Tele2 Polska oskarża Telekomunikację Polską

Newsy
Opinie: 26

Według Tele2 Polska, Telekomunikacja Polska dopuszcza się ewidentnego łamania prawa, odmawiając swoim abonentom realizacji zleceń preselekcji.

Ustawa Prawo Telekomunikacyjne przyznaje każdemu abonentowi sieci telefonii stacjonarnej możliwość swobodnego wyboru operatora świadczącego międzystrefowe i międzynarodowe usługi telefoniczne. Z kolei Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 29 października 2002 roku precyzuje w jaki sposób można takiego operatora wybrać. Rozporządzenie MI przewiduje dwie formy wyboru operatora usług międzystrefowych i międzynarodowych - poprzez numer dostępu (prefiks) lub preselekcję. Szczególnie ta ostatnia forma cieszy się zainteresowaniem abonentów.

Przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej - powołując się na §6 wspomnianego Rozporządzenia MI - twierdzą, że wnioski o preselekcję, które klienci składali za pośrednictwem firmy Tele2 i innych operatorów alternatywnych, w TP , nie mają mocy prawnej, gdyż do składania zlecenia preselekcji upoważniony jest abonent a nie strona trzecia. Według Tele2 takie stwierdzenie jest jednak kompletnym nieporozumieniem ze względu na fakt udzielenia przez abonentów upoważnienia na rzecz Tele2 do występowania w imieniu drugiej strony (tj. abonenta), we wszystkich sprawach związanych ze złożeniem oraz realizacją zlecenia preselekcji. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Tele2 Polska, w zakresie przekazywania do TP zleceń preselekcji pełni tylko rolę "posłańca", do której to nie jest wymagane nawet tak daleko idące uprawnienie jak to, które podpisują wraz z formularzem preselekcji abonenci. Opinię Tele2 podziela w swojej ekspertyzie znawca Prawa Telekomunikacyjnego, prof. Stanisław Piątek.

Dodatkowo przedstawiciele TP - powołując się na rzekomą konieczność osobistego stawiennictwa abonenta we "właściwym terytorialnie Biurze Obsługi Klienta" - bezpodstawnie argumentują również, że wnioski o preselekcje składane przez klientów za pośrednictwem operatorów alternatywnych były kierowane pod niewłaściwy adres (siedziba Telekomunikacji Polskiej  w Warszawie przy ul. Nowy Świat 6/12),. Tymczasem Rozporządzenie MI nie wspomina o obowiązku osobistego stawiennictwa abonenta we "właściwym terytorialnie Biurze Obsługi Klienta", a mówi właśnie o dostarczeniu zlecenia preselekcji do siedziby "usługodawcy", czyli w tym wypadku TP.

Fredrik de Lerigon, Dyrektor Generalny Tele2 Polska

"Przedstawiciele TP SA od momentu podpisania z naszą firmą umowy o połączeniu sieci (19 grudnia 2002 r.) nie chcieli podjąć rozmów zmierzających do ustalenia zasad współpracy w zakresie preselekcji. Dlatego w marcu 2003 roku przesłaliśmy do Pana Marka Józefiaka, Prezesa Zarządu TP SA własną propozycję rozstrzygnięcia tej kwestii. Nasze stanowisko jest w pełni zgodne z Rozporządzeniem MI i korzystne dla abonentów, którzy nie chcą i nie muszą tracić czasu na wystawanie w kolejkach BOK-ów TP SA celem złożenia zlecenia preselekcji. Dlatego jest dla nas zupełnie niezrozumiałe dlaczego TP SA z premedytacją łamie prawo, nie wypełniając obowiązków nałożonych na nią przez powołane na wstępie ustawę i rozporządzenie. Nasza firma działa na terenie niemal całej Europy i nigdy wcześniej z taką praktyką nie mieliśmy do czynienia. Taki skandal, tak ewidentne łamanie prawa nie powinno pozostać bez echa ze strony regulatora rynku. Tymczasem, w trosce o portfele naszych klientów, którym TP S.A. uniemożliwia korzystanie z preselekcji, postanowiliśmy udostępnić naszym klientom możliwość tańszego telefonowania poprzez wybór naszego prefiksu wg. cennika preselekcji" - powiedział Fredrik de Lerigon, Dyrektor Generalny Tele2 Polska.

Tele2 Polska namawia swoich klientów do wystąpienia do URTIP-u przeciwko Telekomunikacji Polskiej. Klienci poszkodowani w efekcie tego procederu będą w najbliższych dniach zwracać się do Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty o podjęcie interwencji w tej sprawie. Wnioski poszkodowanych abonentów zawierają również sugestię o nałożenie na TP kary. Prezes URTiP może nałożyć na podmiot łamiący karę w wysokości do 3 proc. jej ubiegłorocznych przychodów (w przypadku TP SA ponad 300 mln zł). W następnym tygodniu do Urzędu ma wpłynąć około 700 skarg.

Również samo Tele2 zamierza w najbliższych dniach skierować do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o wszczęcie
postępowania wobec Telekomunikacji Polskiej.

Całą grupa Tele2 w zeszłym roku zanotowała 25 % wzrost przychodów, które osiągnęły 3.5 mld euro. Tele2 ma obecnie 16.8 mln klientów. Na obszarze Europy Wschodniej (Polska, Czechy, kraje nadbałtyckie, Rosja) wzrost przychodów był jeszcze większy i osiągnął aż 102 %. Przychody wzrosły do 250 mln euro. Fredrik de Lerigon nie chciał zdradzić wyników finansowych i liczby abonentów Tele2 Polska.

Opinie:

Opinie archiwalne (26):

Komentuj

Komentarze / 26

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Galaktyczny Edek pisze: 2003-04-11 01:02
  Ciezka artyleria...jestem ciekaw czy sprawa wyladuje w sadzie czy rozejdzie sie po kosciach, bo firmy podpisza stosowny aneks do umowy, prezesi uscisna dlonie i bedzie cacy
  0
 • Users Avatars Mini
  Galaktyczny Edek pisze: 2003-04-11 01:05
  aha, sprawa do dogadania powinna byc latwa bo jakos co drugi dyrektor w polskiej branzy telekomunikacyjnej to Francuz. Jakos diablo uzdolnieni ci Francuzi, pod wzgledem telekomunikacyjnym oczywiscie, tylko inne nacje to jakies przyglupy techniczne...az dziw jak w innych krajach wybudowano sieci telekomunikacyjne? Wiem, jestem sarkastyczny, ale tak mi sie nasunelo...
  0
 • Users Avatars Mini
  wlo pisze: 2003-04-11 01:19
  Żadna ciężka - ewidentna sprawa... Swoją drogą dobrze, że kierują do lokalnych BOK-ów. Ja w takim biurze złożyłem wniosek na CLIP już w październiku zeszłego roku (kiedy to wprowadzili?) a do dzisiaj mi nie liczą abonamentu :-) Rejon w moim mieście już jakiś czas temu został zlikwidowany (czy oddział?) więc mam nadzieję, że w "centrali" już nie dojdą, że korzystam z usługi nie płacąc za nią :-)
  0
 • Users Avatars Mini
  wlo pisze: 2003-04-11 01:21
  Galaktyczny Edek, gdyby właścicielem części firmy był jakaś chiński czy japoński telekom, dopiero byś miał co komentować... A że (współ)właściciel chce mieć swojego człowieka w zarządzie - dziwisz się?
  0
 • Users Avatars Mini
  umbro pisze: 2003-04-11 01:36
  tpsa trudny partner , kłopotliwy dostawca usługi .......
  0
 • Users Avatars Mini
  zeper pisze: 2003-04-11 01:42
  dostalem od tele2 list z ta sprawa zwiazany(...) przepraszaja ale mowia ze to tepsy wina!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  Galaktyczny Edek pisze: 2003-04-11 01:45
  Hmmm, od kiedy Francja jest krajem skandynawskim? Bo Tele2 jest opem skandynawskim wlasnie, z tego co wiem szwedzko-dunskim... a serio, to wcale mnie nie dziwi jak wlasciciel ma swojego przedstawiciela w zarzadzie, to najzupelniej normalne, tyle ze jakos ich nacja jakos jest zazwyczaj ostatnio zadziwiajaco zbiezna, tyle ze tylko na rynku polskim. Nie slyszalem np. aby na rynku niemieckim czy brytyjskim skandynawskie opy desygnowaly Francuzow na dyrektorow i stad tak pytam, bo jestem ciekaw tego fenomenu. Moze to ze wzgledu na tradycje pani Walewskiej ? :-)
  0
 • Users Avatars Mini
  CiepliX pisze: 2003-04-11 01:46
  tepsa srepsa - dziady. Podam jeden przykład - biurokratyzacja... Bylem w boku TP i zlozylem wniosek o umieszczenie 2 numerów firmowych na jedną fakturę (lasy giną a poza tym księgowa mniej stęka). Na co: dostałem normalnie (!!) 2 rachunki telefoniczne + OSOBNO (paranoja) fakturę vat (poleconym) na same abonamenty... zamiast 2 rachunków mam 3 i księgowa płacze...a lasy giną... TPSA to skonczona instytucja - nie wiem czy tam sami debile pracują czy co? Ide jutro do boku i im TAKĄ DRAKĘ zrobie ze długo jeszcze będą moją wizyte wspominać - telekompromitanci S.A jedni!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  szulak pisze: 2003-04-11 02:14
  racja....nie walcza o swoje prawa.
  0
 • Users Avatars Mini
  szymon_ pisze: 2003-04-11 09:29
  sory ze troche odbiegne od tematu ale apropo tepsy nie dnerwuja was te reklamy plan sekundowy dom?? bo ja juz na glowe dostaje.....:(
  0
 • Users Avatars Mini
  Jerry pisze: 2003-04-11 09:41
  Co tu dużo gadać?! KASA, KASA i jeszcze raz KASA. Reszta to polityka, albo "mowa trawa". Coś jakby gadanie głodnego z sytym. Pozdrowienia.
  0
 • Users Avatars Mini
  punk pisze: 2003-04-11 10:30
  tpsa to prawdziwe gówno, te debile mi bez powodu telefon odłącyzli i nie miałem sygnału a jak mój tata tam potem dzwonił (nie z tego telefonu ;P) to niby nic nie wiedzą o nas i w ogule nie miałem miesiąc telefonu
  0
 • Users Avatars Mini
  tmc.masterb pisze: 2003-04-11 11:35
  Telekomuna zawsze robiła to co chciała.Według mnie ta sprawa skończy się uściskiem dłoni prezesów obydwu firm,a telekomuna będzie dalej robiła tak żeby jej było na rekę.
  0
 • Users Avatars Mini
  marek995 pisze: 2003-04-11 12:55
  niech cos robią z tą teps-ą!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  KoziK pisze: 2003-04-11 13:28
  BEAWO BRAWO BRAWO! Jeszcze lepiej zeby jakid formularz dlai do wypelnienia tez bym wywslal do tych nierobow z URTiP. No i mogliby sie zjednoczyc z innymi frimami w walce z telekomuna.....
  0
 • Users Avatars Mini
  djgeepee pisze: 2003-04-11 13:42
  Nic nowego. A podobno rynek mamy zliberalizowany. Podzielam zdanie Tele 2 i mysle, ze to skandal! Sam uzywam uslug miedzystrefowych NOM i mam ustawiona preselekcje, aby nawet przez pomylke nie korzystac z uslug TePeSA! Niestety skazany jestem na polaczenia lokalne z TePeSA, bo na moim osiedlu w Bytomiu nie ma zadnej alternatywy jesli chodzi o wybor innego operatora. Nawet Netia nie oferuje tutaj uslug przez radiodostep (kilkunastotysieczne osiedle Szombierki). Jesli to ma byc wolny rynek to ja dziekuje....:-/
  0
 • Users Avatars Mini
  Grzechu pisze: 2003-04-11 15:29
  Tele 2 jest takim operatorem, ze nie odpusci tepsie!! I dobrze!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  pafnucy pisze: 2003-04-11 15:34
  Grzechu: Nom też nie zamierzał odpuścić i co? I g..... :((
  0
 • Users Avatars Mini
  wpe pisze: 2003-04-11 16:32
  ***pafnucy: Ale siła przebicia NOMu jest dużo mniejsza niż Tele2.
  0
 • Users Avatars Mini
  dr.Filgut pisze: 2003-04-11 17:06
  ale Basia jak ladna..................:)
  0
 • Users Avatars Mini
  maciek603 pisze: 2003-04-11 19:44
  By się wtydzili!
  0
 • Users Avatars Mini
  khalon pisze: 2003-04-12 02:15
  Według mnie to wogóle tepsa jest beznadziejna... Powinni im dać jakąś zajerzystą karę...
  0
 • Users Avatars Mini
  rwalczak28 pisze: 2003-04-12 02:47
  I bardzo dobrze niech ich oskarzaja.
  0
 • Users Avatars Mini
  Athlon pisze: 2003-04-12 03:32
  No pewnie że TPSA robi problemy gdyby nie robia to z jej usług (TPSA) nikt by nie korzystał ze wzgledu na bardzo konkurencyjne stawki tele2.
  0
 • Users Avatars Mini
  Giewont pisze: 2003-04-12 13:39
  Tele2 wnioski o preselekcje, przesyla zbiorczo na adres TP przy nowym swiecie. Potem TP ma to rozsylac po swoich bokach. Nom zamiast wysylas to pod jeden adres, rozsyla to do odpowienich bokow (nie ma w tym nic skomplikowanego) Prosto, bez problemow. Tak naprawde na naszym rynku konkurencja tylko narzeka, zamiast dzialac i rozwijac sie to oni sie sadza. Efekt jest taki ze cala konkurencja ledwo wiaze koniec z koncem. Tylko glosno gadaja jak to im tepsa kladzie klody pod nogi. Tepsa sie smieje, prawnie sa czysci (maja dobrych prawnikow) a urzad zamiast pracowac nad poprawa prawa telekomunikacyjnego zajmuje sie nie majacymi konca pozwami, z ktorych i tak nic nie wyniknie. Za to o konkurencji jest glosno, duzo sie o tym mowi w mediach, maja dodatkowa reklame. A gdzie w tym wszystkim jest klient????
  0
 • Users Avatars Mini
  ghostdog pisze: 2003-04-15 00:26
  Brawo ale niestety pewnie nic z teog nei bedzie!
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: