Sony Xperia XZ2 – nasze pierwsze wrażenia

Najważniejsze | Recenzje
Opinie: 12

Dziś rano podczas specjalnej konferencji na kongresie MWC w Barcelonie Sony zaprezentowało swój nowy flagowy model smartfona Xperia XZ2. Pokazano także jego mniejszą wersję XZ2 Compact. Po raz pierwszy od czasu zaprezentowania Xperia Z znacząco zmienił się design serii Xperia. Mamy też do dyspozycji najmocniejszą dostępną specyfikację i bardzo ciekawe nowe funkcje aparatu. 

My mieliśmy już okazję sprawdzić nowe smartfony Sony kilka dni temu w Warszawie. Oto nasze pierwsze wrażenia jeszcze na gorąco.

Ekran i zmiana designu

Najbardziej widoczna zmiana dotycząca najnowszej Xperii to zastosowanie węższych ramek i bardziej panoramicznego wyświetlacza. Xperia XZ2 została wyposażona w 5,7 calowy ekran o proporcjach 18:9 o rozdzielczości FHD+, wspierający HDR. Pomimo 5,7 calowego ekranu rozmiary smartfona to 153 x 72 x 11,1 mm. Waga wynosi 198 gramów. Zapewne wiele osób czekało aż Sony pokaże smartfon z węższymi ramkami. 

Co prawda ramki nie są rekordowo wąskie, ale nowy desing to bez wątpienia krok w dobrym kierunku. 

Sony chwali się, że ekran jest większy o 13% względem XZ1, przy jednocześnie mniejszej szerokości telefonu. Smartfon Sony zadba za pomocą technologii X-Reality for Mobile o to, aby każdy materiał na nim wyświetlony został przeskalowany do wyższej rozdzielczości, a dynamika obrazu była zbliżona do HDR.

 

Reszta obudowa też uległa znaczącej zmianie. 

Nowa „szkoła” designu nosi nazwę Ambient Flow. 

Pomysłem jest próba naśladowania płynnego szkła. Obudowa jest w wyraźny sposób zaokrąglona i najgrubsza na samym środku, robiąc się coraz węższą im bliżej krawędzi. Sony nadal duży nacisk kładzie na symetrię. Nie tylko ramki są takiej samej szerokości, ale teraz nawet obiektyw i czytnik linii papilarnych zostały umieszczone centralnie z tyłu obudowy. Całość została wykonana z aluminium oraz szkła Gorilla Glass 5. Nie zabrakło uszczelnienia według normy IP65/68.

Obudowa Xperia XZ2 dostępna jest w 4 kolorach: płynna czerń, płynne srebro, głęboka zieleń i pudrowy róż.

Głośniejszy i z nowym systemem wibracji

Xperia XZ2 jest o 20% głośniejsza od Xperii XZ1, w dalszym ciągu oferując głośniki stereo i dodatkowo wprowadzając obsługę dźwięku przestrzennego. Drugą nowością jest system wibracji, który aktywuje się podczas oglądania filmów i grania w gry. Jest to kopia rozwiązania z padów do konsol. Wibracja ma za zadanie wzbogacić doznania w podobny sposób jak robią to wibracje w padach podłączonych do PlayStation. Wibracje generowane są w oparciu o analizę dźwięków i nie wymagają specjalnej adaptacji filmu czy gry. Można też regulować ich siłę lub całkiem wyłączyć na takim samym suwaku jak głośność dźwięku.

Specyfikacja z najwyższej półki

Pod względem specyfikacji, podobnie jak w latach ubiegłych Sony nie poszedł na żaden kompromis. Mamy najnowszy procesor Snapdragon 845, który jest o 30% szybszy od poprzednika, zarówno w obliczeniach jak i generowaniu grafiki trójwymiarowej. Układ Qualcommu wspiera łączność LTE 1200 Mbps, jednocześnie będąc bardziej energooszczędnym od poprzednika.

Procesor wspomaga 4 GB RAM i 64 GB na system i pliki. Jest też obsługa  kart pamięci micro SD o pojemności do 400 GB.  Oprócz tego mamy do dyspozycji NFC, Bluetooth 5.0 i USB C z kontrolerem 3.1.

Wielu użytkowników ucieszy duża pojemność baterii 3180 mAh, która w połączeniu z energooszczędnym procesorem powinna oferować bardzo dobre wyniki. To będziemy musieli sprawdzić w trakcie dłuższych testów. Już teraz wiadomo natomiast, że telefon wspiera ładowanie bezprzewodowe, które jest nowością w Xperiach. W komplecie z telefonem będzie dołączana wreszcie także ładowarka do szybkiego ładowania.

W telefonie mamy do dyspozycji pełen zestaw protokołów do przesyłania wysokiej jakości dźwięku, w tym APTX HD, LDAC, uzupełniane przez zgodność z Hi Res Audio oraz algorytmy poprawiające jakość brzmienia DSEE HX.

Udoskonalony aparat i funkcje nagrywania wideo

Ponieważ aparat to dziś jedna z najważniejszych funkcji smartfona, to nic dziwnego, że Sony kładzie duży nacisk na autorską technologię Motion Eye i możliwości jakie niesie zintegrowanie szybkiej pamięci wprost z matrycą aparatu. Właśnie tego dotyczą dwie najważniejsze nowości.

Pierwsza z nich to wprowadzenie rozdzielczości Full HD 1080p do trybu Super Slow Motion, który podobnie jak w Xperiach XZ Premium i XZ1 nagrywa w 960 klatkach na sekundę, osiągając 32 krotne spowolnienie. Starsze modele oferowały do tej pory wyłącznie rozdzielczość HD 720p (taki standard zaoferuje najnowszy Samsung Galaxy S9). Zastosowanie wyższej rozdzielczości skraca spowolniony fragment, ale użytkownik uzyskuje swobodę wyboru czy jakość, czy długość spowolnienia stanowi dla niego priorytet.

Druga nowość to pierwsza na świecie możliwość nagrywania wideo 4K z HDR w smartfonie. 

Warto w tym miejscu podkreślić, że szerszy zakres tonalny, czyli HDR, nie jest uzyskiwany na bazie sztuczek programowych, lecz faktycznie każda klatka filmu jest rejestrowana podwójnie, z dwoma różnymi ustawieniami ekspozycji i łączona w jedną klatkę filmu w locie. Dzięki temu na ujęciach gdzie niebo wychodzi białe i pozbawione szczegółów, na nagraniu HDR widać chmury i pięknie nasycone kolory. Na prezentowanych nagraniach z i bez HDR różnica była naprawdę ogromna. Muszę samodzielnie wypróbować jej działanie w praktyce, ale już teraz zapowiada się naprawdę rewelacyjnie.

Wiadomo również, że algorytmy usuwania szumów poprzez łączenie wiele klatek w jedną, uwydatnianie krawędzi i wiele innych rzeczy czuwających nad jakością obrazu zostały usprawnione. 

Dodana również została możliwość skanowania własnej twarzy do 3D w trybie selfie, bez pomocy osoby trzeciej. 

Sama matryca pozostała bez zmian i nadal oferuje 19 megapikseli i wszystkie funkcje znane z poprzednich modeli XZ1 i XZ Premium, takie jak zdjęcia predykcyjne czy śledzenie obiektów.

Pewnym zaskoczeniem jest dla mnie przedni aparat o rozdzielczości zaledwie 5 megapikseli. Co prawda wiele smartfonów nie przekracza rozdzielczości 8 megapikseli, za to pojawiają się też urządzenia, które oferują po kilkanaście megapikseli i specjalne tryby portretowe. Moda na selfie nadal trwa, więc Sony powinno ją bardziej uwzględniać w swoich smartfonach.

Podsumowanie

Sony Xperia XZ2 z nowości wprowadza przede wszystkim nowy design, wąskie ramki, ekran w nowych proporcjach 18:9, najmocniejszą dostępną specyfikację oraz Super Slow Motion w jakości Full HD i nagrywanie wideo 4K z HDR. 

Tym sposobem Xperia XZ2 staje się najprawdopodobniej najlepszym smartfonem do nagrywania wideo na rynku. 

Całość uzupełnia pojemna bateria i ładowanie bezprzewodowe. Pojawiają się również drobniejsze udogodnienia, jak głośniejszy dźwięk czy nowy system wibracji. Linia Xperia potrzebowała bardziej radykalnego odświeżenia wyglądu i go otrzymała. Teraz tylko dłuższe testy pokażą nam jak ten telefon sprawuje się w praktyce.

Sony na razie nie podało polskich cen swoich nowych smartfonów. Xperia XZ2 i XZ2 Compact będą dostępne w Polsce od kwietnia 2018 roku w wersji Single-SIM u operatorow oraz Dual-SIM w sieciach handlowych. Od 12 marca planowana jest przedsprzedaż modelu Xperia XZ2. Jej szczegóły nie są jeszcze znane.

Sony Xperia XZ2 Compact

Japoński producent podtrzymuje tradycję oferowania obok modelu flagowego, jego mniejszego odpowiednika, który pomimo mniejszych rozmiarów dzieli z nim nie tylko nazwę, ale zdecydowaną większość specyfikacji. Dzięki zmianie ekranu na taki o proporcjach 18:9 w obudowie wielkości poprzedniego XZ1 Compact zamiast wyświetlacza o przekątnej 4,6 cala udało zmieścić się ekran 5 calowy. Rozmiary obudowy to 135 x 65 x 12,1 mm. Waga to 168 gramów. Tył obudowy zamiast szkła wykonany jest z poliwęglanu pokrytego włóknem szklanym. Rozdzielczość ekranu wzrosła z HD 720p stosowanego do tej pory w Compactach do pełnego Full HD 1080p. Zdecydowana większość specyfikacji jest identyczna jak w Xperii XZ2. Mamy więc Snapdragona 845, tyle samo pamięci, możliwość nagrywania wideo 4K z HDR i Super Slow Motion w FHD.

 

Różnice sprowadzają się do baterii, która ma pojemność 2870 mAh, rozmiarów wyświetlacza i braku nowej funkcji wibracji podczas filmów i gier. Mając to na uwadze, Xperia XZ2 Compact będzie zapewne najmocniejszym i najlepiej wyposażonym spośród najmniejszych smartfonów na rynku. 

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: