Klasa smartfona S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
HTC One A9 miał bardzo gorące wejście na rynek. Cały technologiczny świat porównywał jego wygląd z iPhone 6s, bo A9 jest do niego bardzo podobny. Jest jednak także podobno do całej serii One (w tym modelu flagowego M9), a więc była to trochę burza w szklance wody.
Temat podobieństwa One A9 do produktów Apple przykrył trochę chyba ważniejszą informację – że jest to także bardzo udany smartfon z Androidem. Na pewno należy do rynkowej czołówki.
One A9 jest bardzo ładny, zgrabny, działa bardzo szybko, ma piękną i dopracowaną nakładkę HTC Sense, robi dobre zdjęcia, a aplikacja kamery jest naprawdę niesamowita. Telefon jest także napędzany przez najnowszego Androida 6 Marshmellow, na którego nadal czekają użytkownicy większości flagowców konkurencyjnych producentów.
Co jest sporą barierą, która może hamować klienta przed wyborem HTC? To na razie wysoka cena, która w Polsce w styczniu 2016 r. wynosi 2500 zł i na razie chyba nie ma zamiaru spadać. One A9 jest urządzeniem premium w cenie premium.
Główne wady i zalety smartfona HTC One A9
Zalety:
Wady:
Zestaw – ocena ?
Nasz zestaw testowy składał się ze smartfona, zasilacza (nawet bez kabla USB) i słuchawek. Smartfon nie był zapakowany w oryginalne pudełko, a jedynie w pudełko zastępcze, więc nie będziemy oceniać zestawu sprzedażowego.
Dołączone słuchawki miały mikrofon i jeden przycisk. Nie były wyposażone w regulację głośności. Przy dużej głośności w telefonie i muzyce POP nie dawały sobie niestety rady.
Obudowa – ocena 5
Obudowa HTC One A9 zaskakuje urodą i zgrabnością. Telefon (5 calowy) doskonale leży w dłoni, jest ergonomiczny i poręczny. Klawisze power i regulacja głośności jest na odpowiedniej wysokości. Minimalnie gorzej jest z czytnikiem linii papilarnych, który nie zawodzi i działa szybko, ale jednocześnie ma dziwny kształt (zagłębiony i nieco zbyt mały) i nasz palec się na nim delikatnie haczy. Niefortunnie umieszczono głośnik, który na dole obudowy często jest przez nas przypadkowo tłumiony. Dodatkowo głośnik gra naprawdę „tanio”.
A9 przypomina wyglądem model M9, ale jest płaski z tyłu. One A9 jest wykonany z aluminium, ale jest lżejszy od głównego flagowca HTC (waży 143 g, a M9 157 g). Z boku obudowy smartfon ma dwie szufladki: na kartę nanoSIM i na kartę pamięci microSD.
Wyświetlacz – ocena 6
HTC One A9 ma świetny 5 calowy wyświetlacz wykonany w technologii AMOLED. Ekran ma rozdzielczość FULL HD, czyli taką jak M9. Ekran ma genialne kąty widzenia oraz piękne, nasycone kolory. Trochę szkoda może tylko, że ekran A9 nie jest nieco większy, ale przy większym ekranie telefon straciłby niechybnie swoją poręczność.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 4
HTC One A9 choć kosztuje tyle, co najdroższe telefony z Adnroidem, to nie został wyposażony w procesor Qualcomm 810 znany m.in. z modelu M9. W środku A9 pracuje słabszy procesor ośmiordzeniowy Qualcomm Snapdragon 617 (64-bitowy, 4 x 1,5 GHz + 4 x 1,2 GHz). W najnowszym benchmarku AnTuTu uzyskał wynik 65676 punktów, a model M9 uzyskuje w tym rankingu wynik zbliżony do 80 tys. punktów.
W A9 nie znajdziemy także 3 GB RAM – jest tylko standardowe już 2 GB. Z pamięci 16 GB 7.37 GB zajmuje sam system. Warto więc wyposażyć się w nowoczesną i szybką kartę pamięci. Jej pojemność może wynosić maksymalnie aż 2TB.
One A9 oferuje użytkownikowi pełen zestaw czujników. W obudowie pracują:
Za transmisję danych odpowiada Bluetooth 4.1, Wi-Fi n i ac (2,4 i 5 GHz) oraz przede wszystkim szybkie LTE 300/50. Za lokalizację odbiorniki GPS i rosyjskiego GLONASS.
HTC chwali się, że dużą wagę w modelu A9 zwróciło na jakość dźwięku. W telefonie mamy dostępną technologię Dolby Audio Surround z Hi-Res Audio (znanego także z modeli Sony Xperia). HTC One A9 zapewnia 24-bitowy dźwięk i ma wbudowany konwerter DAC . Dźwięk z wbudowanego wzmacniacza jest bardzo głośny.
Pełne dane techniczne HTC One A9 znajdują się tutaj
System – ocena 6
HTC zrobiło nabywcom HTC One A9 niespodziankę i w swoim telefonie znajdą oni najnowszą wersję Androida 6.0 Marshmellow. System nie przypomina jednak „gołego” Androida z Nexusów, czy Motoroli, a jest to znany wszystkim system zmodyfikowany przez HTC, z bardzo ładną nakładką HTC Sense w wersji 7.0.g.
Co nam się podobało w systemie:
Co nam się nie podobało w systemie:
W czasie naszych testów system ani razu nie zwolnił i nie zawiesił się, co świadczy o jego dopracowaniu.
Kamera – ocena 5
HTC przestało eksperymentować z kamerą w swoich smartfonach i w HTC One A9 znajdziemy matrycę 13 megapiksela z jasnym obiektywem ƒ/2,0 i optyczną stabilizacją obrazu. Obiektyw jest chroniony przez szafirowe szkiełko. Aparat robi fajne zdjęcia nawet w gorszych warunkach oświetleniowych np. w pomieszczeniach. Nie są one bardzo szczegółowe, ale szumy widać dopiero przy powiększeniach do 80-100% na dużych monitorach.
Największe brawa należą się jednak HTC za samą aplikację kamery. Jest ona po prostu idealna. W głównym menu aparatu mamy do dyspozycji 6 strybów: selfie, camera, panorama, pro, hypelapse i slow motion. Przyciski do wyboru trybu są duże i ładne. Najciekawszym trybem jest oczywiście tryb pro, który umożliwia nam wykonywanie zdjęć w formacie RAW. Tryb ten to także dostęp do ustawień balansu bieli, korekcji oświetlenia, ISO, czasu naświetlania i głębi ostrości. Dostęp do tych ustawień jest prosty i wygodny. Podobną radość korzystania z kamery odczuwają chyba tylko posiadacze LG G4.
W przypadku nagrywania wideo zawodzi trochę brak trybu 4K, który jest już od dawna standardem w najdroższych smartfonach. W HTC One A9 nagramy wyłącznie wideo FULL HD, które oczywiście jest bardziej praktyczne i zawiera mniej miejsca w pamięci telefonu niż materiał 4K.
Materiał FULL HD jest szczegółowy, ale smartfon nieco zbyt agresywnie korzysta z autofocusa (ostrzenie widać wyraźnie na nagraniach) oraz trochę zbyt szybko reguluje jasność materiału wideo (na nagraniu widać te skoki zbyt wyraźnie).
Przedni aparat wykorzystuje niezbyt lubianą technologię HTC UltraPixel, ma dobrą jasność ƒ/2,0 i również pozwala na nagrywanie wideo 1080p.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Bateria – ocena 3
Bateria HTC One A9 niestety nie zachwyca. Telefon ledwo „dojeżdża” do końca dnia i to przy niezbyt dużym dziennym obciążeniu. W środku telefonu znajdziemy ogniwo 2150 mAh, a więc jego pojemność nie jest zbyt duża. Sytuację uratuje trochę Qualcomm Quick Charge 3.0, czyli szybkie ładowanie (w teorii szybsze o 40%). Ma ono być udostępnione wraz z kolejną aktualizacją systemu. Jak to nie pomoże (nie będziemy mieli w pobliżu gniazdka) to wówczas musimy posiłkować się powerbankami lub dostępnym trybem Extreme power saving mode. Tryb “agresywnego oszczędzania energii” wyłącza oczywiście większość usług systemu Android. W menu mamy wówczas dostępne tylko podstawowe funkcje – mail, kalendarz, kalkulator, SMS-y i połączenia głosowe.
Dziwne jest trochę to, że Google obiecywał, że wraz z Androidem 6 Marshmellow baterie w smartfonach zaczną działać wyraźnie dłużej bez doładowywania – w HTC One A9 na razie tego nie zauważamy. Znaczna poprawa jest zauważalna jedynie w nocy, w trybie czuwania (działa wówczas nowość z Marshmellow, czyli tryb Doze).
Podsumowanie
HTC One A9 to według nas jeden z najfajniejszych smartfonów z Androidem. Oprócz dobrej baterii i lepszego głośnika niczego mu nie brakuje. Smartfon świetnie wygląda, ma genialną nakładkę i najnowszy system oraz w miarę dobrą kamerę ze świetną aplikacją. Barierą ograniczającą nasz zachwyt jest wysoka cena, która powinna być o 500-600 zł niższa niż obecna. Należy mieć nadzieję, że smartfon HTC stanieje i stanie się przez to bardziej dostępny na naszym rynku. Jego poważnym konkurentem może już niebawem stać się model HTC One M10, który zapewne zostanie pokazany już w lutym na targach w Barcelonie. HTC One A9 jest dowodem na to, że tajwańska firma nadal potrafi robić genialny sprzęt, który w niczym nie ustępuje flagowcom konkurencji.
Dla kogo jest HTC One A9
Dla kogo nie jest HTC One A9: