T Tablet – test najtańszego tabletu z 5G

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
T Tablet – test najtańszego tabletu z 5G

Chociaż popularyzacja 5G wśród smartfonów nabrała tempa, to w przypadku tabletów 5G spotykane jest wciąż tylko w najdroższych modelach. Sortując tablety od najtańszych z łącznością 5G w największych sklepach z elektroniką nie znajdziemy urządzeń tańszych niż za trzy tysiące złotych. Dlatego propozycja tabletu T-Mobile z łącznością 5G za 1089 zł lub 50 zł miesięcznie w zestawie z nielimitowaną usługą internetu jest wyjątkowa. Tablet obsługuje nawet eSIM. Nie mówiąc o tym, że wiele tabletów oferowanych na rynku w ogóle nie ma opcji łączności GSM i są oferowane wyłącznie z WiFi.

T Tablet

Design

Jakość wykonania T Tablet nie budzi zastrzeżeń. Tył jest wykonany z jednego kawałka aluminium, a dłuższe krawędzie mają margines z tworzywa, aby anteny mogły bezproblemowo odbierać sygnał. Podobnie jak w smartfonach T Phone przycisk zasilania jest w kolorze Magenta. Aby odblokować tablet możemy skorzystać z opcji skanowania twarzy. Wyspa aparatów prawie nie wystaje ponad obudowę, dzięki czemu T Tablet nie kiwa się na stole.

Ważnym elementem tabletu są głośniki stereo o dość dużej mocy, które odgrywają istotną rolę podczas oglądania wideo i słuchania muzyki. Jest też gniazdo na kartę nano SIM oraz kartę pamięci. 

T Tablet waży 493 gramy i ma 8,1 mm grubości. Na matowej obudowie widać ślady po naszym dotyku. Poza tym nie mam do jakości wykonania T Tabletu uwag.

T Tablet

Wyświetlacz

T Tablet ma ekran o przekątnej 10,36 cala i rozdzielczości FHD+ 2000 x 1200 pikseli. To wystarczające parametry do zapewnienia komfortu podczas przeglądania internetu i oglądania filmów i grania w gry. Ekran jest wykonany w technologii IPS. Podczas patrzenia pod kątem trochę spada jasność, ale kolory nie zmieniają się. Jasność mogłaby być większa, zwłaszcza jeśli ktoś planuje korzystać z tabletu na dworze, ale to charakterystyczny element wielu urządzeń z początku średniej półki. 

Specyfikacja i system

Podobnie jak oba telefony T Phone, także tablet wykorzystuje procesor MediaTek Dimensity 700. Procesor wspomaga 6 GB RAM oraz 128 GB na system i pliki, które można rozszerzyć kartą microSD o pojemności do 2 TB. Tablet uzyskał 362 tysiące punktów w benchmarku Antutu, podobnie jak telefony T Phone. Ponieważ rozdzielczość ekranu w T Tablecie jest większa, częściej niż w przypadku telefonów da się zauważyć spadek płynności działania i chwilowe „lagi” urządzenia. Czasami strony internetowe podczas przewijania chwilę się ładują. Tak to wygląda na wielu urządzeniach z początku średniej półki. Do pełnej płynności działania trzeba by dopłacić kilkaset złotych i zrezygnować z łączności GSM w tej cenie. Jednak do konsumpcji multimediów, przeglądania stron, komunikatorów, maila czy niekoniecznie najbardziej wymagających gier ten tablet wystarcza w zupełności.

Trzeba pochwalić T-Mobile, że rozglądanie się w wideo VR 360 przez pochylanie tabletu działa bezbłędnie – tablet jest wyposażony w żyroskop, co jest częstym brakiem w tańszych urządzeniach.

Pakiet łączności obejmuje 5G (nano SIM + eSIM), WiFi ac i Bluetooth 5.1.

T Tablet działa pod kontrolą Android 13, ma zabezpieczenia zaktualizowane do wersji z lipca. T-Mobile jasno deklaruje długość wsparcia dla aktualizacji oprogramowania:

„2 aktualizacje systemu operacyjnego Android; 4 lata wsparcia dla oprogramowania; 3 lata comiesięcznych poprawek zabezpieczeń, w 4. roku poprawki zabezpieczeń co kwartał”

Podobnie jak w przypadku telefonów system to czysty Android bez modyfikacji, z aplikacjami do Google, bez śmieciowych dodatków firm trzecich. Personalizacja T-Mobile ogranicza się do tapety w kolorze Magenta. To dobrze świadczy o operatorze, że oparł się pokusie fabrycznego dołączenia aplikacji i gier potencjalnych partnerów kosztem użytkowników.

Oprócz tego na tablecie znajdziemy aplikacje Google Kids Space oraz Entertainment Space. Można więc skonfigurować dodatkowe konto dziecka i zarządzać aktywnością i treściami za pomocą Family Link.

T Tablet

Aparat

T Tablet ma dwa aparaty po 8 megapikseli, jeden z tyłu, jeden z przodu oraz dodatkowy aparat do detekcji głębi sceny o rozdzielczości 2 megapikseli. Warto zauważyć, że przedni aparat został umieszczony na dłużej krawędzi, co jest nowym trendem wśród tabletów. To praktyczne rozwiązanie podczas telekonferencji, gdy najczęściej zamiast trzymać tablet w ręku oprzemy go dłuższą krawędzią na stole.

Tablety wykorzystują aparaty częściej do wideorozmów i przesyłania zdjęć dokumentów, niż do fotografowania i filmowania w terenie. T Tablet broni się mimo wszystko całkiem dobrą jakością zdjęć w dzień i w nocy, jeśli uznamy, że zdjęcia te nie mają być zastępstwem dla wygodniejszego w użyciu smartfonu.

Przykładowe zdjęcia:

T Tablet

T Tablet

T Tablet

Bateria

Pojemność baterii T Tablet to 7000 mAh. Podobnie jak oba telefony od T-Mobile T Tablet obsługuje ładowanie o mocy 15W. W naszym teście odtwarzania wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawioną na połowę tablet rozładował się po upływie około 16 godzin. To dobry wynik, dający użytkownikowi wiele dni użytkowania po kilka godzin dziennie albo dwa dni intensywnego użytkowania. 

T Tablet

Podsumowanie

T Tablet to unikalna propozycja na rynku – każdy inny tablet obsługujący 5G jest od niego trzykrotnie droższy. To jedyny model z początku średniej półki, który pozwoli cieszyć się najnowszym standardem łączności GSM.

Mimo, że T Tablet kosztuje 1089 zł lub 50 zł w abonamencie nielimitowanego internetu z limitem prędkości, to ma miejscami lepszą specyfikację od droższych od niego smartfonów z serii T Phone – ma wyższą rozdzielczość wyświetlacza – Full HD zamiast HD oraz głośniki stereo, których smartfony nie mają. Ma też tyle pamięci RAM, co droższy T Phone Pro. Wszystko to czyni z T Tabletu dobrą ofertę dla kogoś, kto chce korzystać z dużego wyświetlacza tabletu poza domem.

Trzeba mieć tylko na uwadze, że nie jest to propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników. Wyższa rozdzielczość ekranu odbiła się zauważalnie na płynności działania w porównaniu do telefonów, które mają ten sam model procesora, ale ekrany o niższej rozdzielczości. Nie przeszkadza to w użytkowaniu, pod warunkiem, że będziemy się tego spodziewać. Z punktu widzenia konsumpcji multimediów nie ma to większego znaczenia.

GSMONLINE.PL POLECA

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: