Państwowe PGE chce mieć pełny dostęp do wież operatorów komórkowych

Newsy
Żródło: biznesalert.pl
Dodaj opinię
Opinie: 0
Państwowe PGE chce mieć pełny dostęp do wież operatorów komórkowych

Spółka PGE Systemy pracuje nad ujednoliconym systemem łączności dla sektora energetycznego. W rozmowie z serwisem branżowym BiznesAlert.pl Andrzej J. Piotrowski, wiceprezes PGE Systemy, powiedział, że system oparty na technologii LTE450 mógłby zostać uruchomiony na przełomie 2022 i 2023 roku albo wcześniej, jeśli zostanie wykorzystana istniejąca infrastruktura wież telekomunikacyjnych.

Pełna treść wywiadu znajduje się tutaj

Andrzej J. Piotrowski powiedział w wywiadzie, że Energetyka w Polsce nie ma jednolitego, dyspozycyjnego i w zabezpieczonego przed niepowołaną ingerencją systemu komunikacji umożliwiającego zapewnienie łączności dla sieci inteligentnych, odczyt liczników i obsługę prac w terenie. Ma tylko kilka różnych rozwiązań działających wyspowo.

W tej chwili PGE rozmawia z operatorami o możliwości skorzystania z ich wież i masztów.

Według Piotrowskiego, to jest jeden z istotnych składników wydatków inwestycyjnych więc tego typu optymalizacja jest „bardzo korzystna dla obu stron”.

Wiceprezes PGE Systemy powiedział: Dostrzegamy duże zainteresowanie operatorów współpracą w tej formie. Oczywiście pojawia się szereg uwarunkowań. Musimy mieć nieograniczony dostęp do tej infrastruktury. Co więcej, ze względu na jej specjalne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, musimy też wiedzieć czy dostępu do niej nie miał ktoś niepowołany. To nakłada o wiele bardziej restrykcyjny reżim pracy. Część operatorów jest gotowa na takie rozwiązania, a część poprosiła o czas na przemyślenie.

W przypadku technologii LTE 450 jest czterech głównych dostawców technologii sieci radiowych, z czego dwóch pochodzi z Chin. Testy PGE prowadziło z Nokią i Ericssonem. Pilotaże przeprowadzono w prawie równym stopniu przy udziale obydwu firm.

Pełna treść wywiadu znajduje się tutaj

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: