T-Mobile podał kolejne szczegóły dotyczące konsolidacji sieci komórkowej. O modernizacji opowiedział w specjalnym wywiadzie Robert Cieloch, Ekspert w Dziale Zarządzania Kontraktem, który przy projekcie pełni funkcję Project Managera.
Moment wymiany sprzętu na stacji bazowej poprzedzony jest wielomiesięcznymi przygotowaniami. Najpóźniej na pół roku przez planowanym terminem wymiany sprzętu w klastrze wykonywane są wizje lokalne stacji, podczas których określany jest zakres koniecznych prac. Następnie przygotowywany jest PTN (Projekt Techniczny NetWorkS!). Na podstawie przygotowanych dokumentów wykonywane są dalsze czynności: zlecana i wykonywana adaptacja infrastruktury, zamawiany i instalowany sprzęt transmisyjny, zamawiane i implementowane elementy systemu antenowego, zamawiane i modernizowane zasilanie oraz zamawiany sprzęt radiowy. W tym czasie przygotowywane są również wnioski na pozwolenia radiowe, które składane są do Urzędu Komunikacji Elektronicznej zarówno na potrzeby technologii GSM/UMTS, jak i transmisji mikrofalowej. Zmodernizowane urządzenia są podłączane do punktów agregacyjnych, które również muszą być przygotowane z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, podobnie kontrolery stacji bazowych. Jeżeli wszystko jest gotowe do wymiany urządzeń w stacji, lokalizacja otrzymuje status RFS (Ready For SWAP). Po uzyskaniu gotowości stacji w klastrze można przystąpić do wymiany urządzeń. W pierwszej kolejności stary sprzęt jest wyłączany i demontowany, a następnie w jego miejsce instalowane są nowe urządzenia. Ponieważ moduły nadawczo-odbiorcze są instalowane tuż przy antenach (prace na wysokościach), większość czynności musi być wykonywana w ciągu dnia (wymagają tego przepisy). Sama operacja wymiany sprzętu trwa do kilku godzin.
Pierwszym dużym miastem, które miał najnowocześniejszą sieć w Europie, był Szczecin. Miasto zostało odznaczone Certyfikatem Jakości Sieci, poświadczającym zakończenie prac. Po nim były Nowy Sącz, Zakopane, Rzeszów, Kielce, Świnoujście, Chełm, Białystok czy Zielona Góra.
Modernizacja sieci w Warszawie rozpoczęła się pod koniec maja i będzie trwała do października. Do zaplanowania sieci w Warszawie zostały wykorzystane przez NetWorkS! narzędzia planistyczne, które wykorzystują modele 3D budynków, aby sieci współdzielone były optymalne.
W tym roku oprócz Warszawy modernizacja powinna zostać przeprowadzona również w kilku innych dużych miastach. Są to:
• Radom (maj – czerwiec),
• Wrocław (czerwiec – lipiec),
• Poznań (lipiec – wrzesień),
• Kraków (czerwiec – lipiec),
• Katowice i cały GOP (lipiec – październik),
• Bydgoszcz (sierpień – wrzesień),
• Trójmiasto (wrzesień – listopad).
Po wymianie urządzeń w klastrze lub grupie klastrów wykonywana jest konsolidacja sieci. Podczas tego etapu na zmodernizowanych stacjach T-Mobile Polska uruchamiane są komórki sieci Orange i odwrotnie: na stacjach PTK Centertel uruchamiane są komórki sieci T-Mobile. W trakcie konsolidacji wyłączane są urządzenia na stacjach nieprzewidzianych do pracy w sieciach współdzielonych. Od tego momentu rozpoczyna się optymalizacja, która polega m.in. na wgraniu do sieci nowego planu częstotliwości, zdefiniowaniu relacji sąsiedzkich, obserwacji statystyk jakościowych i korygowaniu parametrów sieci, aby jakość była na poziomie co najmniej takim jak przed wymianą urządzeń. Jeżeli jakość jest na odpowiednim poziomie w klastrze, NetWorkS! zgłasza do operatorów obszar do akceptacji. W tym momencie rozpoczyna się faza weryfikacji. W przypadku PTC koledzy z CESM sprawdzają głównie wskaźniki jakościowe i jeżeli w statystykach wszystko gra, zlecają pomiary mobilne (Drive Tests). Jeżeli jakość jest potwierdzona pomiarami, klaster jest akceptowany.