Test Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition

Recenzje
Opinie: 9

Klasa tabletu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition to obecnie topowy i najdroższy model tabletu Samsunga. Jego koszt oscyluje wokół 2800 zł. Za tę cenę otrzymujemy jeden z najlepszych tabletów z Androidem. Jego jedynym poważnym konkurentem jest Sony Xperia Tablet Z. Oczywiście NOTE na rynku będzie też konkurował z iPadem Air z systemem iOS. NOTE ma nad nimi przewagę w postaci dołączonego seryjnie rysika. Reszta parametrów jest podobna – wszystkie trzy tablety są naprawdę mocne i gwarantują najwyższą wydajność.

Pełne dane techniczne tabletu Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition znajdują się tutaj.

Główne wady i zalety tabletu Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition

Zalety:

  • wspaniały wygląd
  • bardzo dobre wykonanie
  • genialny ekran
  • genialny rysik
  • topowe parametry
  • pakiet rozbudowanych, dedykowanych aplikacji
  • bardzo ładna nakładka/ interfejs

Wady:

  • wysoka cena
  • niezbyt długi czas czuwania/działania
  • system czasami minimalnie zwalnia
  • tablet powoli obraca ekran przy włączonych widżetach na ekranie główym
  • urządzenie skierowane raczej do bardziej zaawansowanych użytkowników

Zestaw – ocena 4

Z tabletem Samsunga otrzymujemy tylko zasilacz, kabel USB oraz sam tablet. W pudełku nie znajdziemy karty pamięci, kabla HDMI/MHL, pokrowca lub słuchawek. Tak samo oszczędni są konkurenci, więc Samsungowi nie możemy się dziwić.

Obudowa – ocena 5 

Samsung  Galaxy Note 10.1 2014 edition ma naprawdę świetnie zaprojektowaną obudowę. Wszystko jest na swoim miejscu. Szczególnie głośniki znajdują się na odpowiedniej wysokości i gdy trzymamy tablet poziomo to ich nie zasłaniamy ręką.  Na górze obudowy jest nadajnik podczerwieni, a na samej dole gniazdo mini USB/MHL. Z prawej strony ukryto rysik, a z lewej znajduje się gniazdo słuchawek. Włącznik tabletu jest na samej górze. Tam też znajdziemy regulację głośności. Tablet jest sztywny, nic w nim nie skrzypi. Tylna klapka nie otwiera się i jest wykonana z plastiku. Bardzo ładna jest żłobiona srebrna ramka wokół obudowy. Ramka wokół ekranu jest spora i chyba mogłaby być mniejsza. Z tyłu obudowy jest obiektyw kamery z wbudowaną diodą LED. NOTE 10.1 jest bardzo podobny do modelu Note 3 i na pewno taki podwójny zestaw (smartfon plus tablet) jest marzeniem wielu polskich androidowych gadżeciarzy. Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition nie jest najlżejszy i waży 547 g.

 

Wyświetlacz – ocena 6

Ekran w Note 10.1 po prostu miażdży. Zawdzięczamy to głównie wysokiej rozdzielczości 2 560 x 1 600. Zastosowano w nim technologię Super Clear LCD. Gęstość pikseli osiąga poziom 320 ppi. Dla porównania Retina z najnowszego iPada Air ma rozdzielczość 1536x2048 i gęstość pikseli na poziomie 264. Samsung ma genialne kąty widzenia oraz mocne, nasycone kolory. Niektórzy mogą twierdzić, że nie są to naturalne barwy, ale klienci uwielbiają nieco „podkręconą” rzeczywistość. Czym wygrywa Air? Proporcjami ekranu w widoku pionowym – proporcje Samsunga nie są wygodne, gdy trzymamy ekran pionowo. W poziomie natomiast wszystko jest OK.

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6

W środku obudowy Samsung  Galaxy Note 10.1 2014 edition nie ma miejsca na kompromisy: mamy procesor quadcore Qualcomm Snapdragon 800 taktowany zegarem 2.3 Ghz, LTE 150/50 i 3 GB RAM. Bateria ma pojemność 8220 mAh. W tablet wbudowano aparaty 8 i 2 megapiksele. Takie dane techniczne sprawiają, że mamy do czynienia z teoretycznie najszybszym tabletem na rynku. Na to wskazują także benchmarki. W codziennym użytkowaniu nie jest już tak różowo i nakładka powoduje, że sam interfejs nie sprawia wrażenia jakby był super szybki. Takie odczucia są na przykład podczas korzystania z Nexusa 5. Tutaj jest nieco wolniej – szczególnie obracanie ekranu może wkurzać, bo odbywa się naprawdę ślamazarnie. Sytuacja poprawia się po wyłączeniu firmowych widżetów na ekranie głównym. Samsung jak najszybciej powinien dopieścić interfejs i udostępnić uaktualnienie.

Pamięć 16 GB można rozszerzyć kartami microSD lub od razu zakupić model z większą pamięcią na multimedia – maks to 32 GB. Rzeczywista pamięć dostępna dla użytkownika to około 12 GB.

Co nas zawiodło w tablecie?  Są to wbudowane głośniki. Są perfekcyjnie umieszczone, ale grają naprawdę źle. Filmy należy więc oglądać wyłącznie na słuchawkach.

  

System/nakładka – ocena 5

W naszym tablecie działa Android 4.3. Na pewno otrzymamy najnowszego KitKata, ale na razie oficjalna data „dostawy” nie jest jeszcze znana. Sam system jest bardzo stabilny i można na nim polegać, ale czasami aplikacje zewnętrzne potrafią go skutecznie zawiesić. W czasie testów ze 2-3 razy nam się to zdarzyło. Android w Samsungach jest poważnie zmodyfikowany i przykrywa go interfejs Samsung TouchWiz. To rozbudowana nakładka, bardzo dobrze zaprojektowana i oferująca dużo fajnych udogodnień. Nowością jest np. integracja z usługą Flipboard – My magazine. Pozwala to bezpośrednio z głównego ekranu mieć dostęp do najnowszych wiadomości, czasopism, gazet i magazynów kolorowych. TouchWiz to także świetne i ładne widżety. Samsung zmienił także górny pasek powiadomień oraz cały panel ustawień tabletu. Mamy do dyspozycji obsługę gestami, smart screen, ulepszony (automatyczny) multi window oraz unikatową obsługę rysika. Brawa dla Samsunga za to, że tak poważnie podchodzi do rozwoju serii Note. Koniecznie trzeba jednak cały czas pamiętać o optymalizacji oprogramowania pod względem szybkości/wydajności jego działania.

Rozmowy – ocena 4

Samsung  Galaxy Note 10.1 2014 edition umożliwia prowadzenie rozmów poprzez zestaw słuchawkowy lub poprzez głośnik i mikrofon wbudowany w to urządzenie. Funkcja połączeń głosowych jest rzadko spotykana w tabletach, ale w sytuacji awaryjnej może się przydać. Warto jednak pamiętać, że karta SIM w tablecie oprócz transmisji danych musi wówczas mieć uruchomione usługi głosowe.

Jakość rozmów poprzez system głośnomówiący jest całkiem dobra, choć nasz rozmówca raczej zauważy, że nie rozmawiamy przez zwykły telefon. Lepszym rozwiązaniem jest korzystanie ze słuchawki Bluetooth.

Wprowadzanie tekstu – ocena 6

Klawiatura ze względu na rozmiary ekranu jest oczywiście bardzo wygodna i zbliżona do rozmiarów klawiatury w netbookach. Dodatkowo jest dostępna opcja klawiatury pływającej i klawiatury podzielonej.  Mamy także opcję pisania bez odrywania palca, czyli Swype oraz bezpośredni skrót do schowka (kopiuj, wklej). Oprócz pisania na klawiaturze litery możemy wprowadzać także odręcznie za pomocą palca lub rysika. Klawiatura oferuje również ogromną bibliotekę emotikonek. Na brak funkcji nie możemy więc narzekać. To jedna z najbardziej „wypasionych” klawiatur na rynku.

Rysik – ocena 4

Rysiki (stylusy) to największy wyróżnik serii Note wśród zwykłych tabletów. Na razie żaden poważny producent nie stworzył tabletu aż z tak zaawansowaną obsługą rysika. Sam rysik nie zmienił się specjalnie i nadal jest plastikowy i dosyć wątły, co sprawia, że jego ergonomia różni się od ergonomii dobrego ołówka czy cienkopisu. Wiadomo jednak, że wówczas nie dałoby się go schować w specjalnym slocie w obudowie. Rysik ma końcówkę podobną do ramki całego tabletu oraz jeden przycisk funkcyjny. Aplikacje świetnie wykrywają poziom jego nacisku. Artyści potrafią tym rysikiem na ekranie tabletu wyczyniać naprawdę cuda, co Samsung zawsze prezentuje podczas oficjalnych pokazów i targów. Rysik to świetny dodatek do tabletu i należy mieć nadzieję, że kiedyś pojawi się na rynku iPad z seryjnym stylusem.

Aplikacje dedykowane dla NOTE – ocena 6

Dedykowane aplikacje dla Note to w sumie jedna z najważniejszych jego zalet. Bez nich Note byłby zwykłym tabletem, choć wyposażonym w rysik. To właśnie aplikacje sprawiają, że tak naprawdę Note tworzy własny segment rynku i na razie żaden producent nie próbuje w tym segmencie poważnie mu zagrażać.

Oto wybrane aplikacje, które sprawiają, że Samsung  Galaxy Note 10.1 2014 edition tak znacznie wyróżnia się na rynku:

S NOTE

S Note to flagowa aplikacja w serii Note. To potężne narzędzie do robienia notatek. Sama notatka to nie tylko tekst (pisany na klawiaturze lub odręcznie), ale także wiele innych opcji. Do treści można dołączyć notatkę głosową, zdjęcie, wideo, wykres, obrazek, element z aplikacji Scrapbook, mapę lub rysunek z Idea Sketch. Notatki mogą mieć wiele stron, różny „papier” i okładkę. Sam proces notowania/rysowania można nagrać i odtworzyć później jako prezentację. Eksport jest możliwy jako notatka S Note, obrazek, PDF lub też sam tekst.

SCRAPBOOK

Scrapbook to ciekawa aplikacja będąca bankiem Informacji, idei, materiałów pochodzących z naszego tabletu. Wszystko to co nas zainteresuje możemy zapisać w Scrapbooku i później w prosty sposób do tego wrócić. Zapis jest bardzo prosty, bo wystarczy objechać daną mapę, film, tekst rysikiem i w tej aplikacji znajdziemy do niej odnośnik lub całą treść.

SAMSUNG HUB

Samsung Hub to platforma Samsunga, w której próbuje zarabiać na sprzedaży gier i książek.

SAMSUNG APPS

Samsung Apps to część platformy Samsung Hub, w której można kupować aplikacje spoza sklepu Google PLAY. Samsung Apps ma własne promocje i własną ofertę, oczywiście węższą od Google PLAY, ale bardziej sprawdzoną.

MY MAGAZINE

My Magazine to aplikacja Flipboard zintegrowana z interfejsem TouchWiz. Mamy do niej dostęp przesuwając palec od dołu na głównym ekranie. Program pozwala na wyświetlanie w bardzo atrakcyjny sposób Informacji pochodzących z Internetu, naszych osobistych Informacji zapisanych w tablecie oraz informacji z serwisów społecznościowych. Wszystko podane jest w naprawdę pięknej oprawie graficznej, ale osoby, które korzystają z dużej liczby stron internetowych mogą nie być do końca zadowolone z takiego sposobu prezentacji.

ACTION MEMO

Action Memo to uproszczona wersja S Note. Są to wirtualne żółte karteczki, z których często korzystamy w domu lub w biurze. Możemy na nich napisać krótką informację lub narysować prosty rysunek. Z poziomu Action Memo możemy zadzwonić, wysłać maila, wyszukać coś w Internecie lub na mapie.

SMART REMOTE

Smart Remote to rozbudowany pilot do telewizora i dekodera. Aplikacja zawiera także dostęp do programu telewizyjnego. W naszym przypadku (stary dekoder UPC) program nie działał poprawnie, choć na liście urządzeń taki dekoder był dostępny. 

STORY ALBUM

Aplikacja pozwalająca nam grupować nasze zdjęcia w albumy. Możemy wybierać okładki oraz ich styl.

SKETCH BOOK

Sketch Book to rozbudowany program do rysowania z ogromem różnych narzędzi rysowniczych do wyboru. Mamy pędzle, ołówki, cienkopisy, kredy, węgle itd. Są też warstwy. To świetne narzędzie dla utalentowanych osób lubiących rysować i malować, a także dla starszych dzieci.

POLARIS OFFICE

Jest to pakiet do obsługi plików biurowych z pełną możliwością ich edycji. Pakiet obsługuje dokumenty Power Point, Excel, oraz Word.

KNOX

KNOX to bezpieczne środowisko do pracy. Gdy korzystamy z tabletu prywatnie to KNOX działa w uproszczonej wersji, czyli jest to drugi profil użytkownika zabezpieczony hasłem. Mamy w nim dostęp do wybranych aplikacji. Środowisko jest wyizolowane i np. nie możemy w nim zrobić nawet zrzutu ekranu. W środowisku KNOX możemy instalować specjalne, dedykowane aplikacje z platformy Samsung Apps.

PEN WINDOW

Pen Window to dodatkowy sposób na korzystanie z niektórych aplikacji. Użytkownik może zaznaczyć rysikiem obszar na dowolnym ekranie i w tym prostokącie lub kwadracie uruchomić np. kalkulator, przeglądarkę internetową,  Youtube itd. Nie jest to przesadnie przydatna funkcja.

S FINDER

S Finder to bardzo rozbudowana wyszukiwarka treści zapisanych w naszym tablecie i Internecie. Wyszukiwanie możemy ograniczać po czasie lub po rodzaju informacji. Wybieramy więc czy szukamy notatek odręcznych, zdjęcia, muzyki, wideo itd. Funkcja ta stanie się bardzo przydatna, gdy z naszego Samsunga będziemy korzystali już kilka miesięcy.

Kamera – ocena 5

Na razie nadal robienie zdjęć tabletem to wśród gadżeciarzy obciach, ale chyba powoli będzie się to zmieniać. Matryce i optyka tabletów gonią rozwiązania znane ze smartfonów. Zdjęcia z tabletów są naprawdę coraz lepsze co widać na przykładach. Pewnie już za rok kamera w tablecie nie będzie gorsza, a należy pamiętać, że kadrowanie na tak dużym ekranie naprawdę jest bardzo wygodne. W Samsungu  Galaxy Note 10.1 2014 edition mamy kamerę 8 megapikseli z lampą LED. Do dyspozycji jest stabilizacja obrazu przy nagrywaniu wideo. Tablet potrafi nagrywać materiał FULL HD 1080p. Dla fanów jest do dyspozycji 12 różnych trybów ustawień zdjęć – wszystkie je znamy już z modelu Zoom, S4 i Note 3.

Jak to zwykle bywa w przypadku smartfonów i tabletów jakość zdjęć jest znacznie lepsza przy dobrym oświetleniu. Podobnie działa większość aparatów kompaktowych z niezbyt jasnym obiektywem i nie ma na to niestety rady.

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

 

Bateria – ocena 3

Bateria w Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition niestety nie zachwyca. Choć ma ogromną pojemność 8220 mAh to jednak tablet musieliśmy ładować co 2 dni, nawet gdy nie był mocno dociążony pracą.  To dosyć słaby wynik, a należy pamiętać, że nasz terminal nie korzystał w czasie testu z sieci LTE, a jedynie z 3G i WiFi. To ekran o tak wielkiej rozdzielczości sprawia, ze bateria jest drenowana bardzo sprawnie. Kolejną przyczyną jest także niezbyt dobra optymalizacja samego systemu.

Podsumowanie

Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition pomijając nieznaczne wady i tak jest jednym z dwóch najlepszych tabletów z Androidem. Drugim jest tablet Sony. Dlaczego warto zdecydować się na zakup Note? Ma genialny ekran, świetny pakiet dodatkowych aplikacji, bardzo ładnie wygląda, ma boski rysik i super dobre parametry techniczne. Co może być hamulcem? Oczywiście cena, słabsze zarządzanie energią oraz na razie słaba optymalizacja wydajności nakładki TouchWiz. Należy jednak mocno podkreślić - Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition to naprawdę genialny gadżet, szczególnie dla fanów Androida.

Opinie:

Opinie archiwalne (9):

Komentuj

Komentarze / 9

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    vaio88 pisze: 2014-01-22 14:44
    wlasnie dla fanow syfiastego androida i tyle w temacie,
    -6
  • Users Avatars Mini
    mobile4you pisze: 2014-01-22 19:29
    No nie wiem, czy czas pracy: 19 h z włączonym wyświetlaczem to tak mało ...
    0
  • Users Avatars Mini
    seba pisze: 2014-01-23 18:18
    W wersji Wifi nie uzytkujac za często wytrzymał ponad 10 dni.
    1
  • Users Avatars Mini
    nio pisze: 2014-01-25 07:12
    -POWOLNE OBRACANIE EKRANU- Najprawdopodobniej macie włączony tzw. -INTELIGETNY OBRÓT- wystarczy wyłączyć tę funkcję w ustawieniach i będzie ok. W moim 5,7 note 3 ta funkcja rzeczywiście chwilę "mysli" czy obrócić ekran, rozumiem jednak ze jest to zwiazane z obserwacją przez jakiś czujnik położenia mojej twarzy.
    0
  • Users Avatars Mini
    wojciech.piechocki pisze: 2014-01-28 10:57
    Ustalilismy, ze powolne obracanie ekranu jest spowodowane dzialaniem firmowych widzetow na glownym ekranie...jak sie je wylaczy w wiekszosci to tablet przyspiesza
    0
  • Users Avatars Mini
    akimson pisze: 2014-06-22 11:04
    Mam. Upadla mi na plask z okolo 25 cm i mimo oryginalnego etui,etc ekran padl w dzazgi. Fatalna jakosc wykonania
    1
  • Users Avatars Mini
    Witek41 pisze: 2014-08-02 09:56
    Jaki przewod MHL/hdmi do Tableta SAMSUNG Galaxy Note 10.1 Edition 2014 LTE? Czy ten z allegro pasuje - http://allegro.pl/oryginalny-kabel-tv-mhl-samsung-galaxy-tab-3-10-1-i4394273350.html? Proszę o odpowiedź.
    0
  • Users Avatars Mini
    Pytanie pisze: 2014-08-30 23:57
    Jakaś alternatywa dla Galaxy Note 10.1 2014? Nie jestem fanem Samsunga, choć nie życzę mu źle. Niestety ich cukierkowata modyfikacja i błyszczące plastikowe obudowy emitujące coś czym nie są, skutecznie mnie odpychają, ale nie wiem czy znajdę coś z innego ze specjalną warstwą pod rysik (w Samsungu można wyłączyć reakcję ekranu na dotyk, aby nie przeszkadzała przy np. położeniu ręki). Tablet przede wszystkim służyłby za zamiennik zeszytu i w tym aspekcie używany byłby bardzo dużo.
    0
  • Users Avatars Mini
    marek pisze: 2014-11-26 02:29
    alternatywa moze byc toshiba excite write. 10" QHD i rysik.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: