Samsung KNOX - tego poziomu bezpieczeństwa nie potrafi zaoferować żaden inny producent

Akcje partnerskie
Opinie: 14
Samsung KNOX

Akcja partnerska

O bezpieczeństwie urządzeń w sieci mówi się prawie od początku istnienia internetu. Część osób przykłada do tego dużą wagę, ale zdecydowana większość wciąż nie zdaje sobie sprawy ile może spotkać nas kłopotów, jeśli o bezpieczeństwo nie będziemy dbać. Oprócz komputerów bardzo narażone są także urządzenia mobilne, czyli przede wszystkim nasze smartfony oraz tablety. Większość z nich jest nadal całkowicie niezabezpieczona. Czy na pewno jesteśmy świadomi tego, co mogłoby spowodować zwykłe zgubienie smartfona i znalezienie go przez nieuczciwą osobę?

Dwa rodzaje zagrożeń

Zagrożenia dla informacji przechowywanych na smartfonie można podzielić na dwie główne kategorie. Pierwsza z nich to bezpośredni dostęp do naszego telefonu. Może to oznaczać przypadkowe zgubienie telefonu. Tutaj niepotrzebny jest atak. Wystarczy, że ktoś telefon znajdzie i ktoś ze zwykłej ciekawości sprawdzi, co się w nim znajduje. 

Inna możliwość to kradzież telefonu, również w celu pozyskania danych, włącznie z łamaniem słabszych zabezpieczeń przez podłączenie telefonu do komputera i skorzystanie ze specjalistycznego oprogramowania.

Drugi rodzaj zagrożeń ma charakter wewnętrzny. Ogromna liczba smartfonów oraz dane jakie w sobie zawierają czynią z nich bardzo atrakcyjny cel dla wszelkiego rodzaju e-włamywaczy, którzy preparują złośliwe oprogramowanie. Najbardziej narażeni są oczywiście ci, którzy instalują oprogramowanie z nieznanych źródeł, bo sami praktycznie proszą się o kłopoty. Ostrożność i zdrowy rozsądek zmniejszają ryzyko, ale nawet w oficjalnym sklepie z aplikacjami potrafią ukrywać się szkodliwe programy. 

Co możemy stracić?

Każdy sam wie, co ma na swoim telefonie, ale warto w pełni to sobie uświadomić i wyobrazić sobie, że wszystkie te informacje trafiają w ręce przypadkowej osoby lub co gorsze, zdeterminowanego przestępcy. W naszych urządzeniach są przecież:

•    prywatne zdjęcia i filmy, każde z dokładną lokalizacją w której zostało zrobione
•    wszystkie konta do których jesteśmy zalogowani na telefonie, np. e-mail, Facebook, Instagram czy Twitter. Możliwe jest zarówno przeglądanie prywatnych wiadomości, jak i publikowanie w naszym imieniu
•    nasza lista kontaktów, często bardzo rozbudowana
•    przeglądarki internetowe z zapamiętanymi hasłami do najróżniejszych serwisów
•    aplikacje bankowe
•    kalendarz z naszymi planami na najbliższe tygodnie, miesiące lub nawet lata

Nikomu nie życzymy najczarniejszego scenariusza, ale gdy ktoś dostanie w swoje ręce wszystkie te informacje, to będzie w stanie naprawdę mocno nam zaszkodzić. Nie należy popadać w paranoję - smartfony są po to aby z nich korzystać i to jedne z najwygodniejszych urządzeń jakie możemy posiadać. Po prostu warto pamiętać o profesjonalnym, ale jednocześnie wygodnym zabezpieczeniu naszych najważniejszych informacji.

Rozwiązaniem jest Samsung KNOX

Smartfony posiadają podstawowe zabezpieczenia, takie jak kod PIN, czy w nowszych modelach czytnik linii papilarnych. Zabezpiecza to przed przypadkowym dostępem, ale nie wystarczy w przypadku złośliwego oprogramowania, które już znajduje się na telefonie lub gdy telefon trafi w ręce zawodowca. Wyjściem jest zastosowanie Samsung My KNOX – kompletnej platformy bezpieczeństwa, na którą składają się zarówno elementy sprzętowe, unikalny kod urządzenia, jak i oprogramowanie, co w sumie daje wiele warstw zabezpieczeń.

My KNOX dla każdego

My KNOX stworzony przez Samsunga jest kompatybilny z modelami smartfonów ze średniej i wyższej półki producenta. Po zainstalowaniu na telefonie bądź tablecie pozwala stworzyć wyizolowany, zaszyfrowany kontener danych, zabezpieczony hasłem, odpowiednio długim kodem PIN lub odciskiem palca. Podczas konfiguracji możemy określić, które aplikacje mają być dostępne z poziomu My KNOX.

Każdorazowo, gdy chcemy mieć dostęp do danych i aplikacji zapisanych w My KNOX musimy podać hasło. Po jego przyjęciu otworzy się standardowy pulpit Androida, który posiada własne ikony na ekranie. Jest on jednak w pełni odizolowany od domyślnego pulpitu telefonu. Pomaga to oddzielić dane wrażliwe od mniej istotnych. Za każdym razem gdy wychodzimy z pulpitu My KNOX do głównego pulpitu telefonu możemy go ręcznie zablokować, lub stanie się to automatycznie po kilku minutach od ostatniego użycia.

Najważniejsze jest, że nie następuje żadna wymiana danych między szyfrowanym kontenerem My KNOX, a resztą systemu. Aplikacje mają własną kopię i kolejne programy instaluje się za pomocą wbudowanego w My KNOX sklepu z aplikacjami Samsung KNOX Apps. W efekcie wszelkie dane, takie jak e-maile, zdjęcia, dokumenty i informacje zawarte w aplikacjach wewnątrz My KNOX są zamknięte w wirtualnym sejfie i zabezpieczone zarówno przed osobami mającymi bezpośrednio dostęp do naszego telefonu, jak i przed złośliwym oprogramowaniem. Samo odblokowanie ekranu telefonu, bez względu na to czy był dodatkowo zabezpieczony PINem czy nie, nie daje dostępu do My KNOX.

Dodatkowe zabezpieczenia

Sam szyfrowany kontener wydzielony z pamięci telefonu to nie jedyne zabezpieczenie. Smartfony Samsung ze średniej i wyższej półki posiadają zintegrowane zabezpieczenia sprzętowe, które dbają o bezpieczeństwo telefonu od momentu jego uruchomienia. Mechnizmy Secure Boot i Trusted Boot pilnują, aby do pamięci operacyjnej nie została wczytana zmodyfikowana wersja systemu operacyjnego Android. 

Już po uruchomieniu systemu działa Security Enhancements for Android, wprowadzony przez Google, ale rozbudowany przez Samsunga o ponad dwa razy więcej instrukcji bezpieczeństwa. Na koniec TrustZone-based Integrity Measurement Architecture na bieżąco i w locie weryfikuje jądro systemu operacyjnego, chroniąc przed modyfikacją przez złośliwe oprogramowanie. Warstw zabezpieczeń jest wiele i wszystkie współpracują ze sobą. Dlatego urządzenia Samsunga mogą pochwalić się znacznie wyższym bezpieczeństwem od urządzeń konkurencji.

To jednak jeszcze nie koniec! Jeśli telefon został skradziony, kolejnym sposobem zabezpieczenia, jest zdalne zarządzanie funkcjami KNOX za pomocą swojego konta w serwisie WWW My KNOX. Pozwala on namierzyć lokalizację zgubionego, bądź skradzionego telefonu, zdalnie zablokować telefon lub całkowicie wyczyścić jego pamięć. Po takim zabiegu próba łamania hasła nie ma już żadnego sensu, bo nie ma do czego się włamywać. Tracimy nasz smartfon, ale jednocześnie nasze dane nie trafią w niepowołane ręce.

KNOX zabezpieczy nasze dane firmowe

Bezpieczeństwo powinno być  traktowane priorytetowo w biznesie. Coraz częściej firmy pozwalają korzystać swoim pracownikom z własnych urządzeń w ramach rozwiązania "Bring Your Own Device". Wówczas taka osoba powinna skorzystać z rozwiązań KNOX. Pracownik  sam wybiera sobie model smartfona Samsung wedle uznania i potrzeb.

Druga strona to firma, która chce dbać o bezpieczeństwo swoich danych u pracowników. W podstawowym zakresie (do 250 kont) może wdrożyć KNOX Express za darmo. Knox Express daje administratorowi odpowiednie narzędzia do konfiguracji smartfona i nie wymaga, aby miał on telefon w ręku. Płatny KNOX Premium daje możliwość podłączenia urządzeń nie będących produktami Samsunga oraz ułatwia zarządzanie większą liczbą podłączonych urządzeń. System można rozwijać o kolejne płatne rozwiązania, takie jak KNOX Workspace, dający pełne środowisko pracy i wymiany informacji oraz zarządzanie tożsamością w KNOX IAM.

Nie ma wątpliwości, że KNOX jest elastyczny i pozwala dopasować się do potrzeb, zarówno użytkownika indywidualnego, jak i korporacyjnego.

Podsumowanie

Smartfony i tablety są z jednej strony najbardziej osobistymi urządzeniami, które magazynują nasze najbardziej prywatne dane, takie jak zdjęcia, dokumenty i naszą korespondencję, a z drugiej są najbardziej narażone za różnego typu zagrożenia. Zarówno na atak za pomocą złośliwego oprogramowania, ale i na zwykłą kradzież. Każdy, kto często korzysta ze smartfona i gromadzi na nim wrażliwe dane, powinien zastanowić się nad jego zabezpieczeniem w skuteczny sposób. 

Pierwszą linią obrony jest zdrowy rozsądek, nie instalowanie programów z niesprawdzonych źródeł i blokada ekranu zabezpieczona kodem, hasłem lub odciskiem palca. To jednak zdecydowanie za mało, aby poczuć się naprawdę spokojnym o swoje dane i zabezpieczyć się przed wszystkimi zagrożeniami.
Samsung KNOX to kompletne rozwiązanie, które pozwala czuć się bezpiecznie zarówno w przypadku złośliwego oprogramowania, jak i w przypadku zgubienia czy kradzieży telefonu. W razie potrzeby pozwoli zdalnie usunąć szyfrowane dane i ostatecznie zatrzasnąć przed włamywaczami drzwi. Umożliwi także podłączenie się naszym prywatnym telefonem w struktury informatyczne korporacji. Żaden inny producent smartfonów z Androidem nie oferuje nawet zbliżonego do Samsung KNOX ekosystemu zabezpieczeń.

 

Opinie:

Opinie archiwalne (14):

Komentuj

Komentarze / 14

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Fun pisze: 2016-09-08 21:31
  A to prawda,ze baterie wam wybuchają i wstrzymaliście sprzedaż,podobno najlepszego smartfona w historii firmy ??
  1
 • Users Avatars Mini
  sam pisze: 2016-09-08 23:09
  @Fun, tak to prawda!
  0
 • Users Avatars Mini
  j pisze: 2016-09-09 16:22
  jest tak dlatego że tylko Samsung potrafi być najlepszym antyaplem
  1
 • Users Avatars Mini
  wojciech.piechocki pisze: 2016-09-10 07:53
  @Fun....a jaki to ma zwiazek z trescia artykulu? Wpadki zdarzaja sie wszystkom, co cos robia...zauwaz, ze inni producenci nie bardzo smieja sie z Samsunga...
  0
 • Users Avatars Mini
  Fun pisze: 2016-09-10 11:13
  Nie śmieją się??? To chyba mamy inne internety :)))
  0
 • Users Avatars Mini
  PLANET pisze: 2016-09-10 13:41
  Samsung się stara, KNOX nie jest taki zły (nawet root jest już łatwiejszy w dzisiejszych czasach), ale i tak wszystkie systemy (czy to Android, czy iOS, czy WP) monitorują userów... niestety.
  0
 • Users Avatars Mini
  Janek pisze: 2016-09-12 08:28
  Dzięki za wiedzę. Pozdro :-)
  0
 • Users Avatars Mini
  marekks pisze: 2016-09-12 10:19
  art. sponsorowany
  1
 • Users Avatars Mini
  Jakub pisze: 2016-09-12 13:14
  bezpieczeństwo? powinno być "nie dotyczy uszkodzeń ciała i zdrowia" :p
  1
 • Users Avatars Mini
  j pisze: 2016-09-12 16:22
  ja bym spalił ten telefon :)
  0
 • Users Avatars Mini
  Pawcio pisze: 2016-09-15 15:18
  BlackBerry DTEK50 oferuje podobne bezpieczeństwo, a zresztą BlackBerry i Samsung pracują razem nad KNOXem :-) http://el.blackberry.com/samsungknox
  0
 • Users Avatars Mini
  rakowski pisze: 2016-09-16 11:12
  gsmonline ma umowe z samsungiem i oczywiste jest ze sie pojawiaja takie materialy promocyjne, nie ma sie czym podniecac
  2
 • Users Avatars Mini
  Szarlej pisze: 2016-09-18 12:18
  Większość hejterów przypomina mi jednego ruskiego dyrektora, kiedy byłem 2 lata temu na delegacji w Workucie, gęba mu się nie zamykała jak to jest wspaniale, a już w ogóle to ruskie wojsko zajmie Warszawę w 2 tygodnie. Kiedy dwa miesiące później przyleciał do Polski i zobaczył Warszawę to oniemiał. Na drugi dzień kazał się wozić po marketach, kupował zegarki i ubrania. Jak widać sowiecka mentalność jeszcze u na s funkcjonuje.
  3
 • Users Avatars Mini
  Hermes pisze: 2016-09-29 22:52
  Samsungowe urządzenie szybciej spłonie niż wyjawi dane właściciela niepowołanej osobie.
  1

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: