Era sprzedaje w swojej sieci telefon przygotowany specjalnie dla osób często korzystających z sieci Internet poza miejscem pracy. Era MDA II to chyba najlepsze obecnie rozwiązanie dla użytkowników pragnących mieć dostęp do swojej skrzynki e-mail lub ważnych stron internetowych praktycznie wszędzie - oczywiście w zasięgu sieci GSM (z działającą usługą transmisji GPRS lub CSD). Już na początku testu należy podkreślić, że MDA II jest godny polecenia - rzadko ostatnio testujemy urządzenie, które zaskakuje swoimi możliwościami - Era MDA II nas nimi zaskoczył.
Urządzenia Pocket PC z telefonem mają swoich zwolenników i przeciwników. W tej drugiej grupie są najczęściej szczęśliwi posiadacze małych telefonów z uproszczoną funkcją e-mail (typu smartphone) oraz posiadacze małych laptopów. Obie te grupy powinny choć raz zapoznać się z możliwościami nowego MDA2 - prawdopodobnie grono krytyków Pocket PC znacznie by się wówczas uszczupliło. Żeby zachęcić do lektury testu można tylko wspomnieć, że nowy MDA odtwarza pliki MP3 i wideo MPEG, ma przeglądarkę internetową Pocket IE, aplikacje Pocket Word, Pocket Excel, Windows Media Player, odczytuje pliki PDF oraz prezentacje Power Point, wysyła i odbiera MMS-y oraz jest wyposażony w bardzo dobrą kamerę cyfrową.
Pakiet sprzedażowy
Telefon jest dostarczony w ogromnym pudełku z trzema instrukcjami, zestawem słuchawkowym, stacją dokującą do komputera oraz oprogramowaniem służącym do synchronizacji danych wraz z pakietem Outlook 2002. Jedna z instrukcji to szybki przewodnik po obsłudze urządzenia i w zasadzie on powinien bardziej zaawansowanym posiadaczom MDA II wystarczyć do rozpoczęcia korzystania ze wszystkich funkcji. Telefon jest dostarczony z konfiguracją sieci GPRS w Erze, więc od razu działają wszystkie aplikacje wymieniające dane z Internetem. Z komputerem MDA II łączy się przez port USB.
Wygląd zewnętrzny
Era MDA II na pewno nie jest najmniejszym telefonem dostępnym w sprzedaży....ma za to największy ekran ze wszystkich telefonów. Rozdzielczość ekranu to 240x320 pikseli. Ekran ma niesamowitą wprost jakość, szczególnie jest ona widoczna podczas korzystania z kamery VGA, która wyświetla obraz na całym ekranie - wyświetlacz jest bardzo szybki, a 65 tys. kolorów bardzo żywe. Dobry ekran ułatwia długą pracę z MDA II.
Telefon waży 185 g i mierzy 130 x 69,9 x 19 - jest więc sporym urządzeniem - mieści się jednak w wewnętrznej kieszenie marynarki....do spodni się go już raczej nie da wsadzić. W przypadku wyjścia na zakupy lub do teatru na pewno polecamy przełożenie karty SIM do drugiego mniejszego "awaryjnego" telefonu. W pracy, w ciągu tygodnia MDA II jest natomiast wręcz niezastąpiony.
Telefon jest bardzo elegancki i bardzo dobrze wykonany. Obudowa jest twarda i wytrzymała - może z wyjątkiem tylnej klapki od baterii. Do dyspozycji użytkownika są 4 klawisze skrótów koło ekranu, joystick oraz dwa klawisze z boku telefonu. Z boku aparatu znajduje się także suwak do regulacji głośności. Wszystkie klawisze oprócz tych z zieloną i czerwoną słuchawką można programować - mogą stać się one bezpośrednim skrótem do dowolnej aplikacji. Obiektyw kamery nie jest chroniony klapką, ale znajduje się w zagłębieniu. Z joysticka praktycznie w ogóle się nie korzysta - zastępuje go palec lub rysik (stylus) schowany w obudowie.
Dane techniczne
MDA2 to telefon działający w trzech zakresach sieci GSM 900/1800 /1900, czyli bez problemu będzie działał w większych miastach w USA. Telefon transmituje dane tylko poprzez GPRS, nie będzie więc można wykorzystać zalet szybszego EDGE po jego komercyjnym uruchomieniu. MDA II nie obsługuje także sieci WLAN, co jest już sporą wadą tego urządzenia. Można dokupić we własnym zakresie kartę rozszerzającą możliwości MDA II o WLAN.
MDA oraz MDA II są urządzeniami produkowanymi przez firmę HTC. Zwykła nazwa tego urządzenia brzmi Qtek 2060. W środku testowanego MDA II krył się procesor Intel PXA263 działający z prędkością 400 MHz. Standardowa pamięć Qteka to 128 MB (32 MB to pamięć flash). Pamięć MDA II można rozbudować poprzez zakup dodatkowej karty.
Telefon obsługuje transmisję Bluetooth - w czasie testów MDA II bez problemu współdziałał ze słuchawką bezprzewodową firmy Motorola.
Całe urządzenie działa dzięki dwóm bateriom: głównej i baterii podtrzymującej pamięć. Główne ogniwo ma aż 1200 mAh i jest wykonane w technologii Li-Ion Polimer. Dzięki temu, że nie oszczędzano na baterii MDA II może działać naprawdę długo - bez Bluetooth urządzenie funkcjonowało bez ładowania około 2 dni. Czas czuwania jest znacznie dłuższy. Samo ładowanie baterii nie jest w ogóle problemem, bo telefon ładuje się w stacji dokującej, w tej samej w której odbywa się synchronizacja danych z PC. Cały czas mamy także kontrolę nad stanem baterii, który jest widoczny na głównym ekranie telefonu, a dokładniej można go ocenić w specjalnej aplikacji dedykowanej dwóm ogniwom MDA II.
Interfejs użytkownika
MDA II działa w oparciu o system Windows Pocket PC w wersji 4.20.0. Wszystkie funkcje komputerka możemy obsługiwać poprzez ekran dotykowy używając rysika. Litery możemy wprowadzać na 4 sposoby: pisząc po całym ekranie, korzystając z dwóch sposobów rozpoznawania liter wpisywanych w specjalne pola na dole ekranu oraz używając wirtualnej klawiatury wyświetlającej się na samym dole wyświetlacza. Każdy sposób jest według mnie wolniejszy od wpisywania tekstu na zwykłej klawiaturze QWERTY, ale wymiary urządzenia nie pozwoliły na umieszczenie nawet niewielkiej klawiaturki. Należy też wspomnieć, że cały system Windows Pocket PC nie został przetłumaczony na język polski, co może być dla niektórych dużą ułomnością urządzenia podczas zastanawiania się nad zakupem. Same aplikacje i system to zwykły Windows w miniaturowym wydaniu. Do dyspozycji mamy znany przycisk START, ikony oraz znane nam z dużych komputerów program typu Word i Excel.
Telefon
Nie zapominając o tym, że MDA2 to także telefon, należy wyjaśnić pokrótce jak z niego korzystać. Aby uruchomić telefon wystarczy wcisnąć zieloną słuchawkę pod ekranem. Na wyświetlaczu pojawi się wówczas wirtualna, wygodna, olbrzymia klawiatura numeryczna. Numer możemy wybrać bezpośrednio na klawiaturze lub z książki adresowej urządzenia. Do dyspozycji mamy także listę Speed Dial, z najczęściej wybieranymi przez nas numerami. Całą historię połączeń można znaleźć bez problemu bezpośrednio z aplikacji telefonu. Z dolnego menu istnieje także możliwość wysłania SMS-a. Wysłanie MMS-a już nie jest takie łatwe.
Nasz Pocket PC może działać także w trybie "lotniczym", czyli z wyłączonym modułem GSM. Wystarczy kliknąć na symbolu sygnału sieci GSM i wybrać odpowiednią opcję.
Jakość radia GSM wmontowanego w MDA2 jest gorsza od np. tego, które działa w Nokii 6310 - telefon jest zbyt czuły na zmiany położenia w trakcie rozmowy i czasami słychać w nim szumy.
Książka telefoniczna
Liczba wpisów w książce adresowej jest ograniczona wyłącznie pamięcią telefonu. Każdy wpis składa się z około 30 pól - oprócz np. trzech adresów e-mail możemy nawet wpisać imiona dzieci naszego kontrahenta lub znajomego. Wpisy możemy grupować w kategorie. Do każdego rekordu możemy przypisać zdjęcie. Na pewno żaden "zwykły" telefon nie oferuje 30 pozycji w opisie danej osoby - należy także pamiętać o bezproblemowej synchronizacji z Outlookiem lub serwerem.
Przeglądarka internetu
Przeglądarka internetowa MDA II w niczym nie przypomina prostych przeglądarek WAP znanych z innych telefonów. Jest to zaawansowany Internet Explorer, który pozwala na oglądanie większości stron dostępnych w normalnym, nie mobilnym Internecie. Na MDA2 nie działały jednak niektóre strony korzystające z bezpiecznego połączenia z kodowaniem SSL (np. www.pekao24.pl nie działało, a bez problemu funkcjonowała strona z logowaniem do mbanku). Na IE wbudowanym w MDA2 dobrze działał nasz serwis GSMonline.pl, którego nie da się obejrzeć na żadnym innym urządzeniu mobilnym. Dostęp do "normalnego" Internetu oraz profesjonalny dostęp do konta e-mail to największe zalety MDA II.
Poczta elektroniczna oraz SMS-y i MMS-y
Sprawdzanie poczty poza biurem lub domem staje się bardzo ważne dla coraz bardziej mobilnych pracowników. Producenci telefonów wdrażają do swoich urządzeń coś co ma przypominać klienta e-mail - okazuje się później, że poprzez tego klienta można pobierać zaledwie 30 maili i to jeszcze bez załączników. Klient poczty elektronicznej i SMS-ów w MDA II jest rewolucją w kwestii mobilnej poczty elektronicznej. Nawet pobranie 700 maili nie jest dla niego żadnym problem - najpierw ściągane są z serwera tytuły maili, następnie użytkownik wybiera sobie maile do pobrania i telefon automatycznie ściąga całą treść wiadomości wraz z załącznikiem do pamięci. Załącznik możemy oczywiście podejrzeć lub edytować w przypadku np. plików Worda lub Excela. Oczywiście MDA II może sprawdzać pocztę na kilku naszych kontach równocześnie.
Maile możemy segregować w folderach - podobnie jak wiadomości SMS. To rozwiązanie jest identyczne jak to znane wszystkim z komputerów PC i programu Outlook Express.
Wiadomości MMS nie zostały zintegrowane z kontami e-mail oraz z SMS-ami. Nie zostały zintegrowane nawet same ze sobą, ponieważ "zwykłe" MMS-y np. ze zdjęciem oraz MMS-y wideo wysyła się z różnych aplikacji. Na pewno należy oczekiwać, że w kolejnych wersjach systemu operacyjnego funkcjonalność wiadomości multimedialnych nie będzie traktowana tak po macoszemu.
Standardowe aplikacje
W przypadku sytemu Windows Pocket PC trudno omawiać aplikacje zainstalowane w telefonie. Użytkownik ma dostęp do wielkiej biblioteki nowych aplikacji, które później już sam może sobie instalować. Po zakupie do dyspozycji mamy np. tylko dwie gry. Wielbiciele technologii Java będą zawiedzeni, bo MDA II jest nie obsługuje - na pocieszenie można dodać, że gry na platformę mobilną Windows są znacznie bardziej zaawansowane. Zapaleni fotografowie będą mogli przeglądać swoje zdjęcia w dwóch aplikacjach Album i Pictures. Obie aplikacje pozwalają na sekwencyjne wyświetlanie zdjęć w postaci prezentacji. Wielbicie literatury będą mogli czytać książki posługując się aplikacją Microsoft Reader. Pliki w pamięci telefonu można przeglądać poprzez File Explorera. Dla korzystających z instant messaging standardowo zainstalowano MSN Messenger. W czasie testów nie udało nam się znaleźć w Internecie działającej wersji Gadu-Gadu na tę platformę. W zastosowaniach biznesowych dużą rolę odegrają przeglądarki plików PDF oraz PPT - firmy ClearVue. Prezentację można wyświetlać bezpośrednio na rzutniku poprzez skorzystanie ze specjalnej przystawki firmy HTC.
Koszty
MDA2 kosztuje w Erze 2181.36 zł - to dla dużej firmy nie jest znacząca kwota, a prawdopodobnie w specjalnych szytych na miarę ofertach cena ta może znacząco spaść. Do tej kwoty należy na pewno dodać przyszłe wydatki na transmisję GPRS, z której korzysta się nieporównywalnie częściej niż w normalnym telefonie - nawet z systemem Symbian na pokładzie. Do kontroli kosztów służy specjalna aplikacja GPRS Monitor, która informuje nas o bieżącym zużyciu. Pozwala ona także na obserwację korzystania z GPRS w ujęciu historycznym - rysuje piękne, ale nieco stresujące wykresy - GPRS w Polsce, a także w roamingu nie należy do najtańszych sposobów korzystania z Internetu.
Podsumowanie
Pocket PC Era MDA2 to według mnie najlepsze obecnie urządzenie dla mobilnego bizesmena. Konkurenci to na pewno P900 firmy Sony Ericsson, zbliżający się nowy komunikator Nokii z obsługa WiFi oraz wszelkiego typu klony MDA, które są sprzedawane pod inną nazwą. Największą przewagą MDA2 jest wygoda obsługi tego komputera oraz podobieństwo do interfejsu znanego ze zwykłych komputerów PC. MDA2 jest oparty na systemie Windows, a to dla wielu osób oznacza brak straty czasu na naukę obsługi kolejnej platformy. Windows w Era MDA2 działa bardzo stabilnie i w czasie testów ani razu nie doszło do zawieszenia się komputerka. Największą wadą MDA2 jest obecnie brak w standardzie obsługi sieci WLAN - być może jest to celowy zabieg operatorów, którzy chcą zarobić więcej na transmisji pakietowej, ale na pewno ten brak może skłonić niektórych odbiorców do wstrzymania się z zakupem. Niektórzy krytykują też rozmiar MDA - według mnie przy tak dużym ekranie zmniejszenie rozmiarów obudowy staje się chyba już niemożliwe, a należy pamiętać, że duży ekran to większa wygoda pracy. Trudno sobie wyobrazić czytanie dokumentu Word lub przeglądanie prezentacji Power Point na ekranie znanym np. z Nokii 6600.
Przykładowe zdjęcia wykonane MDA II - rozdzielczość 640x480 pix.
Aplikacje pozwalające na współpracę MDA II z komputerem PC