Stanowisko TP S.A. w sprawie fakturowania połączeń międzystrefowych

Newsy
Żródło: TP S.A.
Opinie: 6

Telekomunikacja Polska S.A. nie może umieszczać na swoich fakturach VAT usług innych operatorów, ponieważ narazi tym samym swoich klientów na naruszenie przepisów podatkowych i poważne konsekwencje karno - skarbowe. Opinię TP S.A.  w tej sprawie podziela Ministerstwo Finansów.

Minister Łączności w dniu 3.10 2000 r. wydał rozporządzenie, w którym narzucił TP S.A. obowiązek umieszczania na fakturach VAT usług innych operatorów. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji w swojej decyzji dotyczącej tej samej sprawy powołał się na rozporządzenie Ministra Łączności. Rozporządzenie to w zakresie fakturowania zostało wydane bez podstawy prawnej, a więc nie może być wiążące dla rozliczeń podatkowych Spółki oraz jej abonentów, płatników VAT. Gdyby TP SA zdecydowała się na taki sposób rozliczeń naraziła by  swoich klientów na bardzo poważne straty finansowe i konsekwencje karno - skarbowe.
Zgodnie z prawem poprawnie sporządzona faktura VAT może zawierać tylko wartości dotyczące usług wytworzonych i świadczonych przez podmiot wystawiający fakturę - sprzedawcę. Poprawne wypełnienie faktury VAT gwarantuje możliwość odliczenia przez podmioty gospodarcze podatku VAT. Jeśli faktura wystawiona jest błędnie, to podmioty gospodarcze takiej możliwości nie mają. Dodatkowo błędna faktura VAT może być zakwestionowana jako dowód księgowy (nasz klient, płatnik VAT nie odliczy tego podatku  z całej faktury, także naliczanego od usług TP S.A.) Ponadto nie zostanie również zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.
Telekomunikacja Polska S.A. aby uchronić swoich klientów przed poważnymi konsekwencjami wielokrotnie zwracała uwagę, na konflikt pomiędzy decyzjami Ministerstwa Łączności i Urzędu Regulacji Telekomunikacji  w kwestii fakturowania usług, a prawem podatkowym. Obawy TP S.A. z tym związane w swoich stanowiskach potwierdził zarówno właściwy dla TP S.A. Urząd Skarbowy, jak również Ministerstwo Finansów. Decyzje Ministra Łączności oraz Prezesa URT postawiły przed spółką dylemat - wykonać  je narażając klientów i TP S.A. na starty finansowe, czy postępować zgodnie z prawem.

Opinie:

Opinie archiwalne (6):

Komentuj

Komentarze / 6

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  marcin pisze: 2001-08-02 17:53
  no to juz wiadomo dlaczego zlikwidowano MŁ, skoro do ono wydało deyczję dla telepsy, która to z niej nie chce się wywiązać, no więc teraz mogą sobie znowu w hu.a leciec
  0
 • Users Avatars Mini
  Gadek pisze: 2001-08-02 22:28
  Od kiedy to Telekomuna tak sie troszczy o swoich klientow?????? Czyzby czula konkurencje na plecach? I dobrze ja i tak krece 1044
  0
 • Users Avatars Mini
  Raf pisze: 2001-08-03 00:50
  TPSA ŁŻE!
  0
 • Users Avatars Mini
  Algonkin pisze: 2001-08-03 12:53
  Raf: W tym przypadku TP SA nie łże. Takie jest prawo - tym razem na ich korzyść. Zawiniła znów tak zwana "władza". Odpowiednie przepisy nie zostały na czas wydane i nikt się z tym nie kapi. Efekt - ten stan działa na korzyść TP SA, bo firmy chcąc uniknąć kłopotów będą dzwoniły przez 1033. Ludziom prywatnym jest to raczej obojętne. Pytanie tylko, dlaczego taka sytuacja powstała. Przecież o problemach z fakturowaniem była oficjalnie mowa już przed 1 lipca. Głupota, brak kompetencji, czy co innego ... ? Pzdr, Algonkin
  0
 • Users Avatars Mini
  Honza pisze: 2001-08-04 11:08
  Proponuję: zapomnijmy wszyscy, że istnieje prefix tpsa-y i używajmy tylko i wyłącznie NOM 1044 oraz Netia1 1055 !!!! A jaki ma tpsa bo zapomniałem i wszystkim to radzę !!!!!! ZAPOMNIJCIE TEN PREFIX !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  wojtas18 pisze: 2001-08-05 20:55
  hihi wlasnie dzwonilem do Olsztyna - przez 1044 bylo bip bip bip, i musialem zadzwonic przez 1033.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: