W najbliższym czasie można spodziewać się, że na polskim rynku telekomunikacyjnym pojawi się kolejny produkt "stajni" Samsunga: model X450. Dzięki uprzejmości firmy Samsung w moje ręce trafił prototyp tego telefonu. W dalszej części artykułu postaram się przedstawić jego wady i zalety.
Telefon nie należy do najbardziej zaawansowanych modeli - w dobie kombajnów multimedialnych Samsung postanowił wrócić do podstaw i... stworzył telefon. A teraz czas na skrupulatne sprawdzenie możliwości i cech X450.
Telefon zewnętrznie może się podobać. Ma niewielkie rozmiary i jest bardzo lekki - waży jedynie 77 gram, a jego smukła i zgrabna sylwetka zapewne sprawi, że wiele osób. szczególnie kobiet po niego sięgnie.
W pierwszej chwili w telefonie zaskakuje brak zewnętrznego wyświetlacza. Ma to swoje plusy, ale ma również minusy. Do minusów zaliczyć można brak możliwości sprawdzenia stanu telefonu, czy chociażby godziny bez otwierania obudowy. W przypadku, gdy ustawimy klapkę na automatyczny odbiór połączeń to nie mamy nawet możliwości sprawdzenia, kto do nas dzwoni. Na pewno brak zewnętrznego wyświetlacza ma natomiast pozytywny wpływ na czas pracy telefonu bez ładowania.
Obudowa telefonu wykonana jest solidnie i dokładnie, a klapka pracuje precyzyjnie i bez żadnych dokuczliwych skrzypnięć. Materiały użyte do produkcji tego aparatu są dobrej jakości. Drobne skrzypienie dochodzi jedynie od tylnej strony obudowy, gdzie umieszczona jest bateria. Szczególnie słyszalne jest to podczas pisania na klawiaturze, zwłaszcza w dolnych jej partiach. Jakość Samsungów zawsze była bardzo dobra i należy pamiętać, że testowany telefon był tylko prototypem.
Na obudowie mamy przycisk głośności, który poza funkcją regulowania siły głosu pełni także inne funkcje. Po otworzeniu telefonu przyciskiem tym można regulować głośność pracy przycisków klawiatury, natomiast po uruchomieniu menu możemy za pomocą tegoż przycisku przewijać kolejne pozycje w menu.
Co jeszcze mamy na zewnątrz: gniazdo ładowania, gniazdo antenowe do zestawu samochodowego oraz gniazdo słuchawkowe. Wszystkie gniazda posiadają zabezpieczenia przeciwkurzowe w postaci gumowych zaślepek.
Obudowa ozdobiona jest diodą sygnalizującą stan aparatu. Producent zapewnił pełną personalizację tego elementu, instalując w X450 siedmiokolorową diodę. Diodę można wyłączyć, jeśli komuś przeszkadza ciągłe miganie telefonu.
Jak łatwo można zauważyć, przyglądając się telefonowi z zewnątrz, nie posiada on portu podczerwieni. Nie wyposażono go również w Bluetooth, przez co użytkownik jest skazany na podłączanie telefonu do komputera tylko poprzez kabel.
Tylna ścianka obudowy to bateria telefonu. Ogniwo zasilające X450 ma pojemność 720 mAh i wykonane jest w technologii Li-Ion Polymer.
Baterie w telefonach Samsunga zawsze pozostawiały wiele do życzenia. W tym przypadku jest nieco lepiej. Na pewno brak zewnętrznego wyświetlacza przyczynił się do zwiększenia czasu czuwania telefonu, ale to jest jedyny plus tego braku. Czas czuwania X450 oscyluje wokół 6 dni, co nie jest złym wynikiem. Drastycznie czas pracy telefonu spada podczas wykorzystywania go do celów do jakich został stworzony tzn. dzwonienia, wysyłania SMS-ów, czy też grania. Przy korzystaniu z telefonu około godziny dziennie, bateria wytrzymuje maksymalnie 3 dni. Pod baterią znajduje się miejsce na SIM, który po prostu się wsuwa w slot.
Zajmijmy się teraz wnętrzem telefonu. Po otworzeniu klapki pojawia się nam znany już z innych modeli tego producenta układ klawiatury i sporych rozmiarów wyświetlacz.
Dobry ekran to już standard w Samsungach: X450 wyświetla 65k kolorów w rozdzielczości 128x160 pikseli. Grafika jest czytelna i bardzo wyraźna, a barwy nawet lekko przesycone. Dodatkowo możemy regulować jasnością wyświetlacza (aż 23 poziomy jasności). Na górze wyświetlacza umieszczone są wskaźniki: naładowania baterii i zasięgu. O ile nie mogę się przyczepić do wskaźnika zasięgu, który jest sześciosegmentowy to już trzysegmentowy wskaźnik baterii jest zbyt mało szczegółowy. Trochę problemów możemy mieć z odczytywaniem informacji z wyświetlacza, gdy prosto na niego świeci słońce. Natomiast w ciemności widoczność jest rewelacyjna.
Drobnym niedociągnięciem w prototypie było gorsze oświetlenie przycisków po prawej stronie klawiatury.
Chyba specjalnie dla osób słabo widzących Samsung przygotował gigantyczne cyfry na ekranie wyświetlane na ekranie podczas wybierania numeru z klawiatury. Dopiero po zapełnieniu całego ekranu czcionka się automatycznie zmienia na mniejszą. Mimo usilnych starań nie udało mi się odnaleźć opcji, która zmniejszałaby rozmiar czcionki wpisywanej na ekranie.
Klawiatura telefonu jest, podobnie jak cały telefon, wykonana solidnie. Pracuje lekko z wyczuwalnym klikiem. Według mnie trochę za dużo przycisków znajduje się w okolicy klawisza nawigacyjnego.
Do klawisza nawigacyjnego przypisano fabrycznie dwie funkcje szybkiego dostępu. Po lewej stronie na kursorze opisanym kopertą mamy szybki dostęp do pisania wiadomości tekstowych, natomiast po prawej, na kursorze opisanym nutą, do dzwonków. Do pozostałych dwóch kursorów możemy przypisać wybrane przez siebie opcje. W sumie więc, możemy mieć ustawione w telefonie 4 funkcje szybkiego dostępu. I na tym niestety się kończy, więcej klawiszy nie zaprogramujemy.
Przycisk i znajdujący się pośrodku klawisza nawigacyjnego służy do połączenia się z WAP, gdy telefon jest w trybie oczekiwania lub do zatwierdzania wybranych opcji, gdy korzystamy z gier.
Menu
Poruszanie się po menu w telefonie nie sprawia żadnych problemów- możemy ustawić sobie styl wyświetlania menu jako "normalny" lub jako "strony". W obu przypadkach na ekranie mamy wyświetlane po trzy pozycje menu. Różnią się tym, że w przypadku stylu "strony", podświetlana opcja zajmuje prawie cały wyświetlacz. Menu jest animowane, ale działa bardzo szybko.
Wiadomości
Na pierwszej pozycji w menu znajdują się Wiadomości tekstowe. Telefon posiada polski słownik T9, co jest bardzo przydatne przy pisaniu SMS-ów. Producent specjalnie dla maniaków SMS zaprogramował przycisk oznaczony '1'. Po dwu lub trzykrotnym jego wciśnieciu na ekranie pojawia emotikona uśmiechu. Następnie klawiszem '0' możemy zmienić emotikonę na smutek, pocałunek itd. W trakcie pisania na dole ekranu podawana jest ilość liter, które możemy jeszcze wprowadzić. Producent przewidział możliwość wysyłania 918 znaków jako tzw. "długi" SMS. W trakcie pisania, gdy przekroczymy określoną ilość znaków możliwych do przesłania w jednym SMS-ie, telefon powiadomi nas o tym odpowiednim komunikatem na ekranie. Gdy przekroczymy ilość znaków dla jednego SMS otrzymamy komunikat "2 wiadomość SMS" itd. Uważam, że jest to jedno z lepszych rozwiązań występujących przy pisaniu SMS, gdyż pozwala na odpowiednie korekty tekstu już w czasie pisania, a nie dopiero po próbie wysłania wiadomości.
W telefonie nie ma fabrycznie ustawionych szablonów wiadomości. Użytkownik sam decyduje o treści szablonów, których może zapisać w telefonie pięć. X450 posiada raporty doręczeń.
Telefon obsługuje również odbiór wiadomości sieciowych. Niestety ta funkcja rozwiązana jest fatalnie. O ile w większości telefonów na rynku umożliwiających odczyt takich wiadomości, informacja jest wyświetlana na ekranie w trybie czuwania telefonu, to w X450 żeby odczytać wiadomość, musimy za każdym razem odczytywać je jak zwykłe SMS. Jest to mocno uciążliwe, szczególnie, że informacje o regionie potrafią pojawiać się dość często. Każda informacja przechowywana jest pod nazwą kanału z jakiego została odebrana (np. wiadomości o regionie, są na kanale 50) i aby dowiedzieć się w jakim regionie jesteśmy należy wejść do takiej wiadomości. Komunikaty sieciowe przechowywane są w katalogu "Tymczasowe" skąd można je przekopiować do katalogu "Archiwum". Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość usuwania SMS-ów oddzielnie z karty SIM lub telefonu, ze skrzynki nadawczej lub tylko z odbiorczej oraz możliwość usunięcia wszystkich wiadomości. Możemy również sprawdzić stan pamięci przewidzianej na SMS-y. Oddzielnie podawana jest dla SIM (w zależności od karty SIM), dla telefonu (do 200 wiadomości) i dla wiadomości sieciowych (do 80).
Kolejną pozycją w głównym menu są Wiadomości graficzne. Nie wiem dlaczego tak przetłumaczono tę nazwę w polskim menu, ale jest nieco myląca. Opcja ta służy oczywiście do obsługi wiadomości multimedialnych MMS. Przy tworzeniu wiadomości na początku określamy jej nazwę. Następnie pojawia się okno informacyjne.
W opcjach, możemy dodać do tak stworzonej wiadomości tekst, obraz lub dźwięk. Wiadomości graficzne mają oddzielnie określane opcje wysyłania. I tak możemy ustawić raport doręczenia, potwierdzenie przeczytania, określić jakiego typu wiadomości mogą być przyjmowane, ukryć własny numer telefonu, priorytet, datę ważności, datę dostarczenia, czas wyświetlania jednej strony, wyłączyć raportowanie tak, aby nadawca nie otrzymał potwierdzenia z sieci o przyjęciu przez nas wiadomości.
Tak jak w przypadku wiadomości tekstowych możemy tworzyć szablony wiadomości. Możemy również zaprogramować do pięciu profili MMS, w których określamy ustawienia sieci wymagane do nadawania i odbierania wiadomości MMS.
Dźwięki
Do wyboru mamy 25 fabrycznie wgranych melodii. Jak na mój gust dźwięki trochę są zbyt metaliczne, przez co brzmią trochę sztucznie. Są za to głośne i nawet w środkach komunikacji miejskiej słychać je bez problemu.
Odrobina dziegciu: telefonu nie można ustawić w tryb melodia + wibracja, co dla mnie jest nie zrozumiałe. Możemy jedynie ustawić tryby: wibracja potem melodia, tylko wibracja lub tylko melodia.
Dodatkowo możemy ustawić sobie melodie otwierania i zamykania klapki, włączania i wyłączania telefonu oraz dźwięki klawiszy i dźwięki przy otwieraniu folderów.
Brak możliwości ustawiania tych samych dźwięków do SMS i do sygnału dzwonienia ogranicza nieco tak popularną w ostatnich czasach personalizację telefonu. Melodie można ściągnąć z WAP-a, bądź przez program EasyGPRS, który należy pobrać z Internetu. W testowanym zestawie nie było załączonego software-u na płycie CD.
Aby posłuchać przykładowych melodii kliknij tutaj
Kolejną pozycją w Menu są Ustawienia.
To tu ustawiamy wszystkie ważniejsze parametry pracy telefonu tj. zabezpieczenia, wspomniane wcześniej skróty klawiszowe, parametry wyświetlacza (tapeta, styl menu, jasność itp.), język czy tryb odbierania połączeń (dowolnym klawiszem, klapką lub tylko "zieloną słuchawką"). Ciekawą opcją jest możliwość wyłączenia napisów na wyświetlaczu oraz możliwość dopasowania koloru wyświetlanego tekstu do koloru tapety. Do tego celu mamy kilka kolorów tekstu: niebieski, żółty, zielony, czerwony, biały, czarny, napisy z białym cieniem oraz z czarnym cieniem. Tapety tak jak i dźwięki możemy ściągnąć z tzw. mobilnego Internetu, bądź przez program EasyGPRS.
Organizer
W tej opcji możemy zaprogramować np. budzik, listę zadań czy nagrać notatkę głosową (do 30 sekund). Znajdziemy tu również kalkulator i przelicznik walut.
Budzenie możemy ustawić sobie jednorazowo, codziennie, od poniedziałku do piątku lub od poniedziałku do soboty. Przy włączonej opcji automatyczne włączanie alarm będzie się uaktywniał nawet przy wyłączonym telefonie. Gdy opcja ta nie będzie aktywna, to przy wyłączonym telefonie alarm się nie włączy.
Usługi Sieci
W tej pozycji właściwie spotykamy to co w każdym telefonie a mianowicie: przekazywanie połączeń, blokowanie połączeń, identyfikację, wybór sieci. Dodatkowo możemy utworzyć zamkniętą grupę użytkowników oraz ze względu na trójzakresowość telefonu, wybrać odpowiednią częstotliwość sieci (900/1800 lub 1900 MHz).
Rozrywka
W menu Rozrywka konfigurujemy m.in. przeglądarkę WAP. W telefonie możemy skonfigurować do pięciu profili łączenia z WAP, w zależności od tego z jakiego operatora sieci korzystamy.
W telefonie standardowo zapisane są 4 gry: BubbleSmile, Fun2link, Ultimate Golf Challange oraz MobileChess. Wszystkie gry produkcji firmy ZIO Interactive. X450 obsługuje Javę, więc jest możliwość ściągnięcia większej ilości gier poprzez WAP.
W tej pozycji menu znajdują się również katalogi z dźwiękami i obrazkami, ściągniętymi przez Internet, bądź odebranymi przez MMS. Możemy tu również sprawdzić stan pamięci telefonu przeznaczonej na gry oraz dźwięki i obrazy. Na gry przewidziano 512 kB, natomiast na dźwięki i obrazy 700 kB. 100 kB z 700 kB zarezerwowano na notatki głosowe, tak więc na melodie i obrazki zostaje 600 kB.
Książka telefoniczna
W X450 mamy do zapełnienia 1000 pozycji. Dla każdej pozycji w książce możemy określić telefon komórkowy, biurowy, domowy oraz adres e-mail. Wszystkie pozycje w telefonie możemy przypisać do 10 grup, a dla każdej z nich określić: dzwonek wiadomości, dzwonek połączenia oraz ikonę (1 z 10).
Podsumowanie
Samsung X450 został stworzony specjalnie dla operatorów, którzy obecnie decydują się prawie wyłącznie na zakup tanich aparatów, do których nie będą musieli dopłacić znacznej kwoty, aby w ogóle je sprzedać. Samsung stworzył prosty telefon, który z wyglądu niczym nie różni się od droższych modeli, z których koreański producent jest znany. Samsung nie jest wyposażony w kamerę, nie ma też drugiego wyświetlacza - oba te elementy bardzo podrażają produkcję. Samsung chce obecnie "powalczyć" z Nokią o rynek masowy i dlatego coraz więcej modeli skierowanych jest właśnie do tego segmentu. Przy swojej prostocie X450 nie rezygnuje ze srebrnego koloru, z małych rozmiarów, z małej wagi i z kolorowego wyświetlacza - są to cechy najczęściej pożądane przez potencjalnych nabywców. Samsung SGH-X450 na pewno będzie się podobał kobietom, ponieważ jest to jeden z najmniejszych telefonów, które już niedługo będą w sprzedaży. Jego największą wadą jest brak chociaż małego zewnętrznego wyświetlacza, który w obudowach typu clamm-shell znacznie zwiększa ich funkcjonalność.