Sztuczna inteligencja FT wspomaga symulację zachowań rynku

Newsy
Żródło: France Telecom
Opinie: 14

Dział R&D France Telecom poinformował, że testuje rewolucyjną aplikację pozwalającą symulować rzeczywiste zachowania klientów. Oprogramowanie może być wykorzystywane do testowania strategii danego przedsiębiorstwa, do wyjaśniania i przewidywania zachowań tysięcy odbiorców usług lub produktów. Program może także służyć do obserwacji zmian i tendencji rynku. Opcja wzorców użytkowania pozwala śledzić odbiór poszczególnych brandów i przewidywać potrzeby odbiorców. Narzędzie to pozwala oszacowywać odchylenia w udziale w rynku uzależnione od lojalności klienta, obniżek cen oraz np. nowych kampanii reklamowych lub wpływu liderów opinii.

Aplikacja pozwala symulować zmiany w krzywej konsumpcji pod wpływem nowych ofert, takich jak WAP, UMTS lub np. czwarta generację telefonów. Możliwa jest precyzyjna segmentacja rynku w zależności od m.in. wieku, zawodu, miejsca zamieszkania oraz "prawdziwych" zachowań.

 

Narzędzie FT wykorzystuje techniki sztucznej inteligencji przy zachowaniu reguł marketingu. Skierowane jest do kierownictwa działów strategii, marketingu, brandów i sprzedaży. Według  Thierry Bourona, specjalisty od sztucznej inteligencji z FT R&D, produkt będzie miał wiele zastosowań np. będzie można przewidzieć zachowania udziałówców, przewidywać zagrożenia przy wchodzeniu na rynek nowych technologii lub przy pojawieniu się na rynku nowego gracza (operatora).

Jedną z metod przy wprowadzaniu nowych ofert w danym segmencie będą gry strategiczne (np. budowa wirtualnego miasta lub "Nowego Światu"). Dotychczasowe rozwiązania tego typu, ze względu na swe ogromne wymagania informatyczne, pozwalały symulować zachowania tylko około 50 osób. Rozwiązanie FT ma umozliwić symulację zachowań kilku tysięcy badanych.

Opinie:

Opinie archiwalne (14):

Komentuj

Komentarze / 14

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  x2x pisze: 2002-04-23 12:08
  to świadczy o tym ze FT nie ma inteligencji!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-04-23 12:18
  Ale za to ma duze klopoty finansowe!
  0
 • Users Avatars Mini
  nepomucen pisze: 2002-04-23 15:57
  ... i wielki klopot w Polsce - TegoPsa. Spadaja dochody, oj spadaja... i jak tu zrobic z tej firmy cos na miare oczekiwan klientow...?
  0
 • Users Avatars Mini
  Nicek pisze: 2002-04-23 16:51
  No coż, nie stać TP S.A. na odrobinę inteligencji, dobrze że przynajmniej sztuczna będzie u nich.
  0
 • Users Avatars Mini
  jarpol pisze: 2002-04-23 17:12
  Eee to jest raczej reklama FT, jacy to oni nowocześni.. Swoją drogą infrastruktura FT we Francji jest calkiem niezła... a ich sieci komórczane? Cóż nikt mi nie może wytłumaczyć dlaczego do tych sieci nie dochodzą smsy? Dobre choc to, ze sfr ma www2sms działające...
  0
 • Users Avatars Mini
  arsenaldex pisze: 2002-04-23 19:01
  He, ale taki programik może się okazać niektórym co mniej przewidującym całkiem opłacalny.
  0
 • Users Avatars Mini
  FAN pisze: 2002-04-23 19:32
  Ciekawe na ile ta symulacja jest zgodna z prawdą. Ludzkich reakcji do końca nie da się przewidzieć...
  0
 • Users Avatars Mini
  wapsky pisze: 2002-04-23 19:50
  Wielki Brat na sterydach... Ze tez FT stac na dzialalnosc na tym polu? Robia bokami a tu takie kwiaty - moze to ich Tajna Bron, przygotowywana od lat, moze nawet maja jakis sposob na zmuszenie klientow do zachowan zblizonych/zgodnych z wynikami? Ilosc zmiennych ktore trzeba brac pod uwage przy takich symulacjach rosnie bez mala wykladniczo w miare dokladania obiektow - sama analiza wynikow polknie niekiepskie moce. Nie prosciej to postawic pasjansa?
  0
 • Users Avatars Mini
  artjaw pisze: 2002-04-23 20:12
  uważam że francuzi są na tyle przewidywalni że nie potrzeba tu żadnych rewolucyjnych aplikacji, no chyba że słowo "rewolucja" stanowi ich międzynarodowy znak rozpoznawczy
  0
 • Users Avatars Mini
  wapsky pisze: 2002-04-23 20:19
  artjaw - niekiepsko pokombinowales ;-))))
  0
 • Users Avatars Mini
  PZ pisze: 2002-04-24 15:03
  Ciekaw jestem co to program - czy jakiś statystyczny, czy silący się na pełne "modelowanie" zbiorowości (tu: kilka tysięcy wobec poprzednich 50 osób) ludzi wg zebranych z rzeczywistych badań statystycznych parametrów statystycznych ludzi (preferencje, oczekiwania, model życia, sytuacja osobista, zawodowa, finansowa itp.). Czyli miliony wskaźników powiązanych wiedzą socjologiczno-statystyczną do do modelowania zachowań społecznych ... Zastosowania oprócz wspomnianych: Wielki Brat "na sucho" bez uczestników, wybory i polityka (co będzie jak zmienimy hasła, program, a co jak zbluzgamy przeciwnika, zdementujemy, zaprzeczymy, wyjdziemy z inicjatywą ...) - KOSZMAR ... Pozdrawiam ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2002-04-24 19:23
  ciekawe do czego jeszcze beda sluzyc firmy telekomunikacyjne
  0
 • Users Avatars Mini
  l.u.k.a.s. pisze: 2002-04-24 22:15
  tak beda symulowac jak nas lepiej okradac
  0
 • Users Avatars Mini
  PZ pisze: 2002-04-25 10:43
  *** l.u.k.a.s. *** Niby tak, ale niezupełnie masz rację ... FT oczywiście powie, że to dla dobra klienta itp. itd. ble, ble ... A prawda leży trochę pośrodku - dla FT nie my (jak mówi slogan), ale nasze pieniądze są ich panem ... , a reklama to próba oddzielenia jej odbiorcy od jego pieniędzy ... Pozdrawiam ;-)
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: