Nasza redakcja otrzymała do testów jeden z najnowszych telefonów firmy Samsung - model SGH-D410. Ta słuchawka od dłuższego czasu jest znana na rynku koreańskim, a teraz na rynek europejski trafia jej wersja przeznaczona dla sieci GSM. Koncepcja budowy tego telefonu, jest zbliżona do tej, jaką zastosowała Nokia w swoim modelu 7650. Polega ona na ukryciu wysuwanej klawiatury w korpusie telefonu, słuchawka zatem "otwiera się" lecz nie poprzez otwarcie klapki, ale wysunięcie klawiatury.
Samsung jest telefonem trzysystemowym działającym w sieciach GSM 900/1800 i 1900. Wyboru pomiędzy tymi dwoma pasmami dokonuje się ręcznie. W zestawie z telefonem producent dostarcza instrukcję obsługi, zestaw słuchawkowy oraz dwie baterie, co jest już standardem u koreańskiego producenta. W zestawie brak było płyty z oprogramowaniem służącym do połączenia telefonu z komputerem, lecz możemy je później ściągnąć z internetowej strony producenta.
Wygląd
Samsung jest niestety telefonem dużym, znacząco większym od produktów konkurencji. Jest to po części wymuszone przez jego konstrukcję, lecz wydaje się, że inżynierowi mogliby go trochę zmniejszyć. Wymiary telefonu to 97.5 x 48.5 x 24 mm, a waży on 116 gramów. Wielkość, moim zdaniem, to największa wada Samsunga.
Tym, co wyróżnia Samsunga z masy telefonów na rynku jest duży, świetnej jakości wyświetlacz. Może on wyświetlić aż 262 tysiące kolorów, czyli dużo więcej niż ekrany innych telefonów komórkowych. Jest to rzeczywiście bardzo mocny punkt słuchawki, bowiem wyświetlany obraz jest świetnej jakości, o dobrym kontraście i jasności, bez charakterystycznego dla gorszych wyświetlaczy efektu smużenia. Dodatkowo masa kolorowych tapet oraz oprawa graficzna menu telefonu pozwalają na pokazanie jego prawdziwych możliwości. Na ekranie można wyświetlać obrazy w maksymalnej rozdzielczości 137 x 220 punktów oraz do 8 linii tekstu.
Pod wyświetlaczem znajduje się zbiór przycisków służących do poruszania się po menu. Najważniejszymi z nich są klawisze kierunkowe strzałek. Dodatkowo są także przyciski z dynamicznie przypasywanymi funkcjami, zielona i czerwona słuchawka oraz klawisz C. Klawisze numeryczne staja się widoczne dopiero po otwarciu telefonu. Mają dobrze wyczuwalny klik i wygodnie się na nich pisze.
Pod wyświetlaczem znajduje się także lampka informująca o pracy telefonu. Może ona świecić w 8 różnych kolorach informując o różnych zdarzeniach. Użytkownik może dowolnie dobrać sobie kolor świecenia lampki dla danego zdarzenia. Jest to o tyle ważne, że po "zamknięciu" telefonu automatycznie jest wyłączany wyświetlacz i by cokolwiek z niego odczytać trzeba ponownie "otworzyć" telefon. Lampka pozwala unikać wielokrotnego i niepotrzebnego otwierania telefonu.
Na górnej krawędzi znajduje się obracana o 180 stopni kamera. Jest to rozwianie zbliżone do zastosowanego w modelu SGH-X600, jednak tamta kamera była dodatkowo wyposażona w specjalne diody umożliwiające zdjęcia przy słabym oświetleniu. Natomiast w D410 takiej funkcji nie ma.
Baterie
Jak już wcześniej wspomniałem telefon jest fabrycznie wyposażony we dwie baterie. Są to dwie takie same ogniwa litowo-polimerowe o pojemności 950 mAh. Podczas naszego testu przy około 40 minutach rozmowy i około 100 odebranych SMS-ach na dobę telefon wytrzymywał bez ładowania około 50 h. Dość znacznie zmniejszyło ten czas pracy korzystanie z aparatu fotograficznego oraz GPRS-u (wysyłania e-maili lub wiadomości MMS).
Książka telefoniczna
W książce telefonu możemy zapisać do 1000 numerów. Każda pozycja w książce może zawierać kilka numerów telefonów: domowy, do pracy, komórkowy oraz adres e-mail. Zapisane adresy e-mail służą także jako książka adresowa dla wbudowanego klienta poczty elektronicznej.
Kontakty mogą należeć do jednej z 10 grup użytkowników. Każda grupa posiada zarówno własny dzwonek, logo oraz własny dźwięk nadejścia wiadomości SMS.
Wiadomości i klient e-mail
Telefon, poza obsługą wiadomości SMS, pozwala na wysyłania i odbierani wiadomości standardów EMS oraz MMS. Posiada także klienta poczty elektronicznej.
Pamięć telefonu pozwala na przechowywanie aż do 200 wiadomości SMS, dodatkowo użytkownik może także stworzyć i przechowywać szablony własnych wiadomości. Telefon do obsługi MMS-ów konfiguruje się szybko i sprawnie. Pozwala on na wysyłanie wiadomości o wielkości do 100 kb, odbierać można natomiast wiadomości do 50 kb. Nie ma natomiast ograniczeń rozdzielczości przysłanych załączników, telefon bez problemu, inaczej niż inne telefony na rynku, radzi sobie nawet z obrazami w rozdzielczości 640 na 480. Telefon przechowuje wiadomości MMS w przeznaczonej do tego pamięci o pojemności 700 kb.
Także wbudowany klient e-mail konfiguruje się w sposób prosty i intuicyjny. Pozwala on na ustawienie odbierania i wysyłania poczty z 5 różnych kont pocztowych POP3/SMTP. Bez problemu radzi sobie także z wysyłaniem i odbieranym załączników graficznych GIF i JPG. Rozsyłanie zdjęć zrobionych telefonem przy użyciu poczty elektronicznej jest bardzo sensowną alternatywą wobec wiadomości MMS, które są jeszcze drogie i nie pozwalają na wysyłanie obrazów w pełnej rozdzielczości. Na wiadomości pocztowe telefon posiada specjalną pamięć o pojemności 1 MB.
Dźwięki
Drugą ważną zaletą telefonu jest 64-głosowa polifonia dźwiękowa. Aby można było dobrze docenić taką polifonię, telefon powinien być wyposażony w dwa głośniki stereofoniczne, a tak nie jest. Jakość dźwięku jest jednak zdecydowanie lepsza niż w większości najnowszych telefonów na rynku. Dzwonki robią naprawdę duże wrażenie na słuchaczach. Poza dzwonkami standardowymi, użytkownik może także wgrać do telefonu nowe - własne dzwonki. Może to zrobić przez WAP lub poprzez połączenie telefonu z komputerem.
Tym, co mnie natomiast w Samsungu najbardziej denerwowało, był jego sposób informowania o nowych SMS-ach. Samsungi bowiem, w przypadku nie odczytania krótkiej wiadomości, informują dźwiękiem o jej nadejściu co kilka minut. W ten sposób mamy wrażenie, ze otrzymujemy coraz to nowe wiadomości, podczas gdy jest to cały czas informacja tylko o jednej wiadomości.
Telefon posiada także wbudowany cyfrowy dyktafon pozwalający na dokonanie 5 nagrań trwających po 30 sekund każde.
Aparat fotograficzny
Wbudowany aparat fotograficzny posiada 0,3 miliona pikseli i potrafi robić zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości VGA 640 na 480 . Inne dostępne rozdzielczości to: QVGA 320 x 240, QQVGA 160 x 120 oraz Mobile 176 x 120. Dodatkowo telefon pozwala na dobranie jednego z 4 poziomów kompresji obrazu w formacie JPG. Robiąc zdjęcia można korzystać z cyfrowego zoomu powiększającego obiekty nawet do 8 razy oraz zestawu filtrów do edycji obrazu. Dostępny jest także samowyzwalacz oraz opcja Multi-shot, umożliwiająca wykonanie kilku zdjęć jednego po drugim. Przeciętna wielkość zdjęcia wykonanego w najwyższej rozdzielczości wynosi 60-70 kb. Pamięć telefonu na zdjęcia wynosi 3 MB.
Aparat pozawala także na nagrywanie krótkich, trwających do 15 sekund filmów. Jeden 15 sekundowy film zajmuje około 900 kb. W pamięci liczącej 3 MB można umieścić zatem maksymalnie 3 takie filmy.
Zarówno zdjęcia, jak i filmy można ściągać z telefonu do komputera. Połączenie telefonu z komputerem może nastąpić poprzez port podczerwieni. Do ściągania zdjęć służy natomiast umieszczony na stronie internetowej Samsunga program EasyGPRS.
Ekran
Każde z wykonanych aparatem zdjęć może zostać przez nas umieszczone na wyświetlaczu jako tapeta. Telefon posiada także kilka własnych, bardzo kolorowych i animowanych tapet. Zamiast tapety na ekranie może być przez cały czas umieszczony zegar w formie analogowej lub cyfrowej albo kalendarz.
Samsung obsługuje także logo operatora w standardzie Nokii (smart messaging) i jeśli zostanie ono wgrane do telefonu, to będzie wyświetlane zamiast nazwy macierzystej sieci komórkowej.
Inne funkcje
Wspomniany program EasyGPRS umożliwia także edytowanie z poziomu komputera innych ustawień telefonu, w tym zawartości książki telefonicznej i wiadomości SMS. Program umożliwia także połączenia z Internetem poprzez GPRS. Samsung obsługuje GPRS klasy 8 co oznacza, ze pozwala na wysyłanie danych z prędkością 53,6 kbit/sek i odbieranie 13,4 kbit/sek.
Wbudowana w telefonie przeglądarka obsługuje WAP w standardzie 1.2. Obecnie standardem są już przeglądarki w wersji 2.0.
Inne warte wspomnienia funkcje telefonu to Organizer, z możliwością dokonywania notatek oraz listą "things-to-do", czyli zadań do wykonania. Telefon został także wyposażony w prosty przelicznik walutowy oraz zegar pokazujący czas w dowolnym miejscu na świecie.
Telefon posiada także 600 kb pamięci na gry w standardzie Java. Standardowo w pamięci telefonu znajdują się 4 gry: BubbleSmile, Fun2Link, Ultimate Golf oraz MobileChess. Mnie najbardziej do gustu przypadła gra logiczna Fun2Link, która polega na szybkim budowaniu wodociągu, którym później płynie woda.
Podsumowanie
Nowy Samsung posiada szereg atutów, którymi są: świetny wyświetlacz, bardzo dobra polifonia dźwiękowa oraz uzupełniający to wszystko aparat fotograficzny. Telefon nie ma zbyt wielu wad, poza jedną poważną, czyli wymiarami. Telefon jest po prostu dużo większy od telefonów konkurencji.
Nowy Samsung jest przeznaczony dla najbardziej wymagających klientów. O tym też świadczy jego cena, która na rynku europejskim wynosi około 500 euro. Jest to cena zbliżona do cen smartphonów, a D410 nim nie jest.
SGH-D410 jest natomiast niewątpliwie najładniejszym dotychczas wyprodukowanym Samsungiem. Telefon podoba się niemal wszystkim. Obudowa typu "slider" ma swoich zagorzałych zwolenników od czasów modelu 7650 firmy Nokia, więc D410 nie będzie musiał udowadniać, że takie rozwiązanie pozwala w telefonie zaimplementować zarówno wielki ekran, ale także wygodną, dużą klawiaturę. Użytkownicy komórek chcą dzwonić i pisać SMS-y, ich telefon ma mieć srebrną obudowę oraz kolorowy ekran - to wyniki badań marketingowych. D410 taki jest.....jedyną jego wadą będzie cena, która raczej nigdy nie spadnie do symbolicznej promocyjnej złotówki.