Wyniki SpeedTest.pl w sierpniu - T-Mobile numerem jeden

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0

W sierpniu użytkownicy największej polskiej platformy pomiarowej SpeedTest.pl wykonali ponad 2,7 miliona testów. Z czego 2 140 172 pomiarów wykonano za pomocą aplikacji webowej, a 590 594 w aplikacjach mobilnych.

Ranking ogólny

Wielkopolski operator INEA pozostaje w dalszym ciągu liderem w zestawieniu ogólnym. Średnia prędkość pobierania danych u tego operatora w sierpniu tego roku wyniosła niecałe 126 Mbit/s. Z kolei na drugie miejsce awansowała Toya. Testy wykonane przez klientów tego operatora wykazały znaczący wzrost średniej prędkości pobierania danych. Jest to efekt rozpoczęcia testów konsumenckich usługi szerokopasmowego dostępu do internetu o przepustowości 1 Gbit/s. Usługa TOYAnet 1000, bo o niej mowa, dostępna jest od razu w całej sieci dostawcy. Jej wprowadzenie wiązało się z dostarczeniem klientom nowych routerów Wi-Fi z obsługą standardu 802.11ac Wave 2 w trybie MIMO 4×4. Od początku września nowa usługa jest dostępna w wersji produkcyjnej.

Ranking Wi-Fi

Miesiąc temu zaobserwowano widoczny wzrost średnich prędkości pobierania danych w testach Wi-Fi wykonywanych przez użytkowników aplikacji mobilnych. W sierpniu wyniki utrzymały się na dość zbliżonym poziomie. Niewielki wzrost (ok. 4%) widoczny jest w testach wykonanych przez klientów Toya. Jednak jest on dużo mniejszy niż w rankingu ogólnym. Wynika to m.in. z tego, że w przypadku szybkiego połączenia z Internetem prędkość po Wi-Fi jest ograniczania przez możliwości smartfona użytkownika.

Internet mobilny

Sierpniowy ranking przygotowany na podstawie wyników testów wykonanych przez użytkowników naszych aplikacji mobilnych pokazuje, że najszybszy internet mobilny w Polsce dostarczany jest przez T-Mobile.

Dalsze miejsca na podium zajęli Play oraz Orange. Przy czym różnice pomiędzy poszczególnymi miejscami są niewielkie. Rozpiętość wyników pomiędzy 1 i 3 miejscem nie przekracza 1,15 Mbit/s. Dużo gorzej wypada tutaj Plus, który od podium odstaje o 5 Mbit/s..

W rankingu nieuwzględniający wyników testów wykonanych w roamingu krajowym, prowadzi Play.

LTE

Sieci LTE odpowiadają za przesył większości danych pakietowych. Dlatego też ranking LTE jest bardzo zbliżony do zestawienia mieszanego 3G/4G. Główna różnica polega na większych prędkościach pobierania danych. Czasami zmieniają się różnice pomiędzy operatorami, co prowadzi do sytuacji, w której dwóch dostawców zajmuje to samo miejsce. Tak właśnie było w sierpniu. Z względu nie niewielką (tj. poniżej 250 kbit/s) różnicę w średnich prędkościach pobierania danych Play oraz Orange zajęli ex aequo drugie miejsce.

W sierpniowym zestawieniu sieci LTE nieuwzględniającym wyników testów wykonanych w roamingu krajowym pierwsze miejsce zajmuje Play, a T-Mobile jest na drugiej pozycji.

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: