Test smartfonu Samsung Galaxy J5 2017

Recenzje
Opinie: 5
Opinie: 5
Samsung Galaxy J5 2017

Klasa smartfonu C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6 - celujący)

Wstęp

Seria smartfonów J Samsunga pozycjonowana jest poniżej serii A. Są to modele, które mają wyróżniać się przede wszystkim atrakcyjną ceną. Mając to na uwadze, można być zaskoczonym, że Galaxy J5 2017 za około tysiąc złotych oferuje 5,2 calowy ekran Super AMOLED i jakość wykonania charakterystyczną dla wyższej półki. To czego nie widać na pierwszy rzut oka, to także wyjątkowo długi czas działania na baterii. Nie mogło się jednak obejść bez pewnych minusów, o których piszemy szerzej w poniższej recenzji.

Smartfon otrzymaliśmy do testów od sieci Komputronik.

 

Główne wady i zalety smartfonu Samsung Galaxy J5 2017

Zalety

 • Bardzo dobra jakość wykonania
 • Czytnik linii papilarnych działa tak jak powinien
 • Ekran Super AMOLED to duża zaleta w tym przedziale cenowym
 • Rewelacyjny czas działania na baterii
 • Dual SIM niezależny od gniazda karty pamięci
 • Wysokiej jakości głośnik
 • LTE cat 6 i WiFi ac
 • Dobrej jakości zdjęcia
 • Przedni aparat o wysokiej rozdzielczości, z własną diodą doświetlającą
 • Android 7 z nakładką Samsung Experience, która czerpie z Galaxy S8
 • Płynne i bezproblemowe działanie systemu
 • Kompletny zestaw w pudełku

Wady

 • Micro USB zamiast USB C
 • Brak szybkiego ładowania baterii
 • Brak diody powiadomień i jej alternatywy w postaci Always On Display
 • Brak stabilizacji zdjęć i filmów
 • Przedni aparat ma tylko fix focus
 • 2 GB RAM

Zestaw - 4

W skład zestawu sprzedażowego wchodzi:

 • Ładowarka z odłączanym kablem, ładująca prądem 5V 1,55A
 • Kabel USB A – micro USB
 • Słuchawki typu pchełki z wbudowanym mikrofonem i jednym przyciskiem
 • Przyrząd do wysuwania szufladki na karty SIM i kartę pamięci
 • Dokumentacja

Wszystkie akcesoria są w kolorze białym. Jak widać zestaw jest kompletny, ale podstawowy. Ładowarka nie obsługuje standardu Quick Charge.

Budowa – 5-

Trzeba przyznać, że Samsung Galaxy J5 2017 bardzo wyróżnia się jakością wykonania i nie przypomina większości smartfonów w swojej cenie. Do redakcji trafił akurat model w kolorze złotym.

Tył obudowy został wytłoczony z jednego kawałka aluminium, które zachodzi również na krawędzie urządzenia. Linie anten są co prawda dobrze widoczne i dość szerokie, ale bardzo starannie wpasowane w obudowę i mają swój ciekawy styl. Cały telefon sprawia wrażenie jednej spójnej, sztywnej bryły. Aluminium nie sprawia wrażenia cienkiej blaszki, jak z puszki po napoju, co zdarza się w wielu niedrogich smartfonach, które chcą podnieść swój prestiż za pomocą lepszych materiałów.

Fizyczne guziki mają wyraźne wyczuwalne klikniecie, które potwierdza wciśnięcie. Pod ekranem znajdują się dwa przyciski sensoryczne, które nie są podświetlane – przełączanie pomiędzy aplikacjami i przycisk wstecz, oraz fizyczny przycisk domowy pomiędzy nimi, który jednocześnie spełnia rolę czytnika linii papilarnych.

Chociaż w moim odczuciu Samsung nie może się pochwalić najlepszymi czytnikami linii papilarnych na rynku, w przypadku J5 2017 czytnik działał zwykle bezproblemowo i przewidywalnie.

Na lewej krawędzi mieszczą się dwie szufladki, jedna na podstawową kartę SIM, a druga na kartę pamięci micro SD i drugą kartę SIM. Model Galaxy J5 2017 jest telefonem dual SIM i na plus należy policzyć fakt, że korzystanie z dwóch kart SIM nie wyklucza użycia karty pamięci.

Głośnik został umieszczony w niestandardowym miejscu, u samej góry prawej krawędzi, ponad przyciskiem zasilania. Takie położenie zmniejsza szansę na zasłonięcie głośnika dłonią - raczej rzadko trzymamy telefon za najwyższą część bocznych krawędzi. Podczas oglądania filmów w układzie poziomym głośnik znajduje się z góry co wydaje się lepsza opcją, niż umieszczenie go z boku, z jednej strony. Jakość brzmienia i głośność jest bardzo dobra. Tym nie mniej nie jest to układ stereo, a jeśli jednak przypadkiem uda się nam zasłonić głośnik, przestanie być słyszalny.

Galaxy J5 2017 jest trzecim testowanym przeze mnie telefonem z rzędu, który nie ma diody powiadomień. Jest to dla mnie niezrozumiałe, bo ten mały element, który jest nieistotny z punktu widzenia kosztów produkcji, zasadniczo wpływa na komfort korzystania z telefonu. Brak diody powiadomień oznacza, że gdy telefon leży na biurku z wygaszonym ekranem nie sposób szybko sprawdzić, czy nie ma nieodebranych połączeń lub wiadomości bez wybudzania ekranu. Rzut oka na migającą diodę byłby znacznie wygodniejszy. Stosowany na ekranach AMOLED Always On Display również nie jest dostępny.

J5 2017 ma niewymienną baterię oraz nie jest uszczelniony.

Wyświetlacz – 5+

Ekran to największa zaleta Galaxy J5 2017. Mało który telefon w tym przedziale cenowym może zaoferować ekran Super AMOLED, a Galaxy J5 2017 ma właśnie wyświetlacz w tej technologii. Rozdzielczość panelu to HD 1280 x 720 pikseli, co w przypadku przekątnej 5,2 cala przekłada się na gęstość pikseli na poziomie 282 PPI.

Co prawda zdarzają się coraz częściej modele smartfonów w tym przedziale cenowym o rozdzielczości Full HD, ale różnica między FHD a HD przy 5,2 cala jest mniej widoczna, niż pozostałe parametry, takie jak kontrast, nasycenie kolorów, jasność i kąty widzenia. Wszystkie te parametry w przypadku Galaxy J5 2017 wypadają wyśmienicie.

To nie koniec zalet ekranu. W ustawieniach znajdziemy wiele istotnych funkcji dodatkowych. Jest filtr światła niebieskiego, który redukuje zmęczenie oczu podczas długiego czytania z ekranu w ciemnym otoczeniu. Filtr można aktywować na żądanie, jak i według własnoręcznie przygotowanego planu.

Można także wybrać profil kolorystyczny ekranu. Dostępne są cztery opcje: adaptacyjny, Kino AMOLED, Zdjęcie AMOLED, oraz Podstawowy. Jeśli ktoś nie jest zwolennikiem zbyt mocno nasyconych kolorów, można wybrać profil, który jest bardziej neutralny. Jest też opcja ręcznego regulowania balansu bieli wyświetlacza.

  

Procesor/pamięć/parametry techniczne – 4-

Samsung Galaxy J5 2017 został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Exynos 7870 Octa, taktowany zegarem 1,6 GHz i mający wbudowany układ graficzny Mali-T830MP2. Testowy model miał do dyspozycji 2 GB RAM i 16 GB na system i pliki użytkownika plus obsługę kart pamięci o pojemności do 256 GB.

Smartfon uzyskał 46 tysięcy punktów w benchmarku Antutu i pozwala na płynne działanie obciążających gier, jak choćby Asphalt 8. W przypadku działania systemu, wszystko działa płynnie. Zimny start aplikacji trwa trochę dłużej niż w smartfonach z wyższej półki, ale wyraźnych spadków wydajności, które działały by na nerwy nie ma. Co prawda 2 GB RAM w dzisiejszych warunkach to niezbyt dużo, ale Samsung raczej nie daje tego odczuć, tak jak robiła to na przykład Nokia 5.

Łączność Galaxy J5 2017 odbywa się za pomocą LTE kategorii 6 300/50 Mbps, dwuzakresowego WiFi ac i Bluetooth 4.1. Za lokalizacje odpowiada system GPS, GLONASS oraz BDS. Nie zabrakło NFC i radia FM.

Wśród czujników znalazł się akcelerometr, żyroskop, kompas cyfrowy, czujnik zbliżeniowy i czytnik linii papilarnych.

  

System – 5

Galaxy J5 2017 trafił na rynek z Androidem 7.0 oraz nakładką producenta Samsung Experience 8.1. Jest to ta sama wersja nakładki, która zadebiutowała wraz z flagowym modelem Galaxy S8. Z tego powodu, pod względem ergonomii obsługi więcej łączy oba urządzenia, niż dzieli. Wyświetlenie listy wszystkich aplikacji nadal uruchamiane jest wygodnym gestem przesunięcia palcem od dolnej krawędzi w górę. Moim zdaniem nowa nakładka Samsunga jest wyraźnie lepsza, bardziej ergonomiczna i przyjazna niż wcześniejszy TouchWiz.

Warto podkreślić, że system działał płynnie i bezproblemowo pomimo 2 GB RAM. Nie zauważyłem gubienia klatek animacji, ani długiego czekania na uruchomienie aplikacji.

Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, przydatna jest zakładka w opcjach dotycząca konserwacji urządzenia. Pozwala ona zarządzać energią, czyścić pamięć z plików tymczasowych i skanować w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania. Wystarczy zajrzeć tam raz na jakiś czas, aby sprawdzić czy jakaś aplikacja nie zużywa ponadprzeciętnie dużo energii i zoptymalizować działanie systemu.

W systemie można skorzystać z Katalogu zabezpieczonego, opartego o rozwiązania Knox. Oprócz aplikacji Google i programów dołączanych fabrycznie przez Samsunga na telefonie znajdziemy aplikacji Microsoftu w postaci Word, Excel, PowerPoint, OneDrive i Skype.

  

Kamera – 4

Główny aparat fotograficzny w Galaxy J5 2017 ma 13 megapikseli oraz jasność F/1.7 dla ogniskowej 27 mm. Aparat został oparty o matrycę Sony IMX258. Aplikacja jest podobna do tej znanej z Galaxy S8 i obsługuje podobne gesty pozwalające przełączać się pomiędzy aparatami, uruchomić filtry czy wyświetlić tryby. Jest jednak znacząco uproszczona.

Dostępne programy tematyczne to:

 • Auto
 • Profesjonalny
 • Panorama
 • Seria zdjęć
 • HDR
 • Tryb nocny
 • Sport
 • Dźwięk i obraz

Warto zauważyć, że HDR zazwyczaj jest dostępny jako opcja w wizjerze trybu automatycznego, a zdjęcia seryjne często są realizowane przez przytrzymanie spustu migawki. Można więc powiedzieć, że liczba trybów została sztucznie nadmuchana. Tryb profesjonalny też nie oferuje tyle ustawień co w wyższych modelach smartfonów. Jedyne co można regulować to balans bieli, korekcje ekspozycji i czułość ISO. Panorama ma rozdzielczość zaledwie niecałych trzech megapikseli.

Aplikacja aparatu jest przejrzysta i działa szybko. J5 2017 bardzo dobrze radził sobie z wykrywaniem twarzy fotografowanych osób, nawet z daleka i pod kątem. Największym brakiem względem wyższych modeli smartfonów jest z pewnością brak stabilizacji.

Jakość zdjęć jest zaskakująco dobra. Zdjęcia są najczęściej ostre i szczegółowe. Jeśli są nieostre, to najczęściej z powodu poruszenia, czyli braku stabilizacji i niestaranności podczas trzymania telefonu w momencie spustu migawki. W porównaniu z droższymi smartfonami brakuje rozpiętości tonalnej oraz czystych i nasyconych kolorów, gdy warunki oświetleniowe robią się trudniejsze. Pomimo tego, w tym przedziale cenowym aparat można śmiało określić jako dobry.

Wideo nie odstaje jakościowo od zdjęć - jest szczegółowe i wygląda poprawnie, ale brakuje rozpiętości tonalnej i bardziej nasyconych kolorów. Dodatkowo bardziej rzuca się w oczy brak stabilizacji. Najwyższa dostępna jakość nagrania to 1080/30p.

Przedni aparat jest o tyle ciekawy, że ma taką samą rozdzielczość 13 megapikseli jak główna kamera, jasność F/1.9 oraz uzupełniony jest o przednią diodę doświetlającą, która jest dużą rzadkością. W efekcie zdjęcia selfie mogą mieć bardzo dobra jakość. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przedni aparat nie ma autofocusa i musimy nabrać wprawy w określaniu odległości od twarzy do smartfona, która zapewnia optymalną ostrość. Jeśli będziemy trzymać telefon zbyt blisko, lub zbyt daleko, szczegóły wynikające z wysokiej rozdzielczości znikną w nieostrości.

  

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

 

Bateria – 6-

Samsung Galaxy J5 2017 ma baterię o pojemności 3000 mAh, co dla telefonu o przekątnej 5,2 cala, rozdzielczości HD i z energooszczędnym procesorem to ponadprzeciętnie dobry wynik. Zdecydowanie widać to podczas użytkowania. Dwa pełne dni użytkowania to dla J5 2017 żaden problem. Jeśli akurat mniej korzystamy ze smartfona to i trzy dni będą w zasięgu.

W trakcie strumieniowania wideo z YouTube po ponad 6 godzinach zostało jeszcze ponad 60% baterii. Można wywnioskować, że smartfon byłby w stanie strumieniować wideo przez blisko 15 godzin! To rewelacyjny wynik. Co prawda przeglądanie sieci szybciej rozładowuje telefon, ale około 11 godzin ciągłej pracy to nadal bardzo dobre osiągnięcie. Jeśli ktoś ceni długie działanie smartfona na baterii, to J5 2017 z pewnością go nie zawiedzie. Można nawet zrezygnować z ładowania smartfona w samochodzie, korzystając z nawigacji na dłuższych strasach.

Naładowanie telefonu do pełna to niecałe 3 godziny – dwukrotnie dłużej niż przy standardowym szybkim ładowaniu.

  

Podsumowanie

Samsung Galaxy J5 2017 to zdecydowanie udany smartfon. Oferuje jakość wykonania zbliżoną do smartfonów z górnej półki, ekran Super AMOLED, całkiem dobry aparat oraz rewelacyjny czas działania na baterii. Najważniejsze cechy smartfona w przypadku Galaxy J5 2017 wypadają bardzo dobrze. Chociaż specyfikacja nie jest szczególnie mocna, bo 2 GB RAM to dzisiaj dość mało, nie można powiedzieć, aby ograniczało to możliwości smartfona w dotkliwy dla użytkownika sposób. Najbardziej boli brak diody powiadomień, szybkiego ładowania oraz stabilizacji w aparacie. Poza tymi aspektami Galaxy J5 2017 to bardzo dobra propozycja w atrakcyjnej cenie.

Smartfon otrzymaliśmy do testów od sieci Komputronik.

Dla kogo jest Samsung Galaxy J5 2017

 • Dla ceniących długą pracę na baterii
 • Dla szukających ekranu Super AMOLED
 • Dla poszukujących niedrogiego, ale udanego smartfona

Dla kogo nie jest Samsung Galaxy J5 2017

 • Nie dla kładących nacisk głównie na wydajność
 • Nie dla osób ceniących szybkie ładowanie
 • Nie dla najbardziej wymagających, szukając urządzenia z najwyższej półki

Inne informacje na temat smartfonu Samsung Galaxy J5 2017:

Opinie:

Opinie archiwalne (5):

Komentuj

Komentarze / 5

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Malleus pisze: 2017-09-19 11:51
  Dobry test (i dobra słuchawka), będzie taniał - wczoraj był w x-kom za 888 zł, w okolicach tej ceny imo warto brać, za 1028 trochę drogo. https://inspiracje.x-kom.pl/mobilne-48h?page=1
  0
 • Users Avatars Mini
  Malleus pisze: 2017-09-19 11:54
  P.s. Te drugie (nocne) video, jest jak dla mnie rewelacyjnej jakości = jeszcze niedawno flagowce :-)
  0
 • Users Avatars Mini
  Fox pisze: 2017-11-17 18:41
  Cześć, jaki jest kąt widzenia w kamerce do selfie? Nigdzie tego nie mogę znaleźć
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: