Szefowa public affairs T-Mobile Polska będzie doradzała ministrowi cyfryzacji

Newsy
Opinie: 0
Zmiany w Radzie ds. Cyfryzacji

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał Agnieszkę Jankowską z T-Mobile Polska na przewodniczącą Rady do spraw Cyfryzacji.

W jej skład weszły także: Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon, Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz Katarzyna Kopczewska z UW.

Rada jest ciałem doradczym, którego członkowie wspierają wiedzą i doświadczeniem Ministerstwo Cyfryzacji oraz Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji. Rada opiniuje dokumenty strategiczne i inne związane z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego. Współpracuje w takich obszarach jak integracja cyfrowa, ochrona prywatności w sieci, likwidacja barier rozwoju gospodarki elektronicznej, czy reforma prawa własności intelektualnej w sieci.

Agnieszka Jankowska od niemal dwóch lat pełni funkcję wiceprezesa zarządu Fundacji Digital Poland. Od 2020 r. jest także członkiem rady dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. W marcu 2023 r. dołączyła do grona Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. 

Nowa szefowa Rady do spraw Cyfryzacji ma duże doświadczenia w sektorach komercyjnym i publicznym. Zdobywała je m.in. w General Electric Poland, a obecnie pracuje w T-Mobile Polska. Dr Jankowska szczególnie intensywnie działa w zakresie komunikacji elektronicznej i polityki cyfrowej. Od 2005 r. pełniła funkcję rzeczniczki prasowej Ministra Rozwoju, a następnie Dyrektorki Departamentu Zarządzania Programami Operacyjnymi Konkurencyjności i Innowacyjności w Ministerstwie Rozwoju. Wcześniej przez blisko 6 lat w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł doktora nauk ekonomicznych. Ukończyła też Krajową Szkołę Administracji Publicznej.  Funkcję przewodniczącej Rady pełnić będzie społecznie, nie pobierając wynagrodzenia.

Katarzyna Szymielewicz jest prawniczką, działaczką społeczną i publicystką. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon, która – jako jedyna organizacja w Polsce – kompleksowo zajmuje się problematyką praw człowieka i nowych technologii. W latach 2012-2020 była wiceprzewodniczącą europejskiej sieci European Digital Rights. Od 2019 prowadzi podcast Panoptykon 4.0. 

Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Development Studies w School of Oriental and African Studies.

Bianka Siwińska to naukowczyni, aktywistka i menadżerka. Jest prezeską Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz Perspektywy Women in Tech, działających na rzecz rozwijania potencjału kobiet w nowych technologiach. Jest twórczynią Pespektywy Women in Tech Summit – największego wydarzenia dla kobiet w technologiach w Europie oraz inicjatorką akcji „Dziewczyny na politechniki!”, w której w ciągu 15 lat wzięło udział 250 000 licealistek. Dzięki temu udział kobiet na uczelniach technicznych wzrósł o 10 proc. Dr Siwińska jest też twórczynią programu IT for SHE, który uznany został przez Komisję Europejską za najlepsze działanie na rzecz kobiet w technologiach w EU. 

Jej praca doktorska dotyczyła dyseminacji innowacji w polityce publicznej państwa. Studiowała i prowadziła badania na Uniwersytecie Warszawskim, Freie Universitaet, Technische Universitaet i Humboldt Universitaet w Berlinie, Columbia University w Nowym Jorku oraz w instytucie badawczym NIFU STEP w Oslo. 

Katarzyna Kopczewska jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Nauk Ekonomicznych (WNE UW) w Katedrze Data Science. W latach 2012-2020 prodziekan WNE UW, w kadencji 2020-2024 Senator UW, stypendystka University of Glasgow. 

Od 2020 r. jest członkinią Naukowej Rady Statystycznej przy Prezesie GUS. W 2023 r. została nagrodzona przez Prezesa GUS Odznaką Honorową za Zasługi dla Statystyki Rzeczypospolitej Polskiej.

W pracy badawczej zajmuje się modelowaniem geoprzestrzennym i rozwijaniem metod ilościowych, w szczególności statystyki i ekonometrii przestrzennej oraz przestrzennego uczenia maszynowego. 

Działa na rzecz otwartego oprogramowania obliczeniowego R – jako dydaktyk i autorka książek wydanych w Polsce i zagranicą.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: