Sztuczna inteligencja w mobilnej fotografii

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0

Sztuczna inteligencja to już nie tylko futurystyczne wizje znane z science fiction. To rzeczywistość dostępna dla każdego z nas. Najlepszym przykładem są najnowsze smartfony, które wykorzystują tę zaawansowaną technologię przy robieniu prawdziwie niezapomnianych zdjęć. 

Każdy z nas robi zdjęcia. Jednak zazwyczaj wystarczy jeden rzut oka, żeby odróżnić, które zdjęcie zostało wykonane przez amatora, a które przez profesjonalistę znającego tajniki fotografii. I nie jest to wyłącznie kwestia lepszych soczewek dostępnych w specjalistycznym sprzęcie – te w najnowszych smartfonach niewiele im ustępują pod względem ilości szczegółów uwiecznionych na fotografii – a przede wszystkim ustawienia odpowiednich parametrów przed naciśnięciem przycisku uruchamiającego migawkę. Dzięki sztucznej inteligencji (AI), która przejmuje na siebie to zadanie, ta bariera znika. Od teraz każdy może cieszyć się i dzielić z innymi pięknymi zdjęciami. Przyjrzyjmy się jak to działa. 

Ustawienia szyte na miarę

Według jednej z teorii, żeby osiągnąć mistrzostwo w swoim fachu, trzeba poświęcić aż 10 000 godzin na trening. Dzięki inżynierom firmy Huawei, która po raz pierwszy zastosowała w swoich telefonach AI, przeciętny użytkownik nie musi się tym przejmować. Dzięki przeskanowaniu milionów fotografii, udało się w taki sposób zaprogramować algorytm sztucznej inteligencji, żeby sam rozpoznawał co znajduje się na fotografii i odpowiedni dobierał wszystkie parametry, które do tej pory były zrozumiałe tylko dla profesjonalnych fotografów.

Sztuczna inteligencja analizując fotografowany kadr rozpoznaje na nim obiekty, pory dnia, analizuje zastane oświetlenie. Gdy aparat wie co znajduje się w kadrze, może w inteligentny sposób dostosować parametry fotografowania, ale także kolorystykę, odcień i kontrast.

Najbardziej zaawansowane telefony Huawei wykorzystujące sztuczną inteligencję, czyli Mate 20 i Mate 20 Pro, rozpoznają aż 1500 różnych scenariuszy i 25 kategorii. Po nakierowaniu telefonu na dany obiekt na ekranie wyświetli się informacja o rekomendowanym trybie ustawień – wystarczy kliknąć w przycisk migawki, żeby uzyskać fotografię z najlepszymi dla danej sytuacji ustawieniami. 

I tak AI zadba o to, żeby niebo miało głęboki, nasycony kolor, a nie było wyblakłe. Kwiaty i rośliny będą miały bardziej soczysty, zielony kolor. Zdjęcie kartki z tekstem zostanie automatycznie wykadrowane, wyprostowane i wyostrzone, jak podczas skanowania.   Wykrycie osoby w kadrze uruchomi automatycznie tryb portretowy z rozmytym tłem. Fotografowanie drobnych szczegółów z bliska automatycznie uruchomi tryb supermakro, który pozwoli fotografować bliżej i z większym powiększeniem niż inne smartfony na rynku. 

Sztuczna inteligencja zdejmuje z użytkownika obowiązek pamiętania o tym ogromie różnych ustawień, trybów i filtrów. Nie wymusza znajomości całej teorii robienia świetnych, artystycznych zdjęć, lecz automatycznie i natychmiast wybiera najlepszy tryb do określonego kadru.

Zdjęcia i filmy bez drgań

Rozpoznawanie fotografowanych obiektów, to nie jedyne zastosowanie AI w fotografii mobilnej. Sztuczna inteligencja wspiera również stabilizację obrazu, która jest kluczowa dla jakości zdjęć i filmów. 

W fotografii pozwala wykonać nierozmazane, ostre i szczegółowe zdjęcia w trudniejszych warunkach. W przypadku filmowania działanie stabilizacji jest szczególnie ważne. Gdy nagrywając film po prostu trzymamy telefon w ręku. Bez zaawansowanej stabilizacji nagranie będzie rozedrgane i rozchwiane. 

Podczas, gdy większość producentów telefonów stosuje stabilizację optyczną, bądź stabilizację cyfrową, Huawei łączy oba rozwiązania, wzbogacając je dodatkowo o pomoc sztucznej inteligencji. Potrafi ona określić, czy smartfon jest trzymany w ręku, ocenić siłę oświetlenia i parametry zdjęć i filmów. 

Ponadto ważnym elementem tej analizy jest poprawne odróżnianie celowego ruchu (zmiany kadru) od niepożądanego drgania. Nagrania wideo wykonane Mate 20 i Mate 20 Pro są wyjątkowo skutecznie stabilizowane i to nawet w trakcie szybkiego marszu czy wchodzenia po schodach, jak również przy nagrywaniu filmów w bardzo wysokiej rozdzielczości. Do tego jest potrzebna nam właśnie zaawansowana sztuczna inteligencja. 

Noc jak dzień

Jeszcze do niedawna zdjęcia nocne były piętą achillesową wszystkich aparatów w telefonach. Bez statywu zdjęcia były po prostu nieostre i poruszone. Tymczasem smartfony Huawei w trybie Nocnym umożliwiają wykonanie zdjęcia „z ręki” z czasem naświetlania od kilku do kilkunastu sekund – całkowicie ostrych i z niewielką ilością szumu. Tryb nocny, poprzez połączenie zaawansowanej stabilizacji obrazu z superszybkim łączeniem wielu seryjnych ujęć w jedno finalne zdjęcie, pozwala na osiągać spektakularnych efektów w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych. 

Filmy jak z Holywood

Huawei Mate 20 i Mate 20 Pro wykorzystują AI również w trakcie kręcenia filmów. Jej główną zaletą jest możliwość nałożenia różnych efektów i filtrów na film już w momencie nagrywania, a nie dopiero obrabiając film w zaawansowanych edytorach wideo. Dzięki temu po zakończeniu filmowania mamy od razu gotowy do udostępnienia plik.

A możliwości jest wiele. Można np. zmniejszać nasycenie barw wokół filmowanej postaci, aby wyróżnić ją w kadrze. Piękna czerwona sukienka tancerki zachwyci widzów na naszym filmie jeszcze bardziej,  gdy zostanie artystycznie wyodrębniona z tła.

Innym przykładem możliwości Sztucznej Inteligencji są filtry dostępne w trakcie filmowania. Filtr Rozmycie tła pozwala po raz pierwszy osiągnąć piękny efekt bokeh na nagraniach wideo. Filtry Retro czy Napięcie pozwalają zmianą odcieni kolorów nadać nagraniom określony nastrój i wywołać szczególne emocje . Nasze filmy ze smartfonu będą przypominać duże hollywoodzkie produkcje, w których tzw. color grading zajmują się sztaby filmowych artystów. Wszystko sprowadza się do wybrania pożądanego efektu, a resztę zrobi za nas sztuczna inteligencja.

Żeby tak zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji mogły działać szybko, wymaga bardzo dużej mocy obliczeniowej. Dlatego telefony Huawei Mate 20 oraz Mate 20 Pro zostały wyposażone w najbardziej zaawansowany procesor na rynku, który został specjalnie przeznaczony do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: