TVN Grupa Discovery testuje Studio XR

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
TVN Grupa Discovery z innowacyjnym wirtualnym studiem telewizyjnym

TVN Grupa Discovery we współpracy z Wizja Multimedia uruchomiła Studio XR. To telewizyjne studio wirtualne, działające w technologii rozszerzonej rzeczywistości (extended reality).

Technologia XR umożliwia przeniesienie produkcji wideo do przestrzeni całkowicie wirtualnej. Możliwe jest też łączenie światów – realnego i cyfrowego – poprzez uzupełnianie i rozszerzanie klasycznej scenografii otoczeniem generowanym komputerowo. Jednym z głównych założeń tego rozwiązania jest pełne wirtualne otoczenie osób umieszczanych w studiu XR.  Aktor czy prezenter widzi co dzieje się wokół niego, dzięki temu naturalnie wchodzi w interakcję z cyfrowym środowiskiem. Wszystko dzieje się od razu, na żywo, w czasie rzeczywistym. Technologia XR wykorzystywana jest już w produkcjach fabularnych.

Scena studia XR zbudowana jest z najwyższej jakości ekranów LED, ustawianych w dowolny kształt. Otoczenie można wyświetlić na ścianach, podłodze i suficie tworząc kompletną scenografię. Zarówno fotorealistyczną - imitującą realną lokację (las, pustynia, miasto, pokój), jak i abstrakcyjne lub niedostępne środowisko (przestrzeń kosmiczna, dno oceanu). Studio XR daje możliwość bezpiecznego i korzystnego budżetowo filmowania scen kaskaderskich (skok z mostu czy pościg samochodowy ulicami miasta). Kilkoma kliknięciami można odtworzyć dowolne warunki atmosferyczne czy oświetleniowe. A wszystko to odbywa się na kilkudziesięciu metrach kwadratowych, w zamkniętym studio produkcyjnym.

Wirtualna scenografia generowana jest za pomocą silników renderujących w czasie rzeczywistym (Unreal). Pozycjonowanie kamer studyjnych w przestrzeni trójwymiarowej umożliwia zmianę perspektywy wyświetlanego obrazu. Oznacza to, że wyświetlana sceneria zawsze będzie wyglądała, jakby naprawdę znajdowała się w tle. Zastosowanie paneli LED pozwala zniwelować wady tradycyjnych rozwiązań (green screen), opartych na kluczowaniu tła o jednolitej barwie. A cyfrowa kalibracja oświetlenia, odwzorowanie optyki kamer i korekcja barw dają efekt bezszwowego łączenia światów.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: