Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6 - celujący)
Wstęp
HMD Global systematycznie buduje swoje portfolio. Tym razem przyszedł czas na prawdziwego flagowca. Nokia 8 oferuje najmocniejszą dostępną dla smartfonów specyfikację - procesor Snapdragon 835, ekran o rozdzielczości QHD, a także trzy aparaty o rozdzielczości 13 megapikseli z obiektywami Zeiss. Kusić ma także Android bez nakładki oraz w miarę dobra cena.
Główne wady i zalety smartfonu Nokia 8
Zalety
Budowa – 4+
HMD od początku stawia na dobre materiały i minimalizm. Nokia 8 również trzyma się tej reguły. Pozbawiona udziwnień i ekstrawagancji składa się z jednej bryły metalu i szklanego ekranu. Zaokrąglone krawędzie obudowy i rozsądny rozmiar sprawiają, że telefon dobrze leży w ręku.
Pod kciukiem znajdują fizyczne przyciski zasilania oraz regulacji głośności. Na dolnej krawędzi mamy pełnoprawne gniazdo USB C z kontrolerem USB 3.1. Nie zabrakło gniazda słuchawkowego na górnej krawędzi.
Pod ekranem znajdziemy podświetlane przyciski sensoryczne oraz przycisk domowy spełniający również funkcję czytnika linii papilarnych. Układ jest więc taki sam jak w niższych modelach Nokii. Czytnik w Nokii nie jest ani najszybszym, ani najbardziej bezbłędnym, ale jest wystarczająco dobry do tego, żeby z niego na co dzień korzystać.
Głośnik znajduje się na dolnej krawędzi. Jest monofoniczny, ma dużą moc, ale jest podatny na zasłonięcie. Zasłonięty staje się całkowicie niesłyszalny. Jakość jest dobra, ale wiele smartfonów z górnej półki oferuje dziś głośniki stereo.
Nokia 8, podobnie jak niższe modele, nie ma diody powiadomień. W zamian tego na ekranie blokady wyświetla podsumowanie istotnych informacji. Funkcja nazywa się Glance. Problem w tym, że ekran to nie AMOLED i nie ma funkcji always on. Aby podsumowanie się wyświetliło trzeba wziąć telefon do ręki i unieść.
Nokia ma niewymienną baterię i normę uszczelnienia IP54, co oznacza, że jest odporna na kurz i zachlapanie. Większość flagowców może się pochwalić wyższymi normami IP68, które pozwalają na pełne zanurzenie smartfona w wodzie.
Nokii 8 brakuje czegoś charakterystycznego, co wyróżniłoby ją na tle innych telefonów. Na porównaniu wideo widać, że plastikowe linie anten są większe i bardziej widoczne niż w znacznie tańszej Nokii 6. Ósemka nie wyróżnia się designem, jak zrobił to Samsung z S8 i Note8 oraz LG z G6, Q6 i V30. Nokia 8 jest prosta, zwyczajna i po prostu nudna.
Wyświetlacz – 5
Nokia 8 może pochwalić się jednym z najlepszych ekranów IPS. Ma wysoką rozdzielczość QHD 2560 x 1440 pikseli, co przy stosunkowo konserwatywnej przekątnej 5,3 cala owocuje gęstością pikseli na poziomie 554 PPI. To więcej niż potrzeba.
Maksymalna jasność, nasycenie kolorów i czytelność na słońcu stoją na bardzo wysokim poziomie. Kąty widzenia również są dobre. Pod względem parametrów ekranu Nokia 8 nie ma powodu do kompleksów.
W telefonie nie ma filtra światła niebieskiego, profili kolorystycznych, ani opcji ustawienia balansu bieli. Wiele z tych elementów stało się już standardem wśród wiodących producentów smartfonów.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – 5+
Nokia 8 może pochwalić się takimi samymi parametrami, co najlepsze smartfony obecnie dostępne na rynku. Trzonem jest procesor Snapdragon 835, którego połowa z ośmiu rdzeni jest taktowana zegarem 2,5 GHz, a druga połowa 1,8 GHz. Procesor wspomaga 4 GB RAM i 64 GB na system i pliki. Pamięć można rozszerzyć kartą micro SD o pojemności do 256 GB.
Nikogo nie powinno zaskakiwać, że z takimi podzespołami smartfon osiąga bardzo dobre wyniki – 167 tysięcy punktów w benchmarku Antutu oraz 60 klatek na sekundę w Epic Citadel, na ustawieniach ultra wysokich.
Czysty Android 7.1.1 działa tak jak można się tego spodziewać po tak mocnej konfiguracji – bezproblemowo i szybko.
Nokia 8 obsługuje LTE kategorii 9, czyli 450/50 Mbps, podczas gdy część smartfonów z tym samym procesorem Snapdragon obsługuje już gigabitowe LTE kategorii 16. Wspierane jest dwuzakresowe WiFi ac oraz Bluetooth 5.0 i NFC. Lokalizacja dobywa się za pomocą systemów GPS, GLONASS i BDS. Nokia ma na wyposażeniu także ANT+.
Na pokładzie znalazł się komplet sensorów: czujnik oświetlenia otoczenia, czujnik bliskości, akcelerometr, kompas elektroniczny, żyroskop, czytnik linii papilarnych, czujnik Halla i barometr.
Bardzo mocna specyfikacja w połączeniu z atrakcyjną ceną to z pewnością jeden z atutów Nokii 8.
System – 5-
Nokia działa pod kontrolą Androida 7.1.1 który nie został poddany żadnym modyfikacjom. Ma to zapewnić bezproblemowe aktualizacje bezpieczeństwa bez opóźnień. Dotąd faktycznie Nokie otrzymywały aktualizacje bezzwłocznie.
Z drugiej strony czysty Android bez cienia modyfikacji nie jest dla każdego i oferuje surowy minimalizm. Brakuje w nim chociażby wspomnianych przydatnych funkcji dotyczących wyświetlacza i wielu innych drobiazgów dodawanych przez producentów. Jednym z tych braków jest na przykład centrum zarządzania telefonem umożliwiające czyszczenie urządzenie z plików tymczasowych – nie ma go w Nokii 8.
Z szybkością aktualizacji na razie mamy połowiczny sukces. Aktualizacje bezpieczeństwa są, ale aktualizacji do Androida 8 Oreo na razie nie ma i nie wiadomo jeszcze, kiedy nowy system będzie dostępny do pobrania.
Kamera – 5-
Główny aparat składa się z dwóch matryc o rozdzielczości 13 megapikseli – jednej kolorowej i drugiej czarno-białej. To układ podobny do tego jaki możemy znaleźć w Huawei P10. Główny aparat ma do dyspozycji stabilizację optyczną i ustawia ostrość za pomocą detekcji fazy i laserowego pomiaru odległości. Obie matryce znajdują się pod obiektywami opracowanymi przez Carl Zeiss i mają jasność F/2.0.
Zastosowanie dwóch matryc ma zapewnić zarówno lepsza jakość zdjęć, poprzez łączenie informacji, jak i umożliwia zastosowania precyzyjnego rozmycia tła dookoła fotografowanego obiektu, korzystając ze zjawiska paralaksy.
Użytkownik Nokii ma pełną swobodę wyboru,- może korzystać z obu matryc jednocześnie, tylko z matrycy czarno-białej, czy też tylko z kolorowej.
Zdjęcia z Nokii 8 maja bardzo dobrą jakość - są szczegółowe, kolory są nasycone i czyste. Nie brakuje także rozpiętości tonalnej. Ile w tym zasługi dwóch matryc? Wiele zależy od konkretnego zdjęcia. W jednym przypadku pomiędzy zdjęciem z matrycy kolorowej, a z obu matryc prawie nie widać różnicy, w innym wypadku zdjęcie wykorzystujące obie matryce wygląda lepiej – ma lepszą dynamikę.
Na konferencji Nokia twierdziła, że ma najlepszy aparat na rynku. Moim zdaniem to nie do końca prawda, ale z pewnością aparat nie rozczarowuje.
Przedni aparat ma dokładnie takie same parametry co kamery z tyłu - to znaczy rozdzielczość 13 megapikseli, optykę Carl Zeiss o jasności F/2.0 i szybko ustawia ostrość. Do głównego aparatu brakuje mu tylko stabilizacji optycznej. Owszem zdarzają się przednie aparaty o takiej, a nawet wyższej rozdzielczości, ale zwykle pozostałe parametry, jak jasność i jakość nie są tak dobre. Tym czasem Nokia 8 robi równie dobre zdjęcia przednim aparatem co tylnym. Jakość selfie jest na bezkompromisowo wysokim poziomie.
W tym miejscu warto bliżej przyjrzeć się aplikacji aparatu. Jedną z nowości jest tryb Dual Sight, który dzieli ekran na połowę, z jednej strony umieszczając kadr z głównego aparatu, a z drugiej strony z przedniego aparatu. Ponieważ jakość obu aparatów jest identyczna, stwarza to możliwość pokazania zarówno fotografowanego obiektu, jak i swojej reakcji na niego. Dual Sight umożliwia zarówno robienie zdjęć, nagrywanie filmów jak i transmitowanie na żywo.
Wśród trybów fotograficznych oprócz Live Bokeh znalazły się jeszcze: Ręcznie, Panorama i Upiększ. Tryb ręczny pozwala na korekcję ekspozycji, ale jedynie w skokach co 1 EV, a nie 1/3 EV jak to zazwyczaj ma miejsce. Jest również 5 ustawień balansu bieli, możliwość ustawienia ostrości na nieskończoność lub na minimalną odległość ostrzenia, a także zmiana pomiaru światła z automatycznego na wielosegmentowy lub centralnie ważony. Niestety jest to jeden z bardziej ograniczonych trybów manualnych w dzisiejszych smartfonach i nie ma zupełnie nic wspólnego z trybem manualnym znanym z Windows Phone. Za to zdjęcia z trybu panoramy mają wysoką rozdzielczość dochodzącą do 70 megapikseli i są dobrze posklejane.
Jakość wideo w Nokii 8 jest bardzo dobra. Nagranie jest szczegółowe i płynne. Ekspozycja zmieniana jest bez skoków, a ostrość działa zazwyczaj stabilnie. Cieszy możliwość nagrywania wideo 4K zarówno z tylnego jak i przedniego aparatu. Nagranie jest stabilizowane dzięki stabilizacji optycznej, co pomaga w przypadku nagrywania z ręki stojąc w miejscu, ale jest niewystarczające do nagrywania podczas chodzenia. Tutaj bardzo pomocna byłaby dodatkowa stabilizacja cyfrowa, którą stosuje wielu innych producentów.
Dostępne są dwa dodatkowe tryby nagrywania wideo. Jeden to standardowe zwolnione tempo, które oferuje przeciętną jakość i brak możliwości dodatkowej edycji. Drugi to tryb poklaktowy. Niestety nie ma możliwości ustawienia żadnych parametrów, w efekcie zarejestrowanie chmur przesuwających się na niebie okazało się po prostu zbyt nudne. Film, który ostatecznie powinien trwać minutę, trwał 10 minut. Ustawienie interwału byłoby bardzo pomocne.
Pochwalić trzeba jakość nagrywanego dźwięku Nokia OZO, który jest faktycznie przestrzenny i stanowi świetne uzupełnienie dla obrazu.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Bateria – 4
Nokia 8 została wyposażona w baterię pojemności 3090 mAh. To górny zakres typowo spotykanych baterii w telefonach o przekątnej około 5,3 cala. W efekcie można liczyć na dwa dni niezbyt intensywnego korzystania ze smartfona lub jeden dzień intensywnego użytkowania.
Podczas testu strumieniowania wideo z YouTube po 6 godzinach zostało niecałe 20% baterii. Można więc spodziewać się około 7,5 godziny strumieniowania wideo z wysoką jasnością ekranu. To wynik typowy dla wielu urządzeń, przeciętny, podobny jak w Nokii 6. Jest sporo telefonów na rynku, które uzyskują wyniki bliższe 10 – 12 godzin strumieniowania wideo.
Dołączona do zestawu ładowarka obsługuje szybkie ładowanie. Ładuje telefon prądem 2,5A dla 5V i 2A dla 9V.
Podsumowanie
Nokia 8 jest trudnym w ocenie smartfonem. Z jednej strony ma atrakcyjną cenę 2599 zł, czystego Androida i mocną specyfikację. Z drugiej strony, poza aparatem nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle konkurencji. Nie oferuje ani bezbramkowego ekranu, ani oryginalnego wyglądu. Wiele elementów jest albo poprawnych, albo odrobinę poniżej oczekiwań, jak na przykład niska norma IP54 wodoszczelności. Czysty Android to dość surowe doświadczenie, chociaż ma swoje istotne zalety. Jak dotąd nie doczekaliśmy się aktualizacji do Androida Oreo. Najmocniejszymi punktami są ekran i aparat, zwłaszcza ten przedni. Jakość zdjęć jest bardzo dobra, a możliwość przełączania matryc, stosowania Live Bokeh i Dual Sight ciekawa. Z drugiej strony inne tryby, jak choćby manualny, zostały potraktowane po macoszemu.
W efekcie osoba, która chce minimalistycznego i prostego designu oraz czystego Androida i dobrego aparatu, zwłaszcza do selfie, będzie zadowolona z Nokii 8, ale osoba szukająca poważnego rywala dla Galaxy S8 lub LG V30 będzie rozczarowana.
Inne informacje na temat smartfonu Nokia 8: