Sprzedaż smartfonów w Europie najniższa od 2012 r. - może już się nie podnieść

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Sprzedaż smartfonów w Europie najniższa od 2012 r. - to może być nowy standard

Sprzedaż smartfonów w Europie spadła w II kw. 2023 r. o 12% r/r osiągając najniższy poziom od 2012 roku. Rosja jest jedynym dużym rynkiem, który odnotował wzrost o 4% r/r.

Sprzedaż OPPO spadła o 51% r/r, na co wpływ miały kwestie patentowe i trudne warunki rynkowe.

Europa Zachodnia spadła o 14% r/r w ciągu kwartału, podczas gdy Europa Wschodnia ograniczyła swój spadek do 8% r/r. Wszystkie główne kraje europejskie osiągnęły słabe wyniki w drugim kwartale 2023 r., z wyjątkiem Rosji, która odnotowała 4% wzrost rok do roku. Wynikało to jednak przede wszystkim z niższych dostaw w II kwartale 2022 r. - pierwszym pełnym kwartale po inwazji Rosji na Ukrainę i wynikających z niej sankcjach oraz wycofaniu się z rynku czołowych graczy na rynku smartfonów.

realme wzrosło o 12% rok do roku, głównie dzięki Rosji, która odpowiadała za 55% dostaw marki w regionie. W Rosji realme skorzystało na wyjściu z rynku Samsunga i Apple, co pozwoliło firmie wypełnić pustkę pozostawioną przez te czołowe firmy. Ponadto realme utrzymuje się na drugiej pozycji w Rosji przez pięć kwartałów z rzędu i zmniejsza lukę w stosunku do lidera rynku Xiaomi.

HONOR odnotował 9% wzrost rok do roku w ciągu kwartału ze względu na efekt bazy i trwającą ekspansję poza Chinami.

Komentując perspektywy rynkowe, zastępca dyrektora z Counterpoint Jan Stryjak skomentował: "Jest mało prawdopodobne, aby rynek w pełni się ożywił w tym roku, a dostawy smartfonów w 2023 roku będą niższe niż w 2022 roku. Chociaż częściowo winne są za to warunki ekonomiczne, zmieniają się również zachowania zakupowe konsumentów, co sugeruje, że niższy poziom sprzedaży wyznaczy nowy punkt odniesienia.”

Styjak ocenia, że dobrze sprzedawać się będą nowe iPhony i najdroższe Samsungi.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: