Test smarfonu Huawei P9 Lite Mini

Recenzje
Opinie: 4

Klasa smartfonu B (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6 - celujący)

Wstęp

Huawei posiada bogate portfolio smartfonów z segmentu średniej półki. Huawei P9 Lite Mini jest najnowszą i jedną z najtańszych propozycji. Oferujący dobrą jakość wykonania smartfon został wyceniony na niecałe 700 złotych, przy czym dostępna jest obecnie promocja, w której można za darmo otrzymać akcesoria warte 199 zł. To czego można spodziewać się po Huawei P9 Lite Mini znajdziesz w naszej recenzji.

 

Główne wady i zalety smartfonu Huawei P9 Lite Mini

Zalety

 • Wysokiej klasy czytnik linii papilarnych – niespotykany w tym przedziale cenowym
 • Dobra jakość wykonania
 • Dual SIM
 • LTE
 • Wyświetlacz jest wystarczająco dobry
 • Ochrona wzroku i ustawianie temperatury barw
 • Wydajność wystarczająca do niemal wszystkich gier i programów
 • EMUI w najnowszej wersji
 • Zaskakująco dobra jakość zdjęć
 • Rozbudowana aplikacja aparatu
 • Nie występują problemy z ustawianiem ostrości
 • Wideo na zadowalającym poziomie
 • Bateria 3020 mAh oferuje długi czas działania
 • Atrakcyjna cena i promocja z dodatkowymi akcesoriami

Wady

 • Głośnik mógłby być lepszy
 • Folia naklejona na ekran
 • Micro USB zamiast USB C
 • Wyraźne pogorszenie jasności ekranu, gdy patrzymy pod kątem
 • Brak żyroskopu i NFC
 • Błędy ostrości w trakcie filmowania i artefakty kompresji
 • Brak szybkiego ładowania
 • Niewymienna bateria

 

Budowa – 4+

Testowanysmartfon Huawei nosi w swojej nazwie określenie „mini”, co podkreśla, że mamy do czynienia z mniejszym smartfonem niż P9 Lite. Różnica nie jest jednak duża. Zamiast przekątnej 5,2 cala mamy do czynienia z 5 calowym ekranem. W efekcie najnowszy smartfon jest o niecałe 2 mm węższy i trochę ponad 3 mm niższy od zwykłego P9 Lite. Huawei P9 Lite Mini nie jest więc skierowany wyłącznie do fanów najmniejszych telefonów – to rozwiązanie pośrednie pomiędzy najmniejszymi telefonami i smartfonami o standardowym rozmiarze.

To co wyróżnia Huawei P9 Lite Mini to przede wszystkim wysokiej jakości czytnik linii papilarnych, umiejscowiony z tyłu obudowy. Nie jest on może tak szybki, jak w najwyższych modelach Huawei, ale na rynku znajdzie się sporo modeli smartfonów z wyższej półki, które będą miały gorszy czytnik od Huawei P9 Lite Mini. A należy pamiętać, że większość smartfonów za mniej niż 700 zł w ogóle nie ma czytnika linii papilarnych.

Huawei P9 Lite Mini ma metalową większą część tyłu obudowy. Smartfon wygląda schludnie i atrakcyjnie. Producent oparł się pokusie dodawania zbędnych ozdobników, które w założeniu mają podnieść prestiż, ale w tanich telefonach sprawiają nie najlepsze wrażenie.

Głośnik został umieszczony na dolnej krawędzi. Ma przeciętną głośność, ale dźwięk jest pozbawiony niskich tonów. W efekcie jest trochę skrzeczący i zniekształcony. Głośnik łatwo zasłonić ręką trzymając telefon w układzie poziomym.

Huawei zastosował starsze gniazdo micro USB, zamiast coraz popularniejszego USB C. Przyciski fizyczne są zadowalającej jakości i w wygodnym miejscu. Do obsługi systemu służą przyciski ekranowe.

Wyświetlacz – 4-

Ekran w Huawei P9 Lite Mini ma przekątną 5,0 cala i rozdzielczość HD 1280 x 720 pikseli. W efekcie gęstość pikseli wynosi 294 PPI. Zarówno P9 Lite oraz P8 Lite 2017 mają ekrany Full HD o przekątnej 5,2 cala.

Rozdzielczość jest w pełni wystarczająca, aby tekst na stronach WWW był ostry i czytelny, a piksele są trudne do zauważenia. Maksymalna jasność ekranu jest przeciętna, choć powinna być wystarczająca. Patrząc pod kątem na ekran, kolory się nie zmieniają, ale dość mocno spada wówczas jasność i pod dużym kątem wyświetlacz jest ciemniejszy.

Opcje ekranu umożliwiają regulację temperatury barw (balans bieli) oraz aktywowanie ochrony wzroku, polegającej na redukcji światła niebieskiego.

Na ekran jest fabrycznie nałożona folia ochronna, która domyślnie nie jest przeznaczona do zdjęcia. Przypuszczalnie ma chronić ekran przed zbiciem i porysowaniem. Folia jest zauważalnie mniejsza niż ekran, co wygląda nieco dziwnie. 

  

Procesor/pamięć/parametry techniczne – 3+

Huawei P9 Lite Mini został wyposażony w procesor Snapdragon 425. Zastosowany Snapdragon to jednostka 4 rdzeniowa, taktowana zegarem 1,4 GHz, wyposażona w układ graficzny Adreno 308. Procesor wspomaga 2 GB RAM oraz 16 GB pamięci na system i pliki, którą można rozszerzyć kartą micro SD.

Huawei osiągnął niecałe 37 tysięcy punktów w benchmarku Antutu, 656 punktów dla pojedynczego rdzenia i 1832 punktów dla wielu rdzeni w Geekbench. Są to wyniki zadowalające, a dla przedziału cenowego w okolicach 700 złotych dobre. Z Huawei P9 Lite Mini można korzystać komfortowo. Większość programów i gier będzie działało bez problemów. Da się jednak zauważyć, że podczas uruchamiania aplikacji trzeba chwilę dłużej zaczekać, a zaraz po uruchomieniu nowego programu przewijanie wyświetlonej listy nie będzie od razu płynne. Na filmie porównującym 6 smartfonów Huawei, widać, że Huawei P9 Lite Mini wymaga najwięcej czasu, żeby uruchomić Asphalt 8, czy załadować testy wydajności 3D w Antutu. Jednak po uruchomieniu gra działa płynnie. Epic Citadel na ustawieniach ultra wysokich osiąga komfortowe 43 klatki na sekundę. Za to 2 GB RAM i 16 GB na pliki to niewiele na dzisiejsze standardy, choć biorąc pod uwagę cenę smartfona, nie powinno to zaskakiwać.

Huawei P9 Lite Mini obsługuje LTE, WiFi n 2,4 GHz (brak zakresu 5 GHz) i Bluetooth 4.1. Zabrakło NFC, a to spora wada w dobie mobilnych płatności. Huawei jest smartfonem dual SIM. Lokalizacja wspiera zarówno GPS jak i GLONASS. Czujniki jakie ma smartfon to akcelerometr, czujnik zbliżeniowy i czujnik światła. Brak żyroskopu wyklucza wygodne korzystanie np. z filmów 360.

  

System – 4

Huawei P9 Lite Mini trafił na rynek z systemem Android 7.0 Nougat oraz najnowszą wersją nakładki Huawei – EMUI 5.1.

W systemie można przełączyć się między domyślnym dla Huawei układem, w którym każda ikona aplikacji trafia na pulpit, a standardowym z szufladą na aplikacje. Fabrycznie zostało zainstalowanych kilka przydatnych programów oferowanych przez Huawei w nakładce EMUI. Najważniejszy jest menadżer telefonu, który z jednego miejsca pozwala czyścić pamięć, kontrolować transmisję danych, blokować niechciane telefony, zarządzać baterią, skanować antywirusowo, przyznawać uprawnienia, czy blokować aplikację kodem PIN.

Jest też menadżer plików, Zdrowie, Notatnik, Pogoda, Kalkulator, Rejestrator dźwięku, Radio FM, Latarka i Lustro. Są też dodatkowe aplikacje jak Booking.com, Runastic, Todolist, Instagram i dwie gry, ale można je wszystkie odinstalować.

Nie mam uwag do działania i funkcji systemu. Nie zauważyłem problemów ze stabilnością.

  

Kamera – 4

Główny aparat Huawei P9 Lite Mini ma rozdzielczość 13 megapikseli. Mimo, że nie jest wyposażony w dodatkowe funkcje takie OIS czy PDAF, to radzi sobie zaskakująco dobrze. Zdjęcia są szczegółowe, a kolory czyste. Zdjęcia w dobrych warunkach wychodzą nie gorzej niż z droższych telefonów. Telefon nie ma problemów z ostrością – na wszystkie zdjęcia zrobione w trakcie testów tylko 3 miały nietrafioną ostrość. Wygląda na to, że czasy, w których najtańsze smartfony mają do dyspozycji jedynie namiastkę aparatu fotograficznego mamy już za sobą.

Gdy warunki robią się trudniejsze np. robimy zdjęcia pod światło, to mocno spada kontrast. Zdjęcia wieczorne nie mogą już konkurować tak łatwo z droższymi smartfonami, ale to nikogo nie zaskoczy.

Aplikacja aparatu, podobnie jak w innych telefonach Huawei, oferuje bogactwo dostępnych trybów:

 • Zdjęcie
 • Profesjonalne zdjęcie
 • Wideo
 • Profesjonalny film
 • HDR
 • Tryb poklatkowy
 • Notatka audio
 • Skanowanie dokumentu
 • Panorama
 • Zwolnione tempo

Co ciekawe, nie są to tryby okrojone. Tryb manualny oferuje wszystkie konieczne ustawienia, w tym ISO i czas otwarcia migawki. Wiele smartfonów tego nie ma, włącznie z najnowszą i najdroższą Nokią 8. Smartfon obsługuje także filtry z podglądem na żywo, sterowanie dźwiękiem, czy wykrywanie uśmiechu. Po dotknięciu ekranu można rozdzielić punkt pomiaru ostrości od punktu pomiaru ekspozycji.

Jakość wideo jest zauważanie niższa niż zdjęć. Na nagraniach widać jak autofocus co jakiś czas próbuje szukać ostrości. Mimo, że przepływność wideo jest wysoka, to na takich teksturach jak asfalt widać artefakty kompresji. Poza tym jednak wideo też jest całkiem dobre. Ma wystarczającą ilość szczegółów, jest kontrastowe i płynne.

Przedni aparat ma 5 megapikseli i oferuje typową jakość kamery selfie. Nie dorównuje głównemu aparatowi, ale jest wystarczająco dobry.

  

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

 

Bateria – 4+

Najmocniejsza stroną Huawei P9 Lite Mini jest z pewnością bateria. Ma zaskakująco duża pojemność 3020 mAh. Wiele flagowych smartfonów ma mniejszą pojemność baterii, a apetyt na energię większy.

Dwa dni normalnego użytkowania smartfonu (bez maratonu grania i oglądania filmów) P9 Lite Mini wytrzymuje bez problemu. W trakcie testu strumieniowania wideo z YouTube po 8 godzinach telefon miał jeszcze 15% baterii i to przy niemal maksymalnej jasności ekranu. Po obniżeniu jasności do średniej wartość z pewnością przekroczy 10 godzin z łatwością.

W tym budżetowym smartfonie nie uświadczymy szybkiego ładowania.

  

Podsumowanie

Jeżeli tylko nie żądamy od smartfonu najwyższej szybkości to Huawei P9 Lite Mini w pełni spełni nasze pozostałe oczekiwania. Oferuje wysoką jakość wykonania, dobry czas działania na baterii i zaskakująco dobry aparat. Spadki płynności podczas uruchamiania aplikacji raczej nikogo nie zaskoczą w tym przedziale cenowym, za to obecność wysokiej klasy czytnika linii papilarnych już owszem. Główne obiekcje dotyczą kontrowersyjnej decyzji o zastosowaniu fabrycznej folii na wyświetlaczu i średni jakości głośnik. Okazuje się, że za 700 zł można spokojnie kupić dobry smartfon i jeszcze otrzymać w promocji dodatkowe akcesoria. Rynek smartfonów mocno się zmienił przez ostatnie lata, co widać szczególnie wyraźnie po najtańszych urządzeniach.

Dla kogo jest Huawei P9 Lite Mini

 • Dla szukających smartfonu z dobrą baterią
 • Dla oszczędnych miłośników fotografii mobilnej
 • Dla ceniących dobrą jakość wykonania
 • Dla miłośników Huawei i nakładki EMUI

Dla kogo nie jest Huawei P9 Lite Mini

 • Nie dla fanów dużych wyświetlaczy
 • Nie dla kładących nacisk wyłącznie na wydajność

 

Inne informacje na temat smartfonu Huawei P9 Lite Mini:

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Malleus pisze: 2017-10-09 13:21
  Lenovo K6 - Full HD zamiast HD, Snap 430 zamiast 425, lepszy aparat (z PDAF), żyroskop, na starcie 100 taniej (599), jak złapać promocję 150~200. Już nie mówiąc oczywiście że w bardzo podobnej cenie można dostać K6 Note - 5,5" FHD i 3 GB ram i 32 GB pamięci. Jedyne co mnie ciekawi - to na ile wycenią Mate10 lite/Nova 2i - czyli swoje nowe 5,9" w 18:9, w Indiach 235€ (serio), w Polsce wszystko poniżej 1,5k będę uważał za przyzwoitą cenę, choć znając Huawei... :-/
  0
 • Users Avatars Mini
  Anonim pisze: 2018-01-28 16:44
  Mam Huawei p9 lite mini, a nie mam wszystkich funkcji z aparacie i kamerze... Nie ma żadnych aktualizacji, a w opcji więcej są trzy rzeczy... Skanowanie dokumentu, notatka audio oraz znak wodny...
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: