TOP5 rzeczy jakie powinieneś wiedzieć o sztucznej inteligencji w smartfonie Huawei

Akcje partnerskie
Opinie: 0
Opinie: 0

AI, czyli Sztuczna Inteligencja, to najbardziej gorący temat wśród producentów smartfonów. Liderem nowych rozwiązań AI jest Huawei, który już w zeszłym roku w swoim modelu Huawei Mate 10 Pro wdrożył kilka rozwiązań z tego obszaru. W mobilnym procesorze  znalazła się specjalna jednostka NPU (część procesora Kirin 970), która odpowiada za obliczenia związane ze sztuczną inteligencją i tzw. machine learning. Większość z nas zapewne zastanawia się po co nam sztuczna inteligencja w smartfonie. Do tej pory przecież dawaliśmy sobie radę bez niej. Odpowiedź jest prosta – dzięki AI nasze życie stanie się wygodniejsze, a nasz smartfon będzie nam służył lepiej i dostarczał większej satysfakcji. Oto kilka usług, dzięki którym algorytmy AI już teraz znacznie ułatwiają nam korzystanie z naszego smartfona Huawei.

AI w kamerze

Wszyscy chcemy robić piękne zdjęcia naszymi smartfonami. Okazuje się jednak, że nie zawsze udaje nam się uzyskać na fotografiach zamierzony efekt. W naszych smartfonach mamy do dyspozycji już od dawna wiele trybów, ale okazuje się, że tylko najbardziej zaawansowani fotografowie potrafią ich prawidłowo używać. AI pozwoli niemal każdemu zbliżyć się do poziomu ich jakości zdjęć. Kamera HUAWEI Mate 10 Pro identyfikuje w czasie rzeczywistym różne rodzaje scenerii i obiektów. O poprawnej identyfikacji informuje nas ikona, która pokazuje się na ekranie smartfona w czasie robienia zdjęcia. Następnie telefon sam automatycznie optymalizuje kolory, kontrast, jasność, ekspozycję i dodatkowe parametry. Nasz smartfon automatycznie pomaga nam zrobić niesamowite zdjęcia, wykrywając aż 13 różnych scen. Dzięki specjalnym inteligentnym algorytmom, zdjęcia bezpośrednio z kamery HUAWEI Mate 10 Pro będą zbliżonej jakości do profesjonalnych zdjęć poprawianych przez grafików w zaawansowanych programach graficznych.

AI Selfie

AI to także gwarant świetnych zdjęć selfie. Popularność autoportretów nadal nie słabnie. Często jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Dzięki AI zdjęcia z przedniej kamery będą miały taką samą jakość jak z kamery głównej. Kamera w Mate 10 Pro oraz sztuczna inteligencja analizująca nasze zdjęcia pozwalają na uzyskanie pięknego rozmycia tła (efekt bokeh). Dzięki temu fotografowana postać pozostaje na zdjęciu ostra i wyróżnia się z tła całej uwiecznianej sceny. Dodatkowo smartfon wie, że my to my i dzięki usłudze Perfect Selfie możemy na stałe ustalić parametry wirtualnego poprawiania naszej urody. 

Machine learning zadba o nasz smartfon

Najnowsze smartfony Huawei zostały tak zaprojektowane, aby zapewnić optymalne ich działanie nie tylko po wyjęciu z pudełka, ale również po wielu miesiącach, gdy większość urządzeń konkurencyjnych producentów zauważalnie zwalnia i zaczyna nas irytować. Pomaga w tym zaawansowana technologia machine learning. Jest zaawansowana, ale efekt jej działania to po prostu to, że smartfon jest tak samo szybki niezależnie od tego, czy korzystamy z niego od godziny, czy już kilka miesięcy. HUAWEI AI Engine wykorzystuje najszybszy processor Kirin 970 oraz świetną nakładkę   EMUI 8.0. Dzięki temu telefon uczy się zwyczajów użytkownika i dopasowuje do nich w taki sposób, aby zaoferować jak najlepszą wydajność. Telefon uczy się, które aplikacje są przez nas najchętniej używane i dłużej będzie utrzymywał je w pamięci RAM, co automatycznie znacząco przyspieszy ich uruchamianie. Podobny mechanizm dotyczy zarządzania zasobami procesora, gdy najbardziej wymagające, najczęściej używane aplikacje zostaną przydzielone do najszybszych rdzeni procesora. Za to mniej ważne aplikacje będą częściej usuwane z pamięci podręcznej, aby zwolnić miejsce.

AI Accelerated Translation

Gdy jesteśmy na wakacjach w odległych państwach, w których większość mieszkańców nie włada np. językiem angielskim to AI pomoże nasz smartfon zmienić  w profesjonalnego tłumacza. Dzięki akceleracji AI tłumaczenie tekstu odbywa się 300% szybciej i jest dostępne także w trybie offline, bez dostępu do internetu. Nasz smartfon Huawei potrafi tłumaczyć ponad 50 różnych języków. Dzięki AI od teraz zawsze będziemy wiedzieć np. co zamawiamy w restauracji do końcu świata.

AI w galerii zdjęć

Po powrocie z dłuższej wyprawy zawsze obiecujemy sobie posegregowanie naszych zdjęć, opisania ich tagami, aby łatwiej można je było później znaleźć już po upływie kilku miesięcy lub nawet lat. Niestety zwykle okazuje się, że nie mamy na to czasu i w galerii zdjęć w naszym smartfonie panuje spory chaos. Przydałoby się, aby ktoś zrobił to za nas. Okazuje się, że algorytmy AI pracują także w naszej inteligentnej galerii. Smartfon Huawei automatyczne taguje poszczególne ujęcia, rozpoznaje sceny, osoby i miejsca. W galerii Huawei Mate 10 Pro panuje naprawdę zaskakujący porządek, a wszystkie te „magiczne” działania odbywają się kompletnie bez naszego udziału. Sztuczna inteligencja jest fajna!

Sztuczna inteligencja i machine learning to tematy, które wzbudzają wielkie zainteresowanie osób związanych z technologią. Okazuje się jednak, że pomimo, że wprowadzanie takich rozwiązań wymaga ogromnych budżetów oraz niesamowitej wiedzy z różnych dziedzin nauki to sam efekt działania tej nadal świeżej technologii jest super prosty. Ma po prostu ułatwić nam życie. Ma sprawić, że nasz telefon będzie naszym asystentem, pomocnikiem, będzie sam o siebie dbał i sprawiał, że będziemy mieli więcej czasu dla siebie. Nie obawiajmy się Sztucznej Inteligencji – już niedługo bez niej nie będziemy sobie wyobrażać naszego codziennego życia.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: