Według URTiP-u pojawili się pierwsi zainteresowani udziałem w przetargu na częstotliwości dla czwartego operatora sieci komórkowej w Polsce. " Po ogłoszeniu zamiaru rozdysponowania wolnych częstotliwości GSM i UMTS zgłosiły się do mnie dwa podmioty — branżowy i finansowy — z prośbą o rozmowę na ten temat. Odmówiłem, bo chcę poczekać na zakończenie publicznej dyskusji w tej sprawie" — powiedział Pulsowi Biznesu Witold Graboś, prezes URTiP. Według PB, najpoważniejszym kandydatem do udziału w przetargu jest Tele2 Polska. Ani Witold Graboś, ani rzecznik Tele2 Polska nie chcieli potwierdzić PB tej informacji.
Według ostatnich doniesień prasowych zainteresowana nowymi częstotliwościami jest też Polska Telefonia Cyfrowa, która w ten sposób chce powstrzymać wejście kolejnego gracza na rynek.
Prezes spółki Tele2 Polska, Fredrik de Lerigon, na pytanie GSMonline.pl, czy Tele2 Polska zamierza uczestniczyć w przetargu na nowe częstotliwości 1800 i UMTS także odpowiedział tylko: "Bez komentarza."
W przypadku Tele2 istnieje również możliwość rozpoczęcia działalności jako operator wirtualny MVNO. Oto co powiedział nam Fredrik de Lerigon na temat szans rozpoczęcia działalności operatorskiej w tym modelu: "Zdecydowanie za wysokie stawki interkonektowe są przeszkodą w uruchomieniu działalność MVNO, ale nie są przeszkodą najważniejszą. Realne szanse na uruchomienie działalności MVNO pojawią się wtedy, gdy spełnione zostaną dwa warunki. Pierwszy to zmiana obecnej polityki operatorów komórkowych z nastawienia na maksymalizację obecnych zysków, na skoncentrowanie się na budowaniu wzrostu zdrowego, konkurencyjnego rynku i powiększaniu bazy klientów tak, aby zapewnić przychody w przyszłości. Drugi warunek to uaktywnienie się Regulatora i wywieranie przez niego nacisku na operatorów, zachęcając ich w ten sposób do podjęcia rozmów z firmami chętnymi do uruchomienia działalności MVNO."
Należy sądzić, że żaden z potancjalnych uczestników przetargu nie będzie chciał zapłacić za częstotlowości tyle, co obecni już na rynku operatorzy. Wadą przetargu jest brak w ofercie częstotliwości GSM 900, na której to głównie buduje się sieć poza terenami miejskimi. URTiP twierdzi, że nie dysponuje obecnie wolnymi kanałami w tym zakresie.