"Pod koniec 2001 r. sprzedaż w greckim sektorze usług telekomunikacyjnych osiągnęła wartość 5 mld EUR, czyli ponad 4% produktu krajowego brutto" - powiedział Christos Verelis, grecki minister transportu i komunikacji. "Do tego trzeba dodać rynek urządzeń, wyposażenia itd. - łącznie 7,5 mld EUR. Ta wielkość wskazuje nie tylko na dynamiczną naturę tego rynku, ale także na szybki wzrost wynikający z jego liberalizacji".
FORTHnet, ostatnio jeden z największych greckich dostawców Internetu, świadczy od niedawna usługi telefonii stacjonarnej. Przedsiębiorstwo to jest obecne na ateńskiej giełdzie papierów wartościowych i cieszy się zainteresowaniem wśród inwestorów. Jest ono partnerem firmy Telecom Italia, z którą wspólnie zarządza Mediterranean Broadband Access ľ przedsięwzięciem typu joint venture (do FORTHnet należy 60% udziałów, do Telecom Italia - 40%). Ta ostatnia spółka ma licencję na świadczenie lokalnych usług dystrybucji sygnału do wielu punktów (local multipoint distribution service - LMDS), umożliwiającą obsługę bezprzewodowych łączy dostępowych ostatniej mili (last mile). FORTHnet świadczy usługi internetowe od 1995 r. W czerwcu 2001 r. FORTHnet uzyskał specjalną licencję zezwalającą na świadczenie usług przesyłania głosu, które wciąż są bardziej lukratywne niż przesyłanie danych. 21 stycznia 2002 r. FORTHnet oficjalnie rozpoczął świadczenie usług przesyłania głosu, przeznaczonych dla firm i użytkowników indywidualnych. Grecki operator obsługuje również połączenia międzynarodowe, międzymiastowe i komórkowe. Według firmy FORTHnet, na razie usługi te przeznaczone są dla klientów instytucjonalnych, ale w pierwszym kwartale 2002 r. usługa będzie dostępna dla wszystkich użytkowników.
Po uzyskaniu licencji FORTHnet dąży do zapewniania usług głosowych przy wykorzystaniu dotychczasowej infrastruktury IP/APM. Planuje świadczenie usług przesyłania głosu w sieci IP (Voice-over-IP - VoIP) dla użytkowników indywidualnych, rozliczanych na podstawie liczby połączeń. Usługa ta będzie oferowana wraz z usługami opłacanymi z góry (pre-paid). Klientom instytucjonalnym operator będzie oferował różne usługi, takie jak "zamknięte grupy użytkowników" (Closed User Group), połączenia międzymiastowe i międzynarodowe oraz usługi dodatkowe. W tej konfiguracji użytkownicy korzystający z technologii H.323 mogą być podłączani bezpośrednio do sieci IP za pośrednictwem łączy dzierżawionych lub bezprzewodowych.
Usługi głosowe są świadczone abonentom FORTHnet zgodnie z postanowieniami umowy partnerskiej z firmą Siemens. Umowa ta obejmuje budowę niezbędnej infrastruktury. Jak podano w informacji prasowej greckiego operatora ľ "Zintegrowane rozwiązanie zaoferowane przez firmę Siemens jest oparte na technologii SURPASS. Obejmuje ono projektowanie, instalację i obsługę projektu oraz zarządzanie nim. W jego ramach są także świadczone usługi doradcze, serwisowe oraz szkoleniowe. Technologia SURPASS umożliwi udostępnianie usług przesyłania głosu i danych za pośrednictwem tych samych łączy (linii dzierżawionych lub bezprzewodowego systemu abonenckiego) oraz usług typu "zamknięte grupy użytkowników" lub sieci wirtualne dla firm".
Jak informuje FORTHnet, użytkownicy indywidualni będą mogli wybrać operatora w usługach głosowych na zasadzie umowy lub kart opłacanych z góry (pre-paid).
"Dla FORTHnet bardzo ważne było zdobycie tak zwanego rozwiązania klasy operatorskiej. Gwarantuje ono wymaganą dostępność i niezawodność przy masowym korzystaniu z usług" - powiedział Athanassios Karanassis, kierownik ds. projektu FORTHnet w firmie Siemens. "To wymaganie od razu wykluczyło rozwiązania producentów wywodzących się z branży związanej z przesyłaniem danych, którzy mieli trudności z zapewnieniem odpowiedniej niezawodności. Nasza oferta umożliwia również świadczenie dodatkowych usług przesyłania głosu i danych. W tym przypadku dostarczyliśmy firmie FORTHnet rozwiązania do świadczenia usług wirtualnego trunkingu i lokalnego przełączania następnej generacji".
Dzięki wirtualnemu trunkingowi FORTHnet może wykorzystywać zalety technologii IP w sieci rdzeniowej i udostępniać usługi przesyłania głosu w klasie operatorskiej. Istotny jest fakt, że opisywane rozwiązanie nie jest tutaj wykorzystywane w warunkach laboratoryjnych, lecz komercyjnie i masowo. Spełnia przy tym wymagania w zakresie jakości i niezawodności. Lokalny przełącznik następnej generacji daje firmie FORTHnet całkowicie nowe możliwości w zakresie dostępu do sieci. Rozwiązanie Siemensa umożliwia świadczenie usług telefonii IP klasy operatorskiej bezpośrednio abonentom, nawet w obszarze dostępu do sieci - i to bez względu na rodzaj sprzętu, za pomocą którego użytkownik uzyskuje ten dostęp.
Aby sprostać tym wymaganiom, FORTHnet wdrożył kilka modułów z oferty produktów do sieci następnej generacji SURPASS firmy Siemens: hiQ9200, hiQ20 i hiQ30.
hiQ stanowi podstawę rozwiązania Siemensa. Umożliwia świadczenie globalnych usług telefonii IP w taki sposób, że przypominają one zwykłe usługi telefoniczne. Bramy nośników (media gateway) hiG1000 łączą elementy tradycyjnej sieci telefonicznej z siecią IP. Bramy INALP H.323 CPE zapewniają abonentom FORTHnet bezpośredni dostęp do usług przesyłania głosu i danych w sieci IP przy wykorzystaniu dotychczas używanego łącza (np. tradycyjnego łącza telefonicznego, ISDN, centrali PBX, komputera osobistego itd.).
Już w pierwszym etapie, dzięki takiej strategii firma FORTHnet wykorzystała swoją sieć IP do świadczenia usług przesyłania głosu, które można rozliczać m.in. na zasadzie płatności z góry (pre-paid). Ponadto, możliwa jest identyfikacja telefonującego przy wykorzystaniu funkcji CLIP (Calling Line Identification Protocol). Użytkownicy, którzy stosują technologię H.323, w razie potrzeby mogą być podłączani bezpośrednio do sieci IP. Ponadto, FORTHnet może oferować usługi IP typu Centrex.
Współpraca partnerska FORTHnet i Siemensa
"Wybraliśmy Siemensa, ponieważ jest aktywny lokalnie, a to gwarantuje nam natychmiastowy dostęp do wymaganych usług, takich jak pomoc techniczna, doradztwo itp." - mówi Nektarios Kokkovas, kierownik w firmie FORTHnet. "Siemens ma także odpowiednią wiedzę do wprowadzenia modyfikacji specyficznych dla naszego kraju, na przykład związanych z obszarem sygnalizowania. Siemens zaoferował wspólną platformę sprzętową do aplikacji VoIP i multimedialnych. Uzyskaliśmy rozwiązanie, które jest indywidualnie dostosowane do naszych potrzeb".
"Nasze rozwiązania są nowoczesne i umożliwiają obsługę sieci następnej generacji. Na przykład, systemy EWSD Siemensa zapewniają najwyższą dostępność i niezawodność na rynku. Dlatego właśnie Siemens jest największym producentem tradycyjnych systemów komutacyjnych" - dodaje Karanassis. "Siemens zastosował te technologie w ofercie SURPASS i to właśnie ta techniczna przewaga nad innymi producentami przekonała FORTHnet".