Sferia wprowadza w Warszawie i okolicach nową radiową ofertę broadband w technologii CDMA 2000 1xEV-DO. Usługa będzie dostępna od 1 marca 2007 roku dla mieszkańców Warszawy i okolicznych miejscowości w promieniu ok. 40 kilometrów od stolicy. Aktualnie pracuje 60 stacji bazowych. Do końca 2007 roku planowane jest uruchomienie kolejnych 39 stacji. Obecnie wdrożona infrastruktura i oprogramowanie ma pozwalać na pobieranie danych z prędkością do 2,4 Mb/s. Maksymalna prędkość wysyłania danych nie została w czasie prezentacji nie została podana. W czasie pierwszych testów w Piasecznie prędkość oscylowała wokół 1 Mbit/s. Przedstawiciele firmy Sferia twierdzą, że w tym roku inwestycje w nową sieć przekroczą 100 mln zł.
Klient, który zdecyduje się na zakup oferty Sferii otrzyma modem USB (AnyData USB Modem ADU-E100). Modem może być zasilany z zasilacza lub portem USB. Na razie będzie to jedyne urządzenie sprzedawane lub wynajmowane przez Sferie w tej ofercie. Firma nie planuje w najbliższych tygodniach sprzedawać modemów z łączem ethernet lub kart do laptopów, choć takie produkty są dostępne na rynku.
Największą zaletą oferty Sferii jest spora prędkość łącza oraz możliwość korzystania z Internetu w wielu lokalizacjach. Klient musi o nich informować operatora, ale w praktyce Internet będzie działał wszędzie w zasięgu Sferii. Ograniczenie ma zacząć działać w bliżej nieokreślonej przyszłości.
Broadband Sferii to 3 produkty taryfowe odpowiadające różnym potrzebom. Progiem określającym dopuszczalną przepustowość dla każdego abonenta jest siedmiodniowy kumulatywny poziom pobrań (transferu). Są to usługi z przepustowością do 2,4 Mb/s:
tranSFER L do 0,4 GB,
tranSFER xL do 1 GB
oraz tranSFER xxL do 3 GB.
Zasady rozliczania limitów | Limity tranSFER xxL |
Limity tranSFER xL | Limity tranSFER L |
Abonamenty | Cennik dzierżawy lub zakupu modemu CDMA |
Każda z usług podzielona jest na strefy według kryterium rodzaju transferu, jak e-mail, strony WWW, FTP, transmisje strumieniowe oraz wszystkie inne transmisje dużych pojemności. W dniu startu abonent dysponuje maksymalną możliwą przepustowością, czyli 2,4 Mb/s. Jeśli w terminie 7 dni abonent przekroczy limit transferu dostępny w wybranej przez niego taryfie począwszy od następnego dnia, przepustowość jego łącza odpowiednio zmaleje. Przepustowość zostaje:
a) utrzymana na bieżącym poziomie, jeśli abonent nie przekroczył progu danej taryfy,
b) podniesiona, jeśli abonent powrócił do progu swojej taryfy lub
c) zmniejszona, jeśli przekroczył próg określony w jego taryfie.
Przedstawiciele Sferii twierdzą, że limity danych są obecne także w sieci CDMA 2000 1xEV-DO w Czechach i nie powoduje to zmniejszenia sprzedaży. Sferia chce w tym roku pozyskać około 50 tys. klientów usługi broadband. Obecnie z 40 tys. wszystkich klientów usługi telefonicznej z usług internetowych korzysta tylko 5 tys. abonentów. Realizacja planów może być trudna, bo Sferia działa na najbardziej konkurencyjnym rynku w Polsce, a główni konkurenci zlikwidowali już jakiekolwiek limity danych.
W kampanii reklamowej (głównie outdoor, POS oraz internet) Sferia będzie podkreślała dużą szybkość łącza.
Dotychczasowi abonenci korzystający z usługi internetowej SFERII w marcu 2007 będą mieli okazję zweryfikowania korzyści wypływających z nowego produktu SFERII w darmowej dla nich taryfie tranSFER xL. Po okresie testowym tj, w kwietniu, abonenci będą mogli wybrać stosowną dla nich taryfę lub pozostać przy dotychczasowej wąskopasmowej usłudze internetowej.
Pozostali zainteresowani szerokopasmowym dostępem do Internetu, będą mogli już od 1 marca 2007 wybrać docelową taryfę, przy czym, w ramach promocji, w marcu we wszystkich taryfach broadband obowiązywał będzie jeden - najwyższy próg limitowy.
Zasięg - marzec 2007 | Zasięg - grudzień 2007 |
SFERIA działa w strefie numeracyjnej 022, czyli na terenie dawnego województwa stołecznego. W zasięgu SFERII jest Warszawa oraz okoliczne miejscowości w promieniu około 40 km od stolicy. Swoim zasięgiem SFERIA planuje na koniec 2007r. pokryć blisko 93% populacji w zakresie usługi głosowej i blisko 70% populacji w zakresie usługi internetowej. Usługi SFERII aktywowane są w ciągu 24 h od podpisania umowy, jeśli umowa została zawarta w salonie SFERII. W przypadku podpisywania umowy u klienta, czas oczekiwania na aktywację usług wraz z dostarczeniem terminalu do Klienta nie przekracza 2 - 3 dni. Dostawcą infrastruktury technologicznej dla firmy SFERIA jest od 2003 roku firma Alcatel - Lucent.
Testy prędkości łącza - Piaseczno, ul Puławska | |