W najbliższych miesiącach PLAY mocno uderzy w Orange i Grupę CP

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
W najbliższych miesiącach PLAY mocno uderzy w Orange i Grupę CP

Jean Marc Harion, szef PLAY, odpowiadał dziś na pytania polskich dziennikarzy dotyczące wyników swojej firmy, aktualnej sytuacji rynkowej i planów na ten roku.

Głównym tematem spotkania na razie nie było przejęcie UPC, bo prezes przypomniał na wstępie, że finalizacja transakcji jest zaplanowana na 1-4 kwietnia. Z tego co jednak mówił szef PLAY już dziś, wynika, że od dłuższego czasu w PLAY trwają  zaawansowane prace nad wprowadzeniem nowych ofert konwergentnych. Będą one na starcie oznaczane dwiema markami (double branding). Harion na razie nie przewiduje szybkiego rebrandingu UPC na PLAY, bo uważa, że ta marka kablówki bardzo dobrze kojarzy się Polakom z tym, co chce masowo sprzedawać Grupa Iliad, czyli z szybkim, niezawodnym internetem. Na razie PLAY będzie też utrzymywał kooperację z Vectrą, ale w przyszłości raczej taka bliska współpraca nie będzie już miała większego sensu biznesowego.

PLAY planuje „mocne uderzenie” nowych promocji i nowej komunikacji marketingowej. Strategia i komunikacja będzie zauważalnie przesunięta w stronę konwergencji – PLAY przyjmuje więc kurs kolizyjny z Orange i Grupą CP. Raczej nie należy się jednak spodziewać dużych przecen, bo strategia ma na celu "zapewnienie zrównoważonego wzrostu EBITDAaL i zwrotu dla wspólnika.”

W raporcie finansowym PLAY tak opisuje swoją nową strategię po przejęciu UPC: Wdrożenie strategii oparte będzie na trzech filarach: konwergencji usług mobilnych (t.j. świadczenia wszystkich usług głosowych, szerokopasmowych i telewizyjnych za pośrednictwem jednej mobilnej platformy technologicznej), cyfryzacji wprowadzanej w celu ustabilizowania i obniżania kosztów, a także w celu zwiększenia wygody klienta oraz kontynuacji efektywnego kosztowo rozwoju nowoczesnej sieci komórkowej Grupy o wysokiej przepustowości, która jest projektowana w celu obsługi rosnącego transferu danych.

PLAY zapłaci za UPC 7 mld zł. Na podstawie danych finansowych za rok 2020, łączne przychody Play i UPC Polska wynoszą 9 mld zł a łączna EBITDAaL 3,1 mld zł.

Jean Marc Harion w czasie spotkania żalił się na ślamazarne udostępnianie polskim operatorom nowych zakresów częstotliwości. Harion uważa, że nowe zakresy są bardzo ważne także ze względu na bezpieczeństwo obywateli. Prezes PLAY podkreślił również wagę bliskiej współpracy operatorów przy budowie kolejnych nadajników. Ta współpraca powinna być bardzo bliska, co pozwoli w przypadku zagrożeń na bardziej niezawodne działanie sieci komórkowej. Będzie to też miało swoje zalety w postaci ograniczenia kosztów budowy i wpływu na krajobraz. Prezes PLAY wspomniał, że obecnie w Ukrainie operatorzy udostępnili sobie wzajemnie stacje bazowe, co pozwala na w miarę niezakłócone działanie sieci komórkowej. Nota bene Grupa Iliad przekazała dla ukraińskich operatorów sprzęt telekomunikacyjny o wartości 2.5 mln euro. Nowe częstotliwości są potrzebne w Polsce także po to, aby już teraz odciążyć sieć LTE, bo część klientów już ma smartfony pozwalające na korzystanie z 5G. Wzrost ilości przesyłanych danych w PLAY jest bardzo dynamiczny:

  • 1 EB – 2019
  • 1.5EB – 2020
  • 2 EB - 2021

PLAY w zeszłym roku sam wybudował 967 nowych nadajników. Operator prowadzi także modernizację sieci do standardu 5G działającego na obecnych zasobach częstotliwości 2100 MHz w modelu dynamicznego współdzielenia częstotliwości (5G Legacy). 2954 stacji bazowych zlokalizowanych w kilkuset miastach we wszystkich 16 województwach do końca roku 2021 obsługiwało standard 5G Legacy i w efekcie 37,75 % populacji Polski znalazło się w zasięgu tej najnowszej technologii.

 

Szef PLAY powiedział, że nie ma żadnych nowych informacji, kiedy wystartuje opóźniona o 2 lata aukcja na częstotliwości 3,4-3,6 GHz (pasmo C). Na razie PLAY buduje nowe nadajniki wykorzystując sprzęt Huawei. Prezes powiedział, że w aktualnym projekcie ustawy nie ma zapisów o zakazie korzystania ze sprzętu chińskiego dostawcy. Ostateczne decyzje w P4 będą podejmowane jak będą znane ostateczne przepisy i zasady regulujące 5G w naszym kraju.

 

Prezes pochwalił się także pierwszymi pozytywnymi efektami współpracy w Grupie Iliad. PLAY mniej płaci za roaming we Francji i we Włoszech. Spółki w grupie mają też dostęp do tańszych kredytów.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: