Sieć szkieletowa Plus GSM - komunikat

Newsy
Żródło: Plus GSM
Opinie: 13

Sieć Plus GSM zamknęła główny etap budowy własnej sieci szkieletowej. Jest to najdłuższa i najbardziej zaawansowana technologicznie sieć szkieletowa w technologii radiowej SDH w Polsce. Nowoczesna sieć szkieletowa zapewnia najwyższą jakość świadczonych usług oraz jest podstawą bezawaryjnego działania całej sieci komórkowej. Pozwala również na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji poprzez ograniczenie, a nawet rezygnację z dzierżawy łącz od innych operatorów telekomunikacyjnych.

Podstawą sieci szkieletowej Plus GSM jest ponad 160 linii radiowej sieci transmisyjnej SDH o długości 4350 km, oraz 9300 km kanałów STM 1 o przepustowości 155 Mb/s każdy. Sieć szkieletowa połączyła już ponad 160 miejscowości, w 16 województwach, w tym wszystkie (19) centrale MSC sieci Plus GSM i już teraz przenosi 80 % ruchu generowanego w tej sieci. Dostawcami infrastruktury sieci szkieletowej są Lucent Technologies oraz norweska firma Nera.


Kolejnym równie istotnym elementem infrastruktury technicznej stanowiącym uzupełnienie sieci szkieletowej jest radiowa sieć dostępowa w technologii PDH. Do dziś w sieci Plus GSM zainstalowano około 2750 linii radiowych PDH, o długości ponad 25 tysięcy kilometrów, zawierających ok. 370 tysięcy kilometrów strumieni o przepustowości 2 Mbit/s. Sieć ta już dziś łączy około 90% stacji bazowych z ich kontrolerami.

Na ukończeniu jest też budowa sieci światłowodowej, która wspomagać będzie łącza najbardziej obciążone, oraz stanowić będzie zabezpieczenie na wypadek awarii sieci radiowej.

Własna sieć szkieletowa jest bardzo istotnym elementem infrastruktury sieciowej telefonii komórkowej. Łączy poszczególne jej elementy jak np. centrale i kontrolery stacji bazowych, zapewnia również dostęp do punktów styku z innymi operatorami telekomunikacyjnymi.
Inwestycja w sieć szkieletową to kolejny krok na drodze do zaoferowania usług trzeciej generacji, w których szczególną rolę odgrywać będą usługi oparte na transmisji danych, powiedział John Treuge - Członek Zarządu, Dyrektor ds. Technicznych Polkomtel S.A. - Dzięki elastycznej architekturze sieci szkieletowej możliwa jest jej rozbudowa i dostosowywanie do wciąż zmieniających się usług oraz technologii.
Sieć Plus GSM, której operatorem jest Polkomtel S.A. działa od 1 października 1996 r. Obecnie z jej usług korzysta ponad 2,9 mln użytkowników, z czego 1,2 mln to użytkownicy Simplusa. Sieć Plus GSM dostępna jest dla 97 % mieszkańców Polski, zamieszkujących 94 % terytorium naszego kraju. Przed kilkoma tygodniami Polkomtel S.A. został uhonorowany Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Najlepsze Polskie Przedsiębiorstwo, a wcześniej spółka otrzymała nagrodę Orła "Rzeczpospolitej". Operator sieci Plus GSM, zajął pierwsze miejsce w kategorii "Przedsiębiorstwa Infrastrukturalne". Badania, mające na celu wyłonienie najbardziej efektywnego przedsiębiorstwa, zostały przeprowadzone przez Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk pod patronatem prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka.

 

Opinie:

Opinie archiwalne (13):

Komentuj

Komentarze / 13

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Karol pisze: 2001-08-10 01:54
  A ja mam jakoś wrażenie, że zasięg Plusa \"pływa\"...raz jest, a raz go nie ma. Telefon co jakiś czas wylogowuje się z sieci...szuka jej...i zalogowuje ponownie...KOSZMAR !!
  0
 • Users Avatars Mini
  Engels pisze: 2001-08-10 02:24
  Fakt, mogliby troszkę popracować nad zasięgiem, ale ogólnie +) t i tak najlepsza sieć.
  0
 • Users Avatars Mini
  Boss pisze: 2001-08-10 03:16
  W każdej sieci zasięg będzie pływał jeżeli jest daleko do najbliższej stacji bazowej lub jeżeli jest dużo przeszkód terenowych. To wynika z zasad propagacji fali radiowej o częstotliwości 900Mhz, a tymbardziej 1,8Ghz !!! Jeżeli inne sieci mają tam lepszy zasięg to znaczy, że zupełnym przypadkiem ich nadajnik jest bliżej (albo wyżej) tego miesjca...
  0
 • Users Avatars Mini
  Damian pisze: 2001-08-10 10:47
  Jak pech to pech. Z tego wnioskuję że w moim życiu sporo jest przypadków. Może się poprawi.
  0
 • Users Avatars Mini
  Frodo pisze: 2001-08-10 11:28
  Czy to oznacza nizsze oplaty za polaczenia?
  0
 • Users Avatars Mini
  Frodo pisze: 2001-08-10 11:32
  Cholera co ja mowie chyba jeszcze spie.
  0
 • Users Avatars Mini
  Barty pisze: 2001-08-11 00:21
  Plus w stolicy a szczegolnie w jej okolicach ma zasieg tragiczny... Ja mieszkam w Pruszkowie i owszem w centrum miasta jest dobrze, a na moim osiedlu zasieg na 1, 0 nie mozna gadac....(inne sieci MAX) Kilkaset metrow dalej na osiedlu gdzie mieszka wiekszosc ludzi z tv i gwiazd kina zasieg jest taki sam beznadziejny :)) Gratuluje :) Dlatego simplusa wlaczam bardzo rzadko, liczy sie POP
  0
 • Users Avatars Mini
  MiR pisze: 2001-08-10 21:53
  Co do zasiegu Plus ma chyba najgorszy.Wystarczy pojechać do Konstancina (17 kilometrów od centrum Warszawy!!!).Wszystkie sieci mają w 5-cio stopniowej skali 4-5 kresek porócz Plusa.+ ma 1 lub 0.Telefon Motorola cd 930.Kiepsko-naprawde kiepsko.
  0
 • Users Avatars Mini
  gumiś pisze: 2001-08-11 07:08
  pewnie w miejscu gdzie mieszkają inne gwiazdy zasięg jest lepszy... haha a poważnie-każda sieć ma dziury i zwykle nie pokrywają się one ze sobą, więc jak to zwykle bywa-punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ;)
  0
 • Users Avatars Mini
  ondraszek pisze: 2001-08-11 07:33
  Pływanie zasiegu o czym piszą koledzy poniżej nie ma nic wspólnego z rzeźbą terenu a jedynie modułem TRX który bardzo czesto 'skacze' w Plusie stad 'plywajacy' zasieg.... Pozdrawiam
  0
 • Users Avatars Mini
  tucoss pisze: 2001-08-11 21:39
  Zgadzam się panowie zasieg PLUSA jest najgorszy ze wszystkich sieci! Własnie wróciłem z Bieszczad (a mam i ERE i PLUSA) i z przykroscie muszę stwierdzic, że zasiegu wiecej nie było niż był! Jeszcze bardziej drazniący jest w PLUSIE fakt, że będąc w pasie nadgranicznym (jeszcze na terenie POLSKI)abonent PLUSA nie ma zasiegu własnej sieci i korzysta już z roamingu sieci zagranicznej, podczas gdy zasięg ERY wchodzi (i to dość daleko) na teren obcego państwa! Podsumowując nie polecam nikomu tej sieci, gdyż dwa lata jej używania uświadomiły mi jaki błąd popełniłem wybierając PLUSA! Teraz mam ERE i jestem bardzo zadowolony!
  0
 • Users Avatars Mini
  brombo pisze: 2001-08-12 04:47
  jesli chodzi o plywanie zasiegu to niestety jezeli ktos ma telefon dwusystemowy to jest stratny istnieja bardzo duze roznice we wspolczynnikach C1/C2 w netmonitorze i bardzo slaba 1800-ka jest bardziej preferowana niz supersilna znajdujaca sie naprzeciwko okna 900-ka :( czasem w plusie moze draznic tez brak efr-a - roznica do idei i ery jest kolosalna !!!
  0
 • Users Avatars Mini
  Damian pisze: 2001-08-13 15:55
  Z informacji tu przedstawionych wynika że nie tylko ja mam tak złe doświadczenia związane z zasiegiem Plusa. Czy ktoś ma jakieś informacje dotyczące poprawy (lub planów poprawy) istniejącego stanu rzeczy?
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: