Sztuczna inteligencja w fotografii - AI w smartfonach Huawei P20

Akcje partnerskie
Dodaj opinię
Opinie: 0

Fotografia to połączenie sprzętu z umiejętnościami i doświadczeniem fotografa. Dzięki rozwiązaniom opartym na AI zastosowanym w najnowszych smartfonach Huawei P20 i P20 Pro użytkownik może skupić się wyłącznie na swojej inwencji. 

Tempo rozwoju aparatów w smartfonach budzi szacunek. Im bliżej perfekcji to tym trudniej jakość fotografii znacząco poprawić. Huawei jako jedyny producent zaprezentował aparat w smartfonie, który wprowadza tak wiele nowych technologii względem poprzednich modeli.

Główny nacisk w nowych modelach P20 i P20 Pro położono na świetne aparaty fotograficzne dodatkowo wspomagane przez zaawansowaną Sztuczną Inteligencję. Nowy potrójny aparat oferuje większą od konkurencji matrycę, jaśniejsze obiektywy Summilux, stabilizację wspomaganą przez AI, oraz pięciokrotny, hybrydowy zoom. Efektem są naprawdę niesamowite zdjęcia, znacznie lepsze niż u bezpośrednich konkurentów.

Huawei P20 Pro to nowy rozdział fotografii mobilnej.

Korzyści ze sztucznej inteligencji

Huawei w nowej serii smartfonów kładzie nacisk zarówno na najlepsze technicznie podzespoły, jak i na wspomaganie użytkownika przez Sztuczną Inteligencję. To główna przewaga smartfonów Huawei, nie tylko nad rozwiązaniami konkurencji, ale również nad klasycznymi aparatami fotograficznymi. To właśnie smartfony Huawei ze względu na swoją ogromną moc obliczeniową nadają się najlepiej do implementacji zaawansowanych rozwiązań AI. W przypadku smartfonów z serii P20 służy temu dedykowany AI moduł procesora – jednostka NPU.

Aplikacja kamery w smartfonach P20 i P20 Pro, wspomagana przez Sztuczną Inteligencję, potrafi samodzielnie rozpoznać 19 różnych scen. Są to między innymi zwierzęta (psy, koty), zachody słońca, pokazy sztucznych ogni, potrawy, ale także tekst i skanowane smartfonem dokumenty. Zwykle tylko profesjonaliści potrafią ocenić w ułamku sekundy jakie ustawienia aparatu powinny być zastosowane przy danej scenie i zastanym oświetleniu. Dzięki AI każdy z nas będzie miał takiego doświadczonego asystenta w swoim urządzeniu. Nasze zdjęcia nie będą się od tej pory różnić od zdjęć profesjonalistów.

Doskonałe matryce

Matryca w Huawei P20 Pro ma rozdzielczość aż 40 megapikseli i największy fizyczny rozmiar na rynku. Dodatkowo, jeśli wybierzemy tryb 10 megapikseli to nasz smartfon połączy 4 elementy światłoczułe w jeden. Wówczas wielkość jednego elementu światłoczułego na matrycy Huawei P20 Pro będzie równa 2 μm. To więcej niż w jakimkolwiek konkurencyjnym smartfonie. Każdy z elementów światłoczułych przekłada się na pojedynczy piksel finalnego obrazu. Większa powierzchnia matrycy i pojedynczych pikseli oznacza, że na każdy z nich pada więcej światła, a to światło właśnie jest najważniejsze w fotografii.

W praktyce oznacza to, że dzięki większym pikselom jakość obrazu będzie lepsza, także w słabych warunkach oświetleniowych. Większa matryca to możliwość stosowania wyższych czułości ISO, co z kolei pozwala na nieporuszone, ostre zdjęcia. Połączenie danych z matrycy 40 megapikseli i 20 megapikseli pozwala osiągnąć zawrotną czułość ISO 51200. Smartfon Huawei P20 Pro oferuje obecnie najwyższą czułość ISO na rynku smartfonów, daleko wyprzedzając konkurencję.

Wyjątkowa jasność obiektywów

Przed matrycą znajdują się obiektywy, które odpowiadają zarówno za ostrość obrazu, jak i ilość światła jakie przepuszczają. Huawei kontynuuje współpracę z Leica – ikonicznym producentem optyki do najlepszych aparatów fotograficznych. Huawei P20 Pro został wyposażony w trzy bardzo jasne obiektywy, z czego dwa z nich są klasy Summilux. Większa jasność przysłony to szereg korzyści dla użytkownika. Zdjęcia wykonane z bliska np. piękne portrety będą miały ładnie rozmyte tło, co pozwoli dodatkowo wyróżnić fotografowany obiekt (efekt bokeh). Większa ilość światła zapewni krótsze czasy migawki, eliminując poruszone zdjęcia. To właśnie technologiczna perfekcja jest największą siła smartfonów z nowej serii P20.

Największy zoom po raz pierwszy w smartfonie

Jeśli samodzielne aparaty fotograficzne miały jeszcze jakąś przewagę nad smartfonami to była to funkcja optycznego zoomu. Producenci smartfonów próbowali wymyślić na to jakiś sposób. Do tej pory obiektywy nie przekraczały dwukrotnego przybliżenia. Huawei wprowadza nową jakość w postaci 5 krotnego hybrydowego zoomu. Pozwala on na pięciokrotne powiększenie/przybliżenie na zdjęciu fotografowanego obiektu. Nowa rewolucyjna funkcja zachowuje przy tym pełne odwzorowanie detali i czytelność niewielkich elementów, takich jak np. drobny tekst. Pozwala to nam uwiecznić np. szczegóły pięknej architektury. Teraz nawet bardzo odległe obiekty będą się pięknie prezentowały na zdjęciach wykonanych smartfonem.

Świetna stabilizacja wideo

Stabilizacja jest bardzo istotna dla finalnej jakości nagrań wideo. Nawet najwyższa rozdzielczość i szczegółowość obrazu nie wystarcza, jeśli materiał jest „rozedrgany”. Dlatego Huawei zastosował w swoim flagowcu P20 Pro wyjątkowej jakości stabilizację wspomaganą przez AI. Pozwala ona nagrywać wideo bez statywu, które będzie stabilne i będzie przypominało materiały zrealizowane przy pomocy profesjonalnych akcesoriów do rejestracji filmów. Huawei daje użytkownikowi swobodę filmowania i fotografowania w każdych warunkach – bez statywów i gimbali, a tylko z super nowoczesnym smartfonem Huawei P20 Pro w kieszeni.

Efekty naszych fotograficznych sesji będą niesamowite i zaskoczą naszych znajomych. Nowe smartfony z serii P20 to prawdziwa fotograficzna rewolucja.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: