Światłowód Inwestycje chwali się zieloną pożyczką - podobno pierwszą w Polsce

Newsy
Opinie: 0
Światłowód Inwestycje chwali się zieloną pożyczką - podobno pierwszą w Polsce

Światłowód Inwestycje podpisał z bankami komercyjnymi aneks do umowy konsorcjalnej na siedmioletni kredyt opiewający na kwotę 2,5 mld PLN, wprowadzając do umowy zapisy ESG według Loan Market Association (LMA) Green Loan Principles (GLP), w odniesieniu do finansowanych aktywów.

Jest to pierwsze finansowanie tego typu na rynku hurtowym FTTH (Fiber To The Home) w Polsce. W strukturyzowaniu umowy kredytowej wzięło udział 10 prywatnych instytucji finansowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych – ING Bank Śląski S.A. pełnił rolę koordynatora ds. zrównoważonego rozwoju. Europejski Bank Inwestycyjny uczestniczył w standardowej części finansowania, która nie została dostosowana do GLP LMA.

Według analiz rynkowych średnie zużycie prądu na mieszkańca w przypadku sieci światłowodowej FTTH GPON jest ok. 40% niższe niż w technologii DOCSIS (bazującej na kablach koncentrycznych / miedziowych) – przy założeniu, że szybkość łącza to 50Mbps. Różnica w średnim zużyciu prądu rośnie na korzyść światłowodu wraz ze wzrostem prędkości łącza.

Współwłaścicielami Światłowód Inwestycje są Orange Polska i holenderski fundusz emerytalny APG, które posiadają po 50% udziałów w spółce.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: