Sprawdziłem wynajem smartfonów w PHOX.PL

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0
Sprawdziłem wynajem smartfonów PHOX

Advertisement

PHOX to nowy startup oferujący możliwość wynajmu nowych i używanych smartfonów. Oferta ma skusić użytkowników większą elastycznością niż zwykły zakup na raty. PHOX zgłosił się do mnie z propozycją, abym przetestował jego usługę przechodząc cały proces, jak klient z ulicy, bez specjalnego traktowania. Zamiast dostarczać nam wyselekcjonowany produkt sam wynająłem telefon korzystając z prywatnego adresu e-mail i zapłaciłem za niego jak każdy kto chce z tej usługi skorzystać. To jest moja relacja z przebiegu tego procesu. Najpierw jednak garść informacji o firmie PHOX i jej ofercie.

Czym jest PHOX?

PHOX jest marką należącą do polskiej firmy 4RE. Za finansowanie odpowiada Monte Capital – brazylijski fundusz inwestycyjny, a partnerzy, którzy nawiązali współpracę z marką PHOX to Digital Care, TransactionLink, Aion Bank, PayU, InPost i Plus.

TransactionLink odpowiada za proces weryfikacji tożsamości za pomocą rachunku bankowego. Weryfikację zdolności płatniczej przeprowadza Aion Bank, a same płatności obsługuje PayU. InPost realizuje dostarczenie telefonu do klienta. PHOX jest operatorem wirtualnym w sieci Plus z własną nieskomplikowaną ofertą 2 taryf. Ja sprawdziłem proces wynajmu samego odnowionego (używanego) telefonu, bez karty SIM.

Sprawdziłem wynajem smartfonów PHOX

Koszt wynajmu telefonu

Koszty wynajmu telefonu zależą od okresu jego użytkowania. Ja zdecydowałem się na najwyższy model iPhone’a, który był dostępny jako telefon odnowiony, czyli wcześniej już używany. Chciałem sprawdzić w jakim stanie otrzymam urządzenie, które nie jest nowe. Najwyższym dostępnym modelem okazał się Apple iPhone 12 Pro Max 256GB za 209 zł miesięcznie.

Obecnie ten model telefonu kosztuje około 4489 zł – taka wartość widnieje w umowie dostarczonej przez PHOX. Oznacza to, że po 21 miesiącach zapłacimy za wynajem mniej więcej tyle i kosztowałby nas zakup urządzenia na własność. Domyślna umowa najmu w PHOX jest sporządzana na okres 36 miesięcy. Jest ona gwarancją dla klienta, że w tym okresie koszty najmu się nie zmienią. Wynajmowanie telefonu przez pełen okres umowy, czyli przez trzy lata, kosztowałoby nas w sumie 7524 zł, a więc o 3035 zł więcej niż zakup urządzenia na własność. Pamiętajmy jednak, że średni koszt naprawy iPhona w autoryzowanym serwisie to około 1500 zł, a tutaj 3 takie naprawy (i to bez limitu kwotowego) w ciągu 3 lat mamy wliczone w cenę.

Sprawdziłem wynajem smartfonów PHOX

Zalety wynajmu telefonu w PHOX

To co ma przyciągnąć klientów do wynajmu telefonów, to przejęcie przez PHOX ryzyka i zmartwień klienta. PHOX gwarantuje stałą cenę przez 36 miesięcy i nie ma minimalnego czasu wynajmu wymaganego od użytkownika – można zrezygnować w każdej chwili. Ja w ramach testu zrezygnowałem jeszcze w trakcie trwania pierwszego okresu rozliczeniowego. Dodatkowo w ramach umowy raz w roku PHOX zobowiązuje się dokonać jednej naprawy telefonu bez limitu kosztów naprawy. Po roku usługa się odnawia i można ponownie z niej skorzystać. Jest również wliczona w cenę wynajmu i nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

W praktyce nie tylko oznacza to, że klient nie musi decydować się na zakup płacąc z góry, ale może też zrezygnować z wynajmu, gdy uzna, że tego modelu telefonu już nie potrzebuje albo zechce szybko zredukować swoje miesięczne wydatki. Zakup na raty takiej opcji nie daje. O sumarycznych kosztach wynajmu ostatecznie decyduje czas przez jaki wynajmujemy telefon. W moim wypadku to 209 zł za pierwszy miesiąc i 149 zł za profesjonalne czyszczenie pamięci telefonu po zwrocie, czyli razem 358 zł.

Moje doświadczenia związane z wynajmem telefonu w PHOX

Cały proces wynajmu jest zautomatyzowany. Wszystko można załatwić przez internet. Nie przychodzi do nas kurier z papierową wersją umowy, którą mielibyśmy podpisać. Nie trzeba też przesyłać zdjęć dokumentów, np. dowodu osobistego.

W zamian trzeba wyrazić na stronie internetowej aż 10 różnych zgód. Podajemy numer PESEL i wybieramy czy chcemy sam telefon, czy razem z umową operatora. Kolejnym krokiem jest zalogowanie się do swojego banku i udzielenie dostępu w celu weryfikacji tożsamości, informacji o rachunku i listy transakcji.

Następnie przesyłamy serię i numer dowodu osobistego oraz termin wydania i datę ważności dokumentu, a także adres zamieszkania. Potem wybieramy sposób dostawy: paczkomat lub kurier Inpost. Obie opcje są darmowe. Ja skorzystałem z paczkomatu.

Sprawdziłem wynajem smartfonów PHOX

Dalej podajemy główne źródło dochodu, miesięczny dochód netto oraz miesięczne stałe wydatki do weryfikacji zdolności płatniczej. W źródłach dochodu są dostępne takie opcje jak: umowa o dzieło, umowa zlecenia, kontrakt managerski, student lub osoba ucząca się, renta, umowa o pracę.

Po sprawdzeniu wiarygodności płatniczej akceptujemy dokumenty umowy.

Zbliżając się do końca podajemy jeszcze dane karty płatniczej w systemie PayU i płacimy pierwszą opłatę miesięczną za najem telefonu. Na koniec otrzymujemy podsumowanie z numerem zamówienia.

Cały proces nie wymaga od nas założenia konta w PHOX, ale dane przesłane na nasz adres e-mail dają możliwość założenia takiego konta. Na maila otrzymujemy też podsumowanie wszystkich informacji.

Tu pojawia się pierwsza uwaga. PHOX zapewnia, że dostarcza telefony w 48 godzin. W moim wypadku zamawiałem telefon w czwartek, a system informował, że iPhone zostanie dostarczony do paczkomatu w sobotę. Ostatecznie telefon został wysłany w poniedziałek i doszedł we wtorek – z dwudniowym opóźnieniem.

 

Sprawdziłem wynajem smartfonów PHOX

Sprawdziłem wynajem smartfonów PHOX

Sprawdziłem wynajem smartfonów PHOX

Sprawdziłem wynajem smartfonów PHOX

Jak wyglądał odnowiony iPhone, który otrzymałem?

Zamówiony telefon został dostarczony w firmowym, ochronnym pudełku PHOX, wewnątrz którego było zastępcze pudełko z telefonem. Oprócz telefonu w zestawie znajdował się przyrząd do wysuwania tacki SIM, zastępczy kabel lightning, a także silikonowe etui ochronne na telefon. Smartfon miał również naklejoną folię ochronną na ekran.

iPhone 12 Pro Max wyglądał jak nowy smartfon. Nie dopatrzyłem się żadnych zarysowań na metalowej ramie ani z tyłu obudowy. Możecie to samodzielnie ocenić oglądając moje zdjęcia i wideo pokazujące proces zakupu i rozpakowanie pudełka. Wybierając odnowiony smartfon nie straciłem nic poza oryginalnym opakowaniem i znajdujących się w nim oryginalnych akcesoriów.

Po skonfigurowaniu telefonu sprawdziłem kondycję baterii w ustawieniach, która wynosiła 86% pełnej pojemności ogniwa, czyli trochę powyżej minimalnego deklarowanego przez PHOX poziomu 85%. Telefon nie był już objęty gwarancją Apple, ale w tym wypadku nie ma większego znaczenia, bo naprawy i gwarancję realizuje sam PHOX.

PHOX zapewnia, że wysyłając odnowione smartfony przeprowadza 33 testy dotyczące wszystkich newralgicznych elementów telefonu, aby upewnić się, że wszystko jest z nim w porządku. Ja nie dopatrzyłem się wad w swoim egzemplarzu.

Sprawdziłem wynajem smartfonów PHOX

Sprawdziłem wynajem smartfonów PHOX

Sprawdziłem wynajem smartfonów PHOX

Sprawdziłem wynajem smartfonów PHOX

Proces rezygnacji i zwrotu telefonu do PHOX

Aby zrezygnować z telefonu, należy zadzwonić pod wskazany na stronie PHOX numer i porozmawiać z konsultantem, który przyjmie żądanie rezygnacji i wprowadzi je do systemu, a następnie skontaktuje się za pomocą e-maila.

Następnego dnia, w piątek dostałem drogą mailową zapytanie co jest powodem rezygnacji i czy jest szansa abym zmienił decyzję. Po wyjaśnieniu, że na pewno nie zmienię zdania, po upływie dwóch dni otrzymałem kod na zwrot paczki w paczkomacie. Po jego wprowadzeniu na ekranie paczkomatu skrytka otworzyła się i w ten sposób zwróciłem telefon do PHOX. Zwrot telefonu wiąże się z dodatkową opłatą za czyszczenie pamięci wynoszącą 149 zł. Sama wysyłka jest bezpłatna.

Podsumowanie mojej przygody z PHOX

Proces wynajmu i zwrotu telefonu z PHOX oceniam pozytywnie. Korzystanie z paczkomatu jest wygodne, bo sam decyduję, kiedy mam czas i ochotę odebrać czy nadać przesyłkę. Jeśli ktoś woli skorzystać z kuriera ma taką możliwość. W moim wypadku proces wynajmu odbył się całkowicie automatycznie, a proces zwrotu wymagał krótkiej rozmowy z konsultantem i odpisania na jednego e-maila. Szkoda, że tej rozmowy nie da się zastąpić np. chatem na stronie. Wybrany przeze mnie odnowiony telefon wyglądał jak nowy, był jedynie pozbawiony oryginalnego opakowania i akcesoriów, które zostały zastąpione zamiennikami.

Chociaż z powodu dni wolnych nie wszystkie obiecywane terminy zostały dotrzymane, to cały proces odbywał się b. sprawnie.

W sieci można spotkać się z krytyką, że wynajem nie ma sensu, bo wychodzi drożej niż zakup urządzenia. Dla kogoś gotowego na zakup może być to prawdą. Jednak w wynajmie oszczędność nie jest głównym argumentem. Podobnie jak w przypadku wynajmu mieszkania, kluczowe korzyści wynikają z elastyczności i mniejszego zaangażowania finansowego na start.

W razie awarii raz w roku możemy skorzystać z darmowej naprawy telefonu bez limitu kosztów. O ile zakupy na raty są na rynku szeroko dostępne, to najczęściej nie umożliwiają one wycofania się z nich w dowolnym momencie. To jest główna zaleta oferty PHOX.

To materiał sponsorowany - powstał na zlecenie firmy PHOX.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: