Sony Xperia 5 V – prawie tak dobry jak flagowiec

Newsy
Opinie: 0
Sony Xperia 5 V – prawie tak dobry jak flagowiec

Sony zaprezentowało nowy smartfon z serii 5, a więc pozycjonowany o poziom niżej niż ich flagowiec. Rok temu Sony Xperia 5 IV podobała nam się nawet bardziej niż flagowy model, zachowując niemal wszystkie cechy jedynki i pozbywając się tylko rzeczy, które i tak nie przypadły mi do gustu, jak zoom optyczny teleobiektywu i rozdzielczość 4K ekranu. W tym roku nowa Xperia 5 V ma szansę również okazać się najlepszym wyborem od Sony, chociaż różnic w porównaniu do Xperii 1 V jest więcej – producent pozbawił piątkę teleobiektywu, pozostawiając jedynie dwa aparaty.

Sony jest jednym z niewielu producentów, który ma odwagę wypuścić wysoko pozycjonowany telefon tylko z dwoma obiektywami.

Specyfikacja

Sony Xperia 5 V korzysta z tego samego procesora co flagowce - najmocniejszego Snapdragona 8 Gen 2. Konfiguracja pamięci to 8 GB RAM i 128 GB ROM. W porównaniu z jedynką piątka różni się mniejszym rozmiarem ekranu, który ma przekątną 6,1 cala. To wykonany w technologii OLED panel o charakterystycznych dla Sony proporcjach 21:9. W przeciwieństwie do flagowej Xperii 1 nie ma on jednak rozdzielczości 4K, a standardowe FullHD+. W moim odczuciu to raczej zaleta niż wada. Korzyści z rozdzielczości 4K są bardzo trudne do zauważania na 6 calowym ekranie.

Sony Xperia 5 V ma dwa aparaty. Główna matryca jest taka sama jak we flagowym modelu. Jej pełna rozdzielczość to 52 megapiksele, do zdjęć wykorzystywane jest 48 megapikseli, a obrazy zapisywane są w rozdzielczości 12 megapikseli. Ta matryca spełnia także rolę teleobiektywu zastępując go zoomem cyfrowym. Ten aspekt wymaga sprawdzenia w praktyce, na ile obniża to jakość zdjęć w porównaniu do klasycznego teleobiektywu.

Aparat szerokokątny o ekwiwalencie ogniskowej 16 mm ma rozdzielczość 16 megapikseli.

Xperia 5 V pozostaje jednym z bardzo nielicznych smartfonów potrafiących nagrywać wideo 4K 120 fps każdym z aparatów. Sony jest liderem pod względem systemu ustawiania ostrości i śledzenia oka, zarówno podczas fotografowania jak i filmowania.

Nowości wprowadzone w Xperii 5 V to ulepszony tryb portretowy z bardziej przypominającym prawdziwy aparat rozmyciem tła oraz ulepszony tryb nocny. Sony zachował z flagowca tryb S-Cinetone for mobile. Jest też opcja wybrania jednego z 6 styli kolorystycznych dla łatwego zachowania spójności kolorystycznej pomiędzy kadrami.

Nowe są także głośniki stereo o większej mocy. Bateria 5000 mAh ma rozładowywać się do 50% pod koniec dnia, przynajmniej według zapewnień producenta. Szybkie ładowanie nie jest do końca takie szybkie, bo pozwala naładować 50% baterii w 30 minut.

Sony wprowadziło także nowości w oprogramowaniu. Nowa aplikacja Sony Video Creator ma ułatwić edycję wideo, a także umożliwić automatyczne stworzenie gotowego filmu z podkładem muzycznym po wybraniu materiałów źródłowych. Podobne rozwiązanie oferuje np. GoPro. Być może Sony uda się wprowadzić do mobilnej edycji wideo nową jakość, zobaczymy.

Nasz test smartfonu Xperia 5 IV jest tutaj

Sony wprowadza nowy, zaawansowany smartfon Xperia 5 V

Sony wprowadza nowy, zaawansowany smartfon Xperia 5 V

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: