Stanowisko NOM wobec fakturowania połączeń międzystrefowych

Newsy
Żródło: NOM
Opinie: 4

Aspekty podatkowe fakturowania przez TP S.A. usług Niezależnego Operatora Międzystrefowego Sp. z o.o.

W związku z prowadzoną przez TP S.A. kampanią medialną dotyczącą fakturowania usług międzystrefowych informujemy, iż Niezależny Operator Międzystrefowy Sp. z o.o. wystąpił do właściwego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14 ordynacji podatkowej z prośbą o wydanie wiążącej interpretacji w zakresie stosowania przepisów podatkowych w sprawie zasad fakturowania usług międzystrefowych.
Podstawą dla interpretacji było precyzyjne opisanie stanu faktycznego wynikającego z decyzji Prezesa URT.

W przekazanej odpowiedzi Urząd Skarbowy potwierdził, że zasady fakturowania potwierdzone w decyzji Prezesa URT do stosowania we współpracy pomiędzy TP S.A. i NOM Sp. z o.o. są w pełni zgodne z przepisami podatkowymi.

NOM Sp. z o.o. otrzymał informację, iż Ministerstwo Finansów skierowało do Zarządu TP S.A. pismo w sprawie dokumentowania rozliczeń usług świadczonych przez operatorów międzystrefowych będące odpowiedzią na pismo TP S.A.
Treść tego pisma może być myląca w odniesieniu do sytuacji NOM Sp. z o.o.

Wyjaśniamy w związku z tym, iż:

1. Jest to nieformalny dokument nie zawierający podstawy prawnej, w związku z czym nie może być traktowany jako uprawniona wykładnia prawna,

2. Kompleksową analizę treści pisma można przeprowadzić jedynie analizując jednocześnie zapytanie Ministerstwa Łączności,

3. Stan faktyczny opisany w tym piśmie nie przystaje do sytuacji NOM Sp. z o.o., ponieważ:

- z treści pisma wynika, że analizie poddana jest sytuacja, w której nie mamy do czynienia z nabyciem usługi przez TP SA, tymczasem na podstawie decyzji Prezesa URT, TP S.A. kupuje usługi międzystrefowe od NOM Sp. z o.o. i następnie sprzedaje jako usługę telefoniczną swoim abonentom,
- pismo nie zawiera jakichkolwiek odniesień do treści i znaczenia decyzji Prezesa URT zastępującej umowę pomiędzy NOM i TP S.A.

4. Dla rozliczeń podatkowych wiążące są przepisy podatkowe, których Minister Łączności ani Prezes URT w żaden sposób nie zmienia, a jedynie powtarza zasady fakturowania określone w ustawie VAT i rozporządzeniach wykonawczych.


NOM Sp. z o.o. skierował do TP S.A. pismo protestujące przeciwko kampanii dezinformacji prowadzonej przez TP S.A. w kontekście rzekomych nieprawidłowości podatkowych związanych z realizacją decyzji Prezesa URT.

Ponownie podkreślamy, iż żadne nieprawidłowości w tym zakresie nie mają miejsca.
Kwoty, które winny być wykazane na rachunkach TP S.A. z tytułu połączeń realizowanych poprzez NOM Sp. z o.o., mogą być traktowane jako koszt uzyskania przychodu abonenta a podatek VAT naliczony podlega odliczeniu.

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  alex pisze: 2001-08-02 23:31
  Musze powiedzieć, że TP SA robi straszne zamieszanie! Ja jestem w abonentem IDEI (czyli de facto TP SA i FT) i jakos tam normalnie wszystkie uslugi (polaczenia, SMS) wykonane np. za granica, CZYLI ZA POSREDNICTWEM innej sieci, są umieszczane na fakturze i IDEA normalnie pobiera za te uslugi kase... wszystko byloby zgodne, gdyby nie fakt, ze IDEA sobie ściąga 15% marży... (i VAT od marży- w sumie ~18,3%).Tak samo jest z PLUSEM i ERĄ, czemu tam nie ma problemu z Urzędami Skarbowymi??? Ja jestem tylko 17latkiem więc jak znajdzie się jakiś mądry prawnik lub ekonomista, to bardzo proszę o wytłumaczenie mi tego! Z góry dzięki :)
  0
 • Users Avatars Mini
  marcin pisze: 2001-08-03 03:16
  do alex: poczekaj dorośniesz, zgłupiejesz... ;-)))
  0
 • Users Avatars Mini
  wojtas18 pisze: 2001-08-03 03:42
  alex: masz racje. ale IMO zamieszanie to wywolal minister lacznosci ktory wydal rozporzadzenie nie przedstawiajac odpowiedniej podstawy prawnej.
  0
 • Users Avatars Mini
  Algonkin pisze: 2001-08-03 13:08
  wojtas18: Masz rację, zasady rozliczeń powinny być podane jasno, aby żadna strona nie miała wątpliwości jak postąpić. Tymczasem co instytucja, to inna interpretacja. A sprawa wygląda tak, że abonenci mają umowę ze swoim operatorem. I przez jego łącze korzystają z usług innego operatora. Tak więc prawdziwe jest stanowisko NOM, natomiast interpretacje, na których opiera się TP SA (oczywiście korzystniejsze dla niej) wydają się być pochopnie wydane. Niemniej, opierając się na nich, można zignorować niepoparte żadną podstawą prawną pismo byłego ministra łączności. Najgorsze jest to, że dano TPSA podstawy do takiego stanowiska w pełnym majestacie prawa. Znów działanie skierowane przeciw konkurencji. Nawiązując do mojej wypowiedzi w wątku o stanowisku TPSA - mówiąc, że takie jest prawo - miałem na myśli, że dano im do dyspozycji taką podstawę prawną. A w jej świetle wszystko wygląda tak, jak chce TPSA, Ech, wymiotować się chce. Pzdr, Algonkin
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: