Sprawdziliśmy mocnego laptopa z 16 calowym ekranem – duży może więcej

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0
Sprawdziliśmy mocnego laptopa z 16 calowym ekranem – duży może więcej

Małe laptopy są bardzo wygodne, ale do wielogodzinnej pracy pełnowymiarowa klawiatura z blokiem numerycznym i duży wyświetlacz są po prostu lepsze. Z takiego założenia wyszedł Huawei projektując swój MateBook D 16. Używałem najnowszą odsłonę tego komputera i mogę potwierdzić, że duży laptop może zdecydowanie więcej. I wciąż mieści się w standardowym plecaku.

Sprawdziliśmy mocnego laptopa z 16 calowym ekranem – duży może więcej

Przede wszystkim wygoda

Przyzwyczajony do wygodnego stanowiska przy biurku, za każdym razem, gdy jechałem w delegację i miałem przez wiele godzin pracować na małym laptopie, czułem się niezbyt komfortowo. Mały ekran, niewygodna klawiatura oraz niewielki touchpad niepotrzebnie wydłużają wykonywanie zadań.

Dlatego doceniam wysoki komfort pracy na laptopie Huawei MateBook D 16 2024. Pełnowymiarowa klawiatura z blokiem numerycznym nie ogranicza w żaden sposób szybkości mojego pisania i wprowadzania danych. W najlepiej wyposażonej opcji MateBook D 16 ma dodatkowo podświetlane klawisze, co czyni klawiaturę czytelną niezależnie od warunków otoczenia.

Odpowiednio duży jest również touchpad. Pozwala mi na precyzyjne przesuwanie kursora, gdy sytuacja nie mogę skorzystać z myszki, a to w podróży zdarza się bardzo często.

Ekran stworzony do pracy

Jak sama nazwa wskazuje, MateBook D 16 ma 16-calowy wyświetlacz. Duży ekran jest dla mnie wygodniejszy w każdym rodzaju pracy. Pozwala wyświetlić większe litery w edytorze tekstu, więcej komórek w arkuszu kalkulacyjnym, więcej palet narzędzi w programach graficznych. Ułatwia wszystko - od pisania, po edycję zdjęć i wideo. Huawei celowo wykorzystał w MateBooku proporcje 16:10, aby więcej informacji zmieściło się na ekranie w pionie. Oznacza to więcej wyświetlanej treści w dokumencie i na stronie WWW bez konieczności przewijania. To automatycznie czyni moją pracę bardziej wydajną.

Sprawdziliśmy mocnego laptopa z 16 calowym ekranem – duży może więcej

Kolejną cechą ekranu, którą doceniam w najnowszym modelu laptopa Huawei (nie było jej w starszych odsłonach) jest możliwość otworzenia go o 180 stopni i położenie na płasko na stole. Takie ustawienie umożliwia pracę również na stojąco, przy niewysokim stole, patrząc na laptop z góry – na przykład podczas prowadzenia prezentacji. Inny sposób, w który wykorzystuję możliwość otworzenia MateBook D 16 o 180 stopni to postawienie go niemal do pionu z dodatkową, zewnętrzną klawiaturą, co pozwoli umieścić wyświetlacz na poziomie moich oczu, gdy siedzę przy biurku.

Doceniam również MateBooka D 16 2024 za jakość wyświetlanego obrazu. Pozwala nie tylko wykonywać pracę biurową, ale również edytować zdjęcia zrobione w formacie RAW. Jasność ekranu jest na tyle wysoka, że obraz był komfortowo czytelny w każdych warunkach, w których korzystałem z laptopa.

Drobne, ale istotne

Drobnym elementem, który osobiście bardzo doceniłem w testach, był czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania. Zapewnia bezpieczeństwo plików i serwisów, do których jestem zalogowany w przeglądarce i jednocześnie przyspiesza uruchamianie i logowanie. Odcisk palca jest czytany już w momencie pierwszego wciśnięcia, gdy komputer nie jest jeszcze włączony i automatycznie loguje mnie wprost do pulpitu Windows. Wygodniej się po prostu nie da.

W pracy doceniam również pełnowymiarowe gniazda, pozwalające podłączyć rzutnik, telewizor, dysk zewnętrzny, mikrofon lub słuchawki i inne akcesoria bez konieczności noszenia przy sobie przejściówek.

Sprawdziliśmy mocnego laptopa z 16 calowym ekranem – duży może więcej

Moc daje radę

Huawei MateBook D 16 2024 jest dostępny w czterech konfiguracjach. Najmocniejsza, z której sam korzystałem, jest wyposażona w procesor Intel i9-13900H, 16 GB RAM oraz 1 TB dysk SSD. Ten 14 rdzeniowy procesor pozwala mi wykonać dowolną pracę w podróży. Nawet obróbka zdjęć w wysokiej rozdzielczości i montaż wideo w 4K z nałożonymi efektami nie jest dla tego komputera wyzwaniem. To ważne, bo laptop obecnie nie powinien słabszy od mocnej stacji roboczej w domu i w biurze.

Sprawdziliśmy mocnego laptopa z 16 calowym ekranem – duży może więcej

To nie jest tzw. cegła

Testowy Huawei to 16 calowy ekran w obudowie 15,6-calowego laptopa. Stało się to możliwe dzięki maksymalnemu zmniejszeniu ramek wokół ekranu. W efekcie 90% obudowy to wielkość samego wyświetlacza, a ramki mają zaledwie 4,6 mm grubości.

Dla mnie najważniejsze jest to, że Huawei MateBook D 16 2024 mieści się do każdego mojego plecaka z kieszenią na laptopa. Konstrukcja MateBooka daje mi większy komfort pracy pomimo zachowania tych samych rozmiarów, co w laptopach z mniejszym wyświetlaczem, ale szerszymi ramkami.

Inną cechą powiązaną z mobilnością jest ładowarka z kablem USB C. Oznacza to, że na wyjazdy nie muszę zabierać osobno ładowarki do komputera i telefonu. Wystarczy tylko jedna z uniwersalną wtyczką, która naładuje każde moje urządzenie. Możliwe jest także podładowanie akumulatora komputera z powerbanku.

Będą to jednak rzadkie sytuacje, bo laptop Huawei długo działa na baterii, co również przydaje się w podróży. Najbogatsza wersja, którą testowałem, pozwala na 10 godzin pracy z aktywnym WiFi i jasnością ekranu ustawioną na 50%. Pozwoli to w większości przypadków na cały dzień roboczy poza domem czy biurem.

MateBook D 16 ma jeszcze jedną zaletę, która bardzo poprawia mój komfort korzystania z tego komputera – bardzo dobry zasięg sieci WiFi dzięki specjalnej antenie Metaline opracowanej przez Huawei. W wielu sytuacjach, w których mój smartfon i tablet nie są już w stanie nawiązać stabilnego połączenia z WiFi, komputer Huawei łączy się z siecią bez problemów. Przydaje się to we wszystkich miejscach, gdzie są punkty dostępowe WiFi – w hotelach, kawiarniach, na lotniskach i dużych konferencjach.

Sprawdziliśmy mocnego laptopa z 16 calowym ekranem – duży może więcej

Rozrywka

Oglądanie filmów i seriali na 16 calowym ekranie laptopa Huawei MateBook D 16 2024 to przyjemność. Dobre odwzorowanie kolorów i wysoka jasność przydają się nie tylko podczas pracy, ale również podczas wypoczynku. Wyjście HDMI umożliwia podłączenie laptopa do telewizora, a tradycyjne gniazdo mini jack ułatwia podłączenie słuchawek lub zewnętrznych głośników.

Chociaż laptop Huawei nie jest komputerem adresowanym do graczy, to wiele tytułów będzie na tym komputerze (zwłaszcza w najmocniejszej wersji) działać bez problemów.

Jest promocja

Doceniam to, że Huawei MateBook D 16 2024 daje mi pełen komfort podczas używania, oferując 16 calowy ekran i pełnowymiarową klawiaturę. Jednocześnie, dzięki maksymalnemu wykorzystaniu przestrzeni w obudowie nie jest większy od standardowych laptopów 15,6-calowych. Mieści się w każdy standardowy plecak z kieszenią na komputer.

Myślę, że każdy znajdzie wersję odpowiednią dla swoich potrzeb, bo MateBook D 16 2024 jest oferowany w pięciu edycjach:

  • Intel Core i5-12450H / 8 GB RAM / 512 GB ROM za 3299 zł (wyłącznie na huawei.pl),
  • Intel Core i5-12450H / 16 GB RAM / 512 GB ROM za 3799 zł,
  • Intel Core i5-12450H / 16 GB RAM / 1 TB ROM za 4099 zł (u wybranych operatorów),
  • Intel Core i5-13420H / 16 GB RAM / 1 TB ROM za 4299 zł,
  • Intel Core i9-13900H / 16 GB RAM / 1 TB ROM za 5699 zł.

Do 18 lutego 2024 r. laptopy można kupić w specjalnej ofercie premierowej, w ramach której nabywający otrzymają rabat w wysokości od -300 zł do -400 zł oraz pakiet Microsoft 365 Family na 1 rok w prezencie.

Polecamy zapoznać się z ofertą na stronie Huawei.pl

To materiał sponsorowany - powstał na zlecenie firmy Huawei.

Sprawdziliśmy mocnego laptopa z 16 calowym ekranem – duży może więcej

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: