T-Mobile wprowadza usługi bankowe - jest umowa z Alior Bank

Newsy
Opinie: 15

11 grudnia 2013 r. T-Mobile Polska i Alior Bank podpisali umowę o współpracy w zakresie przygotowania kompleksowej oferty produktów i usług bankowych oraz zapewnienia do nich wielokanałowego dostępu.

Celem współpracy jest zaoferowanie obsługi bankowej klientom T-Mobile Polska oraz zapewnienie im oraz obecnym klientom Alior Sync, najnowocześniejszych rozwiązań technologii internetowej i mobilnej, bankowości transakcyjnej oraz produktów i usług, które łączyć będą unikalne korzyści wynikające ze współpracy banku i firmy telekomunikacyjnej. Będzie to pierwszy w Europie, tak kompleksowy projekt współpracy banku i firmy telekomunikacyjnej.

Na podstawie zawartej umowy klientom oferowane będą m.in.: rachunki bankowe, depozyty, kredyty, pożyczki i limity kredytowe oraz karty płatnicze. Operator i bank będą świadczyli usługi dla osób fizycznych, w tym prowadzących działalność gospodarczą oraz małych i średnich firm. Stworzone i wdrożone w ramach porozumienia produkty i usługi będą dostępne w punktach sprzedaży T-Mobile, za pośrednictwem urządzeń mobilnych, serwisów internetowych, Contact Center oraz Wirtualnego Oddziału.

W celu realizacji projektu Alior Bank utworzy dedykowaną jednostkę w swojej strukturze organizacyjnej, która będzie mogła w kompleksowy sposób prowadzić operacje oraz wdrażać szereg nowoczesnych funkcjonalności i produktów powstałych na bazie rozwiązań zastosowanych w wirtualnym banku nowej generacji Alior Sync. Alior Bank w ramach Umowy będzie odpowiadał m.in. za ciągłość prowadzenia działalności operacyjnej.

Współpraca pomiędzy firmami będzie prowadzona pod marką związaną z T-Mobile, który będzie w możliwie najszerszym zakresie dopuszczalnym przez prawo, brał udział w kształtowaniu modelu biznesowego i działalności operacyjnej. W tym celu do Rady Nadzorczej Alior Banku zostanie powołany przedstawiciel T-Mobile.

„Nadrzędnym celem T-Mobile jest dostarczanie klientom rzeczywistych i istotnych dla nich korzyści. Dlatego tak kluczowe jest innowacyjne i dostosowane do indywidualnych potrzeb odbiorców podejście. Współpraca z Alior Bankiem jest tego przykładem. Jeszcze w pierwszej połowie 2014 roku klienci zapoznają się z nowymi możliwościami jakie udostępnimy im dzięki podpisanej umowie. Szczegóły jednak zaprezentujemy, gdy nasza propozycja będzie gotowa do komercyjnego wdrożenia” – powiedział Miroslav Rakowski, Prezes T-Mobile Polska SA.

„W ciągu najbliższych 5 lat usługi bankowe zmienią się całkowicie za sprawą mobilnej rewolucji. Odpowiedź na to wyzwanie stanowią alianse pomiędzy bankami i firmami telekomunikacyjnymi, to one będą tworzyć przyszłą bankowość” – tłumaczy Wojciech Sobieraj, Prezes Zarządu Alior Banku. „Wspólne przedsięwzięcie Alior Banku i największego polskiego operatora telefonii komórkowej umożliwi wprowadzenie na rynek rozwiązań, produktów i usług, których nie jest w stanie samodzielnie zaoferować żaden inny bank działający w Polsce”– dodaje.

Dodatkowe informacje z komunikatu Alior Banku:

Preambuła
Raport bieżący publikowany jest w związku z podpisaniem Umowy o współpracy z T-Mobile Polska Spółka Akcyjna w zakresie przygotowania kompleksowej oferty produktów i usług bankowych oraz zapewnienia do nich wielokanałowego dostępu pod marką związaną z T-Mobile Polska. Celem współpracy jest:
1) pozyskanie do obsługi istotnej części z 16 mln klientów T-Mobile Polska;
2) zapewnienie tym klientom oraz obecnym posiadaczom kont osobistych Alior Sync najnowocześniejszych na świecie rozwiązań technologii internetowej i mobilnej oraz bankowości transakcyjnej
3) zaoferowanie klientom produktów i usług, które łączyć będą unikalne korzyści wynikające ze współpracy banku i firmy telekomunikacyjnej
Współpraca będzie obejmowała oferowanie klientom większości produktów bankowych we wszystkich możliwych kanałach, ze szczególnym wykorzystaniem synergii technologicznych oraz przewag wynikających z modelu operacyjnego banku i firmy telekomunikacyjnej. Będzie to jeden z pierwszych w Europie, tak dużych i kompleksowych projektów współpracy banku i firmy telekomunikacyjnej.
T-Mobile, działając jako pośrednik Banku, będzie oferował wybrane produkty wspólnego przedsięwzięcia w swoich punktach sprzedaży, zapewniając także brand oraz marketing. Możliwość oferowania usług do jednej z największych grup klientów w Polsce w istotny sposób zapewni znaczącą dynamikę akwizycji oraz wzrost rentowności Banku.
Należy zaznaczyć, że ze względu na ochronę interesów T-Mobile, umowa zapewnia T-Mobile możliwość wskazania innego banku, który w przyszłości może nabyć od Alior Banku S.A. przedsięwzięcie w formie Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa. Aby zapewnić wykonywalność tego zobowiązania w przyszłości, Umowa już obecnie zawiera stosowne zapisy z karami umownymi, które mają zagwarantować współdziałanie Banku w tym zakresie (tzw. Opcja Nabycia opisana poniżej).
Przedmiotem Umowy w szczególności jest powierzenie T-Mobile wykonywania w imieniu i na rzecz Banku, pośrednictwa w świadczeniu usług finansowych, w tym zawierania i zmiany umów rachunków bankowych, zawierania i zmiany umów o limit kredytowy w rachunku, zawierania i zmiany umów o przyjęcie wkładów pieniężnych (depozytów), zawierania i zmiany umów kredytów i pożyczek pieniężnych, zawierania i zmiany umów o karty płatnicze (debetowe, kredytowe i przedpłacone), osobom fizycznym będącym konsumentami w rozumieniu art. 22(1) Kodeksu cywilnego, osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą oraz osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej działającym w segmencie mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Działalność ta prowadzona będzie w formie prawnej Oddziału Banku.

Warunki finansowe

Wynagrodzenie T-Mobile z tytułu świadczenia usług pośrednictwa finansowego składać się będzie z trzech składników: 1) jednorazowego za każdego nowego klienta, który spełni kryteria wskazane w Umowie, 2) miesięcznego w wysokości zależnej od liczby klientów spełniających kryteria wskazane w Umowie, oraz 3) elementu odpowiadającego wartości brutto 35% (słownie: trzydzieści pięć procent) kalkulacyjnego zysku Oddziału Banku przed opodatkowaniem.
Opcja Nabycia
W okresie do dnia 30 czerwca 2038 r. wskazanemu przez T-Mobile podmiotowi ("Podmiot Nabywający") jak również T-Mobile będzie przysługiwała na podstawie i na warunkach określonych w Umowie, w szczególności pod warunkiem uzyskania stosownej zgody KNF, opcja nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Banku obejmującej Oddział Banku ("ZCP). Opcja ta będzie mogła zostać zrealizowana w oparciu o przyjęcie złożonej przez Bank nieodwołalnej oferty sprzedaży ZCP. Zbycie może nastąpić za cenę wynoszącą iloczyn liczby aktywnych klientów (spełniających kryteria określone w Umowie) oraz cenę z przedziału 400-500 zł, w zależności od realizacji odpowiednich zobowiązań Banku określonych w Umowie ). Zgodnie z Umową powyższa cena ma podlegać waloryzacji od roku 2022 r.
Opcja Nabycia może zostać zrealizowana przez T-Mobile po 5 latach od wejścia w życie Umowy albo wcześniej, w przypadkach wskazanych w Umowie, związanych z naruszeniem przez Bank zobowiązań określonych w Umowie lub wskazanymi w Umowie przypadkami rozwiązania lub wygaśnięcia Umowy, niewypełnieniem celów finansowych związanych z Umową lub uzyskania kontroli nad Bankiem przez podmiot konkurencyjny lub podmiot zależny od podmiotu konkurencyjnego w stosunku do T-Mobile.


Kary Umowne

Umowa przewiduje szereg kar umownych (na warunkach określonych w Umowie), z których największa wynosi 90.000.000 zł za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań związanych z realizacją: (i) Opcji Nabycia lub (ii) niezbędnych ze strony Banku czynności, tak aby Podmiot Nabywający nabył ZCP na zasadach analogicznych do tych, na których nabyłby ZCP w trybie przyjęcia oferty (w przypadku, gdyby wykonanie Opcji Nabycia w trybie przyjęcia oferty, okazało się niemożliwe lub nieskuteczne) oraz (iii) uniemożliwieniem przez Bank wykonania Opcji Przeniesienia w istotnej części (w przypadku, gdy nabycie ZCP nie jest możliwe). T-Mobile może żądać odszkodowania za szkody przekraczające wysokość kar umownych.

Rozwiązanie Umowy

Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania. Umowa jest zawarta pod następującymi warunkami rozwiązującymi:
1) nieuzgodnienia i niepodpisania przez Strony załącznika do Umowy dotyczącego znaków towarowych terminie 30 dni od daty podpisania Umowy;
2) nieuzyskania w terminie 60 dni od daty wejścia w życie Umowy zgód Walnego Zgromadzenia Banku oraz Rady Nadzorczej Banku na zbycie ZCP na warunkach określonych w Umowie;
3) niepowołania w terminie 60 dni od daty wejścia w życie Umowy do Rady Nadzorczej Banku osoby ze wskazania T-Mobile.
Umowa została zawarta na czas określony 5 lat od dnia jej wejścia w życie, z opcją automatycznego przedłużenia na kolejny(e) okres(y) 5-ciu lat. T-Mobile będzie przysługiwała opcja nie przedłużenia obowiązywania Umowy, o ile T- Mobile złoży na 6 miesięcy przed upływem okresu obowiązywania Umowy oświadczenia, iż nie korzysta z opcji jej przedłużenia na kolejny okres.
Umowa została uznana za znaczącą z uwagi na fakt, iż szacowana łączna wartość świadczeń wynikająca z zawartej Umowy w okresie 5 lat jest wyższa niż 10% kapitałów własnych Banku.

Opinie:

Opinie archiwalne (15):

Komentuj

Komentarze / 15

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Andrzej pisze: 2013-12-12 09:10
    Teraz tylko poczekać jak będą wyglądały usługi, tyle ostatnio mówiło się o plus banku, a tutaj tm mocno wyskoczyło do przodu.
    0
  • Users Avatars Mini
    Pawel pisze: 2013-12-12 09:12
    Już widzę ten sukces. Już nie raz było że operator miał aspiracje sprzedawać wszystko i jakoś nie do końca mu wychodziło. Na tą chwilę czekam na to co pokaże Plus. Bank jako marka operatora ma sens, zabawy w biznesy wiązane nie bardzo.
    0
  • Users Avatars Mini
    wojciech.piechocki pisze: 2013-12-12 09:14
    Ciekawe co z projektem NFC...
    0
  • Users Avatars Mini
    Andrzej pisze: 2013-12-12 09:37
    ~Paweł brandu nie będzie było dementi informacji o przejęciu invest banku... Wojciech.Piechocki tzn? Z nfc chyba tutaj nic się nie zmieni
    0
  • Users Avatars Mini
    Taco pisze: 2013-12-12 09:47
    @Wojtku, pewno będzie rozwijany, teraz baza klientów T-Mobile oraz Aliora będzie na prawdę spora, przez co na pewno wprowadzą NFC dla tych klientów którzy wezmą umowę, aby mieć wszystko w jednym miejscu.
    0
  • Users Avatars Mini
    james pisze: 2013-12-12 10:31
    Czy Alior nie jest czasem wystawiony na sprzedaż?
    0
  • Users Avatars Mini
    Pawel pisze: 2013-12-12 10:40
    @Andrzej http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15115805,Polkomtel_wchodzi_w_bankowosc__Invest_Bank_zmienia.html#BoxBizTxt
    0
  • Users Avatars Mini
    tjujechippp2 pisze: 2013-12-12 11:58
    Panie Wojtku, proszę zauważyć, że po raz kolejny pod postami o różowej Erze pojawiają się "pochwalne" posty. Te agencje marketingowe chyba nie widzą, że każdy uważny internauta zauważy, że różnych portalach telekomunikacyjnych piszą w komentarzach prawie to samo :)
    -1
  • Users Avatars Mini
    to se wybrali pisze: 2013-12-12 13:48
    lepszego banku nie było ? :(
    -3
  • Users Avatars Mini
    Khali pisze: 2013-12-12 14:34
    Wojtku, na forsalu jest artykuł o wprowadzeniu MyWallet na dniach dla klientów Aliora
    0
  • Users Avatars Mini
    wojciech.piechocki pisze: 2013-12-12 15:30
    No tak, ale MyWallet to projekt współpracy z wieloma bankami...a tutaj jest partner strategiczny...jest tu jakiś konflikt interesów...
    0
  • Users Avatars Mini
    aha pisze: 2013-12-12 21:56
    Nie przesądzajcie z negatywnymi opiniami. Akurat Sync jako jedyny oferuje darmowe konta z darmową obsługą i darmowymi bankomatami bez łaski każdemu. Oferta dla T Mobile będzie pewnie jeszcze lepsza. Ja bym chciał żeby to działało też w drugą stronę np. tańsze telefony czy modemy dla aktualnych klientów Syncu.
    1
  • Users Avatars Mini
    Grand pisze: 2013-12-13 09:05
    ~aha pewno coś takiego wykombinują, ale przyjdzie nam na to poczekać jeszcze trochę czasu, może jakby zrobili coś takiego co ma Plus, (tańszy abo jak się ma konto) to już by było bardzo fajnie.
    0
  • Users Avatars Mini
    Paweł Nyczaj pisze: 2013-12-13 11:52
    Czyli będzie Alior Sync marki T-Mobile.
    0
  • Users Avatars Mini
    Juster pisze: 2013-12-13 13:58
    Panie Wojciechu z jednej strony tak, z drugiej mywallet ma sens przy większej liczbie banków biorących udział w projekcie przy tylko jednym zasięg usługi jest znacznie mniejszy.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: