonu, aby ostatecznie utwierdzić się w tym przekonaniu.

Wszystko wskazuje na to, że zestaw aparatów pod względem specyfikacji się nie zmienił w porównaniu do poprzednika. Wpływ na jakość zdjęć może mieć jedynie oprogramowanie. Pod względem specyfikacji aparatów OnePlus Open ma przewagę pod kątem rozdzielczości dwóch dodatkowych aparatów. Odpowiedź, który robi lepsze zdjęcia może jednak dać tylko porównanie zdjęć, a nie specyfikacji.

Samsung Galaxy Z Fold 6 - nasze pierwsze wrażenia prosto z prezentacji w Warszawie

Bateria się nie zmieniła, tak jak i szybkość ładowania – nadal mamy 4400 mAh oraz 25W, co również jest poniżej specyfikacji konkurencji. Samsung zoptymalizował jednak zużycie energii i obiecuje dłuższe działanie. W S24 Ultra ta sztuczka się udała, może i w Foldzie 6 zrobi istotną różnicę.

Rzeczą, która mogła zostać poprawiona, a nie została jest zagięcie na składanym, wewnętrznym ekranie. Wciąż jest bardziej widoczne i bardziej wyczuwalne pod palcem niż u konkurencji. Co ciekawe we Flipie 6 Samsung je bardzo znacząco zmniejszył, ale w Foldzie różnica w porównaniu do starszego modelu jest znacznie mniejsza. Nie ma to wielkiego znaczenia podczas używania telefonu, zwłaszcza jeśli nie patrzymy na ekran pod kątem. To bardziej kwestia wizerunkowa, że Samsung, który stworzył kategorię składanych smartfonów pod tym kątem wciąż jest krok za naśladującą go konkurencją.

Za to Samsung, jako jedyny producent daje 7 lat aktualizacji systemu, ma rozbudowany ekosystem i wśród producentów smartfonów z Androidem budzi we mnie największe zaufanie. W ostatecznym rozrachunku są to dla mnie o wiele istotniejsze czynniki podczas dokonywania wyboru telefonu.

Samsung Galaxy Z Fold 6 - nasze pierwsze wrażenia prosto z prezentacji w Warszawie

Nowości AI

Samsung jako jedyny producent ma wiele funkcji AI, które działają również w Polsce. Konkurencja ma jedynie polskie hasła marketingowe. Na razie żaden inny producent nie może pod tym kątem z Samsungiem konkurować, nawet jeśli jego materiały reklamowe próbują przekonać, że jest inaczej.

W najnowszej wersji One UI 6.1.1 pojawiło się sporo nowości opartych o sztuczną inteligencję. Jest ujawniony w przeciekach tłumacz, który wyświetla tekst na zewnętrznym ekranie, ale nowości jest o wiele więcej.

Pojawiła się nowa opcja inteligentnego wyboru elementów wyświetlanych na ekranie dostępna z menu wysuwanego od bocznej krawędzi.

Samsung Galaxy Z Fold 6 - nasze pierwsze wrażenia prosto z prezentacji w Warszawie

Zupełną nowością są funkcje oparte o rysowanie. Na wykonanym zdjęciu lub dowolnym innym obrazie, który mam w galerii możemy wykonać szkic, który AI zinterpretuje i przetworzy na obiekt, który wygląda jakby był częścią tego obrazu. Nie można jednak dorysowywać nic do twarzy osób – to celowa blokada. Jest również blokada na treści niecenzuralne. Tę funkcję ma także Flip 6, ale Fold 6 dodatkowo pozwala rysować na czystym ekranie i na tej podstawie tworzyć obrazy AI. Tutaj pomocna jest obsługa rysika w Foldzie, której w Flipie nie ma.

Kolejną nowością jest przetworzenie dowolnego zdjęcia na efekt 3D, w którym pierwszy plan porusza się niezależnie od tła, dając efekt paralaksy. Jest też możliwość przetworzenia zdjęcia portretowego na wygenerowany przez AI obraz w jednym z czterech stylów: komiks, postać z animacji 3D, akwarela oraz szkic.

Samsung Galaxy Z Fold 6 - nasze pierwsze wrażenia prosto z prezentacji w Warszawie

Niektóre dostępne w serii S24 funkcje zostały ulepszone. Na przykład funkcja podsumowywania stron WWW w przeglądarce Samsunga teraz będzie także brała pod uwagę tekst znajdujący się na obrazach. Notatki pozwolą nagrywać i dokonywać transkrypcji bez przełączania się do aplikacji Dyktafon, a transkrypcja nagrania nie wymaga już wskazania języka, który jest wykrywany automatycznie. Możliwe jest także nakładanie tłumaczenia bezpośrednio na pliki PDF. Funkcje AI są teraz dostępne bezpośrednio z menu rysika S Pen.

Ostatnią nowością jest możliwość tworzenia tekstu na podstawie słów kluczowych. Wybieramy czy chcemy stworzyć treść np. wiadomości e-mail lub wpis na social media, wybieramy styl, np. oficjalny albo nieformalny, podajemy słowa kluczowe takie jak np. „spotkanie, miejsce, data, motyw przewodni” i dostajemy gotowy do wklejenia tekst.

Samsung Galaxy Z Fold 6 - nasze pierwsze wrażenia prosto z prezentacji w Warszawie

Jedyna funkcja, która na razie nie będzie dostępna w Polsce, to generowanie automatycznych odpowiedzi w komunikatorach na podstawie 7 ostatnich wiadomości lub 300 znaków tekstu. Działa to podobnie jak predefiniowane odpowiedzi np. na zegarkach, ale zamiast stałej pozycji: „Nie mogę teraz rozmawiać, oddzwonię później”, dostaniemy propozycje odpowiedzi na podstawie kontekstu rozmowy.

Co szczególnie istotne, większość tych nowości powinna trafić na smartfony z serii Galaxy S24 wraz z aktualizacją do One UI 7.0. Skoro kolejna generacja smartfonów po wprowadzeniu AI w serii S24 wprowadza tyle nowości, łatwo się domyślić, ile jeszcze będzie czekać użytkowników, którzy mają zagwarantowane 7 lat aktualizacji. Nawet jeśli nie dostaną wszystkiego, każda aktualizacja wprowadza więcej funkcji AI, niż ma (jak na razie) cała konkurencja na rynku Androida. Jeśli inni producenci nie zmienią swojej polityki aktualizacji i nie przyspieszą tempa, niedługo pod względem AI będzie ich dzielić przepaść do koreańskiego producenta.

Samsung Galaxy Z Fold 6 - nasze pierwsze wrażenia prosto z prezentacji w Warszawie Samsung Galaxy Z Fold 6 - nasze pierwsze wrażenia prosto z prezentacji w Warszawie Samsung Galaxy Z Fold 6 - nasze pierwsze wrażenia prosto z prezentacji w Warszawie

Oferta sprzedażowa

Samsung Galaxy Z Fold 6 będzie dostępny w trzech konfiguracjach pamięci:

 • Fold 6 12/256 – 8699 zł
 • Fold 6 12/512 – 9199 zł
 • Fold 6 12/1024 – 10199 zł

Dostępne kolory Fold 6 to: granatowy, srebrny i różowy. Ekskluzywne kolory dostępne tylko na stronie Samsunga to antracyt i biel.

Przedsprzedaż potrwa od 10.07 do 23.07. Samsung przygotował szereg opcji do wyboru.

Samsung Galaxy Z Fold 6 - nasze pierwsze wrażenia prosto z prezentacji w Warszawie

Można skorzystać z programu trade in, w którym w zamian za stare urządzenie dostaniemy od 600 do 3000 zł. Możemy zamiast zwracać stary sprzęt wybrać opcję cashback, w której dostaniemy na konto 450 zł zwrotu.

Oprócz tego kupując na stronie Samsunga otrzymamy za darmo etui oraz rok programu ochronnego Samsung Care+ (jeśli kupimy gdzie indziej płacąc za rok Samsung Care+ dostaniemy dwa lata).

Dodatkowo jest jeszcze niezależna promocja multibuy. Jeśli kupimy dwa produkty np. telefon i zegarek, dostaniemy 400 zł zwrotu cashback, który sumuje się ze zwrotem za sam telefon, a jeśli kupimy trzy produkty, czyli smartfon, zegarek i słuchawki, zwrot wyniesie 600 zł.

Specyfikacja techniczna smartfonu Samsung Galaxy Z Fold 6:

Wyświetlacz

 • Wyświetlacz główny
  • 7,6 cala QXGA+*
  • Dynamic AMOLED 2X
  • Infinity Flex Display (2.160 x 1.856, 20,9:18), 374 ppi
  • Adaptacyjna częstotliwość odświeżania 120 Hz (1-120 Hz)
 • Wyświetlacz zewnętrzny
  • 6,3 cala HD+
  • Matryca Dynamic AMOLED 2X
  • (2.376 x 968, 22,1:9), 410 ppi
  • Adaptacyjna częstotliwość odświeżania 120 Hz (1-120 Hz) 

Wymiary

 • W stanie złożonym 68,1 x 153,5 x 12,1 mm
 • W stanie rozłożonym 132,6 x 153,5 x 5,6 mm

​​ Waga 239 g

Aparaty

 • Aparat zewnętrzny
  • Aparat do selfie 10 MP
  • F2.2, rozmiar piksela: 1,22 μm, kąt widzenia: 85˚
 • Aparat pod wyświetlaczem
  • Aparat pod wyświetlaczem (UDC) 4MP
  • F1.8, rozmiar piksela: 2,0 μm, kąt widzenia: 85
 • Zestaw aparatów z tyłu:
  • Aparat ultraszerokokątny 12 MP
   • F2.2, rozmiar piksela: 1,12 μm, kąt widzenia: 123˚
  • Szerokokątny obiektyw 50MP
   • Dual Pixel AF, OIS, F1.8, rozmiar piksela: 1,0 μm, kąt widzenia: 85
  • Aparat z teleobiektywem 10MP
   • PDAF, OIS, F2.4, rozmiar piksela: 1,0 μm, kąt widzenia: 36˚, optyczny zoom 3X

Procesor: Snapdragon 8 Gen 3 dla Galaxy

Pamięć

 • 12 GB + 1 TB pamięci wewnętrznej 
 • 12 GB + 512 GB pamięci wewnętrznej
 • 12 GB + 256 GB pamięci wewnętrznej

Bateria

 • 4400 mAh (typowo)
 • Ładowanie Ładowanie przewodowe*: do 50% naładowania w ok. 30 minut, za pomocą zasilacza o mocy 25 W** oraz przewodu USB-C 3A
 • Standard Fast Wireless Charging 2.0
 • Funkcja Wireless PowerShare

Wodoodporność IP48

System operacyjny: Android 14 One UI 6.1.1

Sieć i łączność: 5G, LTE, Wi-Fi 6E, Bluetooth v5.3

Czujniki: pojemnościowy czujnik linii papilarnych (z boku), akcelerometr, barometr, czujnik żyroskopowy, czujnik geomagnetyczny, czujnik Halla, czujnik zbliżeniowy, czujnik natężenia światła

Bezpieczeństwo: Samsung Knox, Samsung Knox Vault

Karta SIM: Dwie karty Nano SIM* i Multi eSIM

Kolory:

 • Srebrny (Silver Shadow), różowy (Pink), granatowy (Navy)
 • [Tylko na Samsung.com:] czarny (Crafted Black), biały (White)

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: